Програм за слабеење :)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.708
Поени од реакции
809
Сакам да ослабам, да го стопам салото, пијам L-Carnitine суплемент од Swanson, почнав со кардио (трчање, aero-kickboxing workouts) а правам и вежби за стомачни, колку толку да се стегам. Ако не е проблем, би сакал некој што стварно се разбира и е поупатен во оваа област да ми одговори на неколку прашања.

1. Што е најдобро да се јаде пред и после кардио? Читав на нет, повеќето викаат дека пред кардио треба да се јадат јаглехидрати, да ти дадат енергија за да издржиш, а после кардио протеини. Е сега па некои викаат дека после кардио треба зеленчук, ама според тоа што го прочитав и зеленчукот е јаглехидрат и ќе покачи ниво на инсулин и нема долго после кардиото да ги топи организмот сам мастите. Е сега кои од сите овие теории на интернет е според вас точна, некој совет, што на вас ви успеало и слично?

2. Белиот чај како што прочитав има најголема концентрација на антиоксиданси од сите можни чаеви, што е нели одлично за слабеење. Е сега ме интересира, кога е најпрепорачливо да се пие? Во тек на целиот ден, или има некои посебни термини? Пример пред, по ручек итн..

3. Што мислите за сите оние "здрави" muesli bars од Vitalia и слични продукти? Според тоа што читав на нет, многу луѓе викаат дека се маркетиншки трикови и дека се "енергетски бомби".

Фала однапред, ако ми текне уште нешто ќе прашам :)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.412
Поени од реакции
740
Јас од октомври негде 2010 пијам скоро без прекин минерална негазирана вода од визиана од чешма што истекува од фабриката. Лани кога пиев слим лајн правев анализи на крв и .... знаете што, се беше нај нај, холестерол, триглицериди се сведено на минимум. Мислам дека доста помага при слабеење. Сеуште ја пијам, и тоа во големи количини можеби и преку 4л дневно. Не ми смета воопшто, а ја пијат и татко ми и мајка ми истотака без никакви проблеми.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.255
дневна потреба е 40 мл по килограм телесна тежина, мислам дека не е штетно да се пие многу вода јас пијам околу 5 кг дневно зависи од обврските кој ги имам и мислам дека не е штетна, кој колку може нека си пие а и доволно е 2 кг да се испие бидејки водата ги потикнива согорувањето на масти, исто и може да најдете некоја вреќа и да ударате во неа(боксерска вреќа) и се согорува некаде околу 500 калории за саат во ударање на вреќа.
malku me fati smea so ova deka 500 kalorii za saat, jas se bavam nekoe vreme so takvi raboti MMA i sl i znam deka za pocetnicite nema da mozat efektivno udiranje na вреќа da izdrzat poveke od 10 min ( zboruvam za udiranje i so race i so noze turbo) barem jas treniram taka...jas udiram po 20-30 min zavisi kako sum raspolozen turbo se potam i se istostuvam na max...pauza od 15 minuti i pak do kraj dodeka mozam...mozi na pauza nekogas za da ne mi se zgrcat muskulite da poskokam na jaze....inace stvarno bilo vrekata e izmislena za topenje kalorii i za zajaknuvanje na teloto :D
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
Сакам да ослабам, да го стопам салото, пијам L-Carnitine суплемент од Swanson, почнав со кардио (трчање, aero-kickboxing workouts) а правам и вежби за стомачни, колку толку да се стегам. Ако не е проблем, би сакал некој што стварно се разбира и е поупатен во оваа област да ми одговори на неколку прашања.

1. Што е најдобро да се јаде пред и после кардио? Читав на нет, повеќето викаат дека пред кардио треба да се јадат јаглехидрати, да ти дадат енергија за да издржиш, а после кардио протеини. Е сега па некои викаат дека после кардио треба зеленчук, ама според тоа што го прочитав и зеленчукот е јаглехидрат и ќе покачи ниво на инсулин и нема долго после кардиото да ги топи организмот сам мастите. Е сега кои од сите овие теории на интернет е според вас точна, некој совет, што на вас ви успеало и слично?

2. Белиот чај како што прочитав има најголема концентрација на антиоксиданси од сите можни чаеви, што е нели одлично за слабеење. Е сега ме интересира, кога е најпрепорачливо да се пие? Во тек на целиот ден, или има некои посебни термини? Пример пред, по ручек итн..

