Програма на Кајгана Радио 2010 [старо]

Статус
Затворена за нови мислења.

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Епа најмили мои, дојде време да ја направиме програмата за нашето Кајгана Радио.А како да ја направиме без Вас?Никако :)
Започнува новата сезона, и потребни се диџеи кои и оваа година ќе пуштаат музика, во точно определен термин.Има место за секој кој е заинтересиран, важно е да е редовен, како би го задржале квалитетот и би ја зголемиле слушаноста.
Сите заинтересирани треба да одговорат на следниве неколку прашања:

1. Жанр на музика кој сакам да го пуштам
2. Термин (ден и час) кога би сакал да пуштам музика на Кајгана радио
3. Претходно искуство во пуштање музика (не на Кајгана Радио)
4. Тип на емисија (само музика, музика и говорни содржини)
5. Дали знам да си направам џингл за мојата емисија на радио
6. ЗОШТО сакам да пуштам музика на Кајгана Радио?

Одговорете го прашалникот,а по 15 ти јануари во редакција, ќе одлучиме кој член, кој вид на музика, и во кој термин ќе пушта музиче на Кајгана Радио.
Епа бујрум народе :)

Едитирано од Кискино:
Продолжен е рокот за пријавување.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.296
Поени од реакции
2.185
1. Жанр на музика кој сакам да го пуштам
2. Термин (ден и час) кога би сакал да пуштам музика на Кајгана радио
3. Претходно искуство во пуштање музика (не на Кајгана Радио)
4. Тип на емисија (само музика, музика и говорни содржини)
5. Дали знам да си направам џингл за мојата емисија на радио
6. ЗОШТО сакам да пуштам музика на Кајгана Радио?


1. Rock, Power Ballads, Ex Yu ...
2. Понеделник од 22:30, Вторник од 22:30, Среда од 22:30, Четврток од 21:00 (сега одлучете кој ден :) ) Тоа значи ОД дека можам да пуштам од тогаш па се до кога има слободно или покасно.
3. Немам, само на Кајгана минатата сезона :)
4. Само Музика
5. Шознам, би се потрудил.
6. Задоволство, имам песни со кои можам да привлечам слушатели и бев и минатата сезона како ди-џеј би се рекло и сега сакам уште една сезона, задоволен бев. Друго сакам поради само задоволство голема чест ми е :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
1. Hip - hop, секаков Metal, Industrial, Alternative, Jazz, Македонски забавни и народни, може и Џез и Класика, Електро...
2. Од 3ти Јануари 2010 па даље до Фебруари
3. На компјутер, двд и систем по дома и журки
4. Музика а може и говорни
5. Може да направам и џингл!
6. Љубител на музика... доволно?
 
П

Паган-др

Гостин
1. од електронска до актуелна музика (читај: најбарана) и рок чат пат. Најважно добра музика.
2. Сабота после 4 ипол до 8 негде слободен термин.
3. Освен на Кајгана Радио, по дома само.
4. Само музика
5. знам, ако е потребно
6. лично задоволство, ја сакам музиката, сакам и да ја споделам со другите :)
 
?

..........

Гостин
1. електонска,(СЕ) хаус, прогресив, минимал, транс, техно, комерцијала лајт....итн
2. според распоредот кој вам ви одговара. времето, не ми е проблем,
3.Градска локална радио станица, на приватни забави, имам изработено и повеке миксови со времетраење од 40 мин, до 2 часа....
4.најлесно, секако не е никаков проблем.
5.Живеам од и за електонската музика, години наназад збирам, слушам и миксам, музика, ќе ми биде чест и задоволство да ја пренесам музиката, моето искуство, за синхронизација, до слушателите на радио, Кајгана.:helou:
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
:

1. Жанр на музика кој сакам да го пуштам
2. Термин (ден и час) кога би сакал да пуштам музика на Кајгана радио
3. Претходно искуство во пуштање музика (не на Кајгана Радио)
4. Тип на емисија (само музика, музика и говорни содржини)
5. Дали знам да си направам џингл за мојата емисија на радио
6. ЗОШТО сакам да пуштам музика на Кајгана Радио?