3. Што мислите за сите оние "здрави" muesli bars од Vitalia и слични продукти? Според тоа што читав на нет, многу луѓе викаат дека се маркетиншки трикови и дека се "енергетски бомби".

Фала однапред, ако ми текне уште нешто ќе прашам :)
На интернет има се и сешто.. Вака почни од наједноставното.. следи калории следи колку јадеш.. во секоја храна скоро пишува калории.. ако нема прогуглај барем со нетов не е тешко тоа.. Продолжи го кардиото топачот и не ти треба многу ако следиш калории.. имај дефицит секој ден очекувај промени.. само не е така лесно ќе треба напорна работа..Јагле хидрате се битни и пред и после тренинг но ти ќе топиш сало се додека јадеш помалку калории одколку што трошиш тоа е ФАКТ !!

Мусли чоколадцата се ок.. али пази едно такво има 130-140 калории.. 3 такви ти се колку 1 тенџерче ориз сеа спореди што повеќе ќе те најаде..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
На интернет има се и сешто.. Вака почни од наједноставното.. следи калории следи колку јадеш.. во секоја храна скоро пишува калории.. ако нема прогуглај барем со нетов не е тешко тоа.. Продолжи го кардиото топачот и не ти треба многу ако следиш калории.. имај дефицит секој ден очекувај промени.. само не е така лесно ќе треба напорна работа..Јагле хидрате се битни и пред и после тренинг но ти ќе топиш сало се додека јадеш помалку калории одколку што трошиш тоа е ФАКТ !!

Мусли чоколадцата се ок.. али пази едно такво има 130-140 калории.. 3 такви ти се колку 1 тенџерче ориз сеа спореди што повеќе ќе те најаде..
Да беа само 130-140. Оние "Protein and energy bar" од Тинекс имаат 300 калории.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.255
На интернет има се и сешто.. Вака почни од наједноставното.. следи калории следи колку јадеш.. во секоја храна скоро пишува калории.. ако нема прогуглај барем со нетов не е тешко тоа.. Продолжи го кардиото топачот и не ти треба многу ако следиш калории.. имај дефицит секој ден очекувај промени.. само не е така лесно ќе треба напорна работа..Јагле хидрате се битни и пред и после тренинг но ти ќе топиш сало се додека јадеш помалку калории одколку што трошиш тоа е ФАКТ !!

Мусли чоколадцата се ок.. али пази едно такво има 130-140 калории.. 3 такви ти се колку 1 тенџерче ориз сеа спореди што повеќе ќе те најаде..
Тие чоколадцата се лага во боја јас порано ги јадев многу мислев дека се стварно добри али не добиваш ништо подобро да го примиш тој јаглехидрат како што ти кажува преку варен ориз откако со чоколадите не најадуваат а имаат многу калории (немој случајно да си се лажел да јадиш и сникерс како што сега сретнав случај “ вика сакам да слабеам, не јадам леб не јадам мрсно али сникерс јадам содржат многу протеин“ а ко ќе видиш калориска вредност на еден сникерс си се заебал на мах
 
O

onlya

Гостин
Боксувај, мислам ако те мрзи да трчаш. :) Плус боксувањето многу повеќе ќе те испоти него трчањето. :)
Во врска со исхраната јади почесто но по малку, избегнувај пржено, пиј вода (1 литар на 25кг дневно) и само вода никакви сокови, чаеви, кафиња итн и биди упорен оти ништо не правиш.
Убаво ти реков тебе сега и мене некој да ми рече ова истово да го правам и на бел коњ ќе бидам :D
 
Член од
9 мај 2012
Мислења
10
Поени од реакции
0
епа јас сум дебел односно имам сало, висок сум 1,5м а тежок 65 кг. дали некој ке ми помогне или има искуство од некаква диета ??
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Трчај,пешачи,конзумирај салати,не јади леб,јади тестенини,пилешко,протеини,витамини,пиј сокови(природно цедени),вода,спортувај нешто итн...
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.537
Поени од реакции
9.508
Дете метро и жилет си прашуеш за диети тука.... Иди трчај низ маало, џамлии играј може ќе ослабнеш..... :/
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Ве праша за совет немора да се дупите со него...:D
--- надополнето: 9 мај 2012 во 00:35 ---
Башка..лето иде мора згодни и секси да бидеме :D
 
Член од
9 мај 2012
Мислења
10
Поени од реакции
0
па да, ама трчам односно тренирам фудбал јадам зеленчук ама ништо на ден правам по 50 стомачни и нема резултати..
 
На врв Bottom