:)
Rock/Blues...Ponedelnik okollu 22 ili 23 casot, predhodno iam raboteno kako tehnicki realizator i odgovoren za muzika vo 90.3 Sportsko radio
tip na emisija samo muzika (emisija okolu cas cas i polovina) jingle znam da si napravam...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.779
1. Жанр на музика кој сакам да го пуштам
2. Термин (ден и час) кога би сакал да пуштам музика на Кајгана радио
3. Претходно искуство во пуштање музика (не на Кајгана Радио)
4. Тип на емисија (само музика, музика и говорни содржини)
5. Дали знам да си направам џингл за мојата емисија на радио
6. ЗОШТО сакам да пуштам музика на Кајгана Радио?
Прво колку троши интернет да видам дали сум во можност технички да го спроведам тоа.


1. Македонски народни и забавни, српски и босански турбофолк.
2. За термин сум неодлучен, не знам искрено ама можи да ја наредиме.
3. Си пуштам дома на Winamp.
4. Па можи комбинирано можи и да кажам нешто, ќе има администратор да санкционира :icon_lol:?
5. Не знам.
6. Затоа што досега никој се нема пријавено да пушта турбофолк, и на турбофолкот како музичка уметност вреди да му се даде простор на Кајгана радио :icon_lol:.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.286
Поени од реакции
13.363
1. Жанр на музика кој сакам да го пуштам
2. Термин (ден и час) кога би сакал да пуштам музика на Кајгана радио
3. Претходно искуство во пуштање музика (не на Кајгана Радио)
4. Тип на емисија (само музика, музика и говорни содржини)
5. Дали знам да си направам џингл за мојата емисија на радио
6. ЗОШТО сакам да пуштам музика на Кајгана Радио?


1. House, Progressive House, комерцијални Dance хитови.
2. Било кој ден од Понеделник до Петок, после 21 часот.
3. Да, веќе 3 години активно пуштам во еден локален клуб, а исто така имам пуштано и на повеќе интернет радија.
4. Само музика.
5. Не знам.
6. Чисто од забава и задоволство, и за тепање време. Музиката ми е на прво место во животот (добро после Реал :) ) и верувам дека на Кајганџиите можам да им понудам квалитетни траки, и тие со задоволство ќе ги слушаат.
 
S

StormRage

Гостин
1. Жанр на музика кој сакам да го пуштам
2. Термин (ден и час) кога би сакал да пуштам музика на Кајгана радио
3. Претходно искуство во пуштање музика (не на Кајгана Радио)
4. Тип на емисија (само музика, музика и говорни содржини)
5. Дали знам да си направам џингл за мојата емисија на радио
6. ЗОШТО сакам да пуштам музика на Кајгана Радио?

1. Претежно електронска (Trance, house, psy, goa, D'n'B, Ambient...) ама и нешто рап, чилаут...
2. Па додека е зимскиов распуст секој ден после 1-2 навечер... а после за викенди исто после 1-2 чат пат и 3-4 на ручек.
3.Пуштав на едно радио онака со пријатели го праевме...
4.Само музика.
5.Паа немам правено ама ќе се снајдам.
6. Пуштам музика по некогаш по кафиќи ама сакам и тоа дома шо го пуштам сите да го слушаат :).
 
Член од
4 април 2009
Мислења
311
Поени од реакции
14
1. Жанр на музика кој сакам да го пуштам
2. Термин (ден и час) кога би сакал да пуштам музика на Кајгана радио
3. Претходно искуство во пуштање музика (не на Кајгана Радио)
4. Тип на емисија (само музика, музика и говорни содржини)
5. Дали знам да си направам џингл за мојата емисија на радио
6. ЗОШТО сакам да пуштам музика на Кајгана Радио?


1.Рок, Рок Балади, Поп, Рап, Македонски песни, Хаус и чилаут колку за релаксација
2.Кога ќе е слободно радиото, ама претежно од 21:30 до 22:30 од понеделник до петок. (Недела од 19:30 до 20:00) Сабота не.
3.Журки со другари,неколку родендени,1 месец приватно радио а и им правам забава на комшииве во зградава :)pos2:) . [Имам и неколку програми за миксови]
4.Претежно музика, но ако треба некој поздрав и нешто важно да се пренеси може и говорна содржина.
5.Па ако е потребно ...
6.За да ја споделам музиката,искуството и забавното расположение со кајгана слушателите. Музиката ми е во крвта :smir:

[Офтопик : Ако можи некој да ми кажи само како се пушта музика на кајгана радио,дали оди преку ВИНАМП или преку некој друг програм што треба да се данлоудира? Ако е преку винамп нека стои пријавава,а ако е преку друг програм... Нека не важи пријавава. ]

Па посакувам добра ждрепка од страна на Кајгана-Редакција ,и уште еднаш... Ако се пушта музика преку WMP сеуште сакам да учествувам во конкурсов. :smir:


Ја добив информацијата и слушнав дека е преку винамп [фала АГАН:smir:]
Па пријавата сеуште ми важи!
 
Член од
4 април 2009
Мислења
311
Поени од реакции
14
Конкурсов заврши или ќе трае до 5ти сега ? Дека форумов беше офлајн 5-6 дена,па да прашам шо се деси со конкурсов ,уште трае или заврши?:toe:
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.296
Поени од реакции
2.185
Конкурсов заврши или ќе трае до 5ти сега ? Дека форумов беше офлајн 5-6 дена,па да прашам шо се деси со конкурсов ,уште трае или заврши?:toe:
Ова не е ждрепка.

Програмата е преку Винамп, само треба нешто да слегнеш за Винампот мало е, и ке ти се дади се , нормално ако добиеш дозвола за пуштање музика.


И уште еднаш, не е ждрепка ова, се одлучува од Редакција дали си способен или можеш или имаш квалитет со музика зависи од самото пријавување.

Поздрав.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
311
Поени од реакции
14
Ова не е ждрепка.

Програмата е преку Винамп, само треба нешто да слегнеш за Винампот мало е, и ке ти се дади се , нормално ако добиеш дозвола за пуштање музика.


И уште еднаш, не е ждрепка ова, се одлучува од Редакција дали си способен или можеш или имаш квалитет со музика зависи од самото пријавување.

Поздрав.
Не знаев затоа и прашав... дали е ждрепка или не е... А преку Винамп знам дека се пушта преку DPS Effect или како беше програмчето кое веќе го имам и знам да работам преку него,не е голема филозофија,прелесно е, и затоа прашав дали ќе се избира преку ждрепка или не,никогаш не сум учествувал во кајгана радио конкурс,ова ми е прв пат па не знаев дали ќе има извлекување или не. Сепак фала:smir:
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Поради премалку пријавени, темата ја отвараме пак, слободно пријавувајте се, правилата (прашањата) ги имате во првиот пост.
 
M

Mussolini

Гостин
1. Жанр на музика кој сакам да го пуштам
2. Термин (ден и час) кога би сакал да пуштам музика на Кајгана радио
3. Претходно искуство во пуштање музика (не на Кајгана Радио)
4. Тип на емисија (само музика, музика и говорни содржини)
5. Дали знам да си направам џингл за мојата емисија на радио
6. ЗОШТО сакам да пуштам музика на Кајгана Радио?


1. Hip Hop, Psy Trance, Italo...
2. Do 17h mozam da pustam.. posle toa ne mozam...
3. Ne sum imal takvo iskustvo i bas poradi toa sakam da probam... :)
4. Muzika
5. Ne
6. Sakam i drugite da slusnat tva so jas slusam :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom