Проблем

Член од
4 март 2009
Мислења
6
Поени од реакции
1
imam problem, mi treba odgovor:firma dava uslugi na fizicko lice.sklucile dogovor na opredeleno vreme.korisnikot plakal nekoe vreme, pa prestanal.potoa pobaral da mu se davaat istite uslugi no so novi ceni, poskapi.baranjeto kako i odgovor deka prifaka bile isprateni na mail na firmata.firmata pratila dogovor za potpisuvanje, megutoa korisnikot ne go vratil, ne go potpisal i prodolzil so neplakanjeto na smetkite.koga bil opomenet deka ke go tuzat on se povikal na noviot dogovor, deka ne e potpisan i nema osnova na koja da go tuzat
. prasanjeto mi e kako sega firmata da dokaze deka e sklucen usen dogovor, dali mailovite kade korisnikot prifatil novi ceni se dovolni kako dokazi i na sto uste moze da se povika firmata za da si gi naplati pobaruvanjata?
P.S.prviot dogovor so stari ceni uste e validen, rokot ne e izminat.
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Абе ропак :pos2: и ти си ми бил надежен правник ај прочитајси шо си напишал па види дали има некоја логика во ова,али ај не сум правник но знам како идат договорите и плаќањето, имаш анекс договор во него тие наведено се договорот е единствено валиден,ако е заверен со потпис печат и штембил уредно внесен во архива, по анекс договорот се постапува така што двете странки се обврзани да го почитуваат, истиот и доколку едната страна го прекрши плаќа пенали (зависно од тоаљ каков е договорот) е сегасе знае за колку време тебе треба да ти легнат пари на жиро сметка така,зошто си давал роба ако не ти ја платиле предходната?? па имаш малтене 25 процедури за повлекување на парите,Друго кој црн договор по маил бе ало?? нема такво нешто договор по маил:pos2::tapp: се знае каков треба да биде договор и ништо не ти важи ако нее на хартија и нее рачно потпишан,и заверен со печат. Значи толку окулу тоа,нема шанси за признавање,на тој договор и на суд не ти важат мајлови ти викаш си пратил тој вика не примил и никому ништо вештачења тисе залудни за тоа од икс причини. И трето ај кажи сега, од кај си и шо работиш бе баче и ова сакаш пред некој фраер ли да се направиш или шое работава пошо овие работи не само на правен туку и у средно економско се учат ТОРЛАК:tapp:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
:nenene::nenene::nenene:gledav diskusija za internet fraud i potpis na internet se smeta za validen...no ne po obicen mail tuku privaten a za dogovorite usno dali vazat mislam deka vo anglija porano vazele no za sega ne znam:kesa:
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
А јас мислам дека во македонското право, усните договори имаат и предност пред пишаните. За твојот случај, обрати се или до Струмикс, или до Пауер - МКД, тие се постручни. Не дека и другите (идни) правници на форумот не се добри, но овие се најискусни.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Абе ропак :pos2: и ти си ми бил надежен правник ај прочитајси шо си напишал па види дали има некоја логика во ова,али ај не сум правник но знам како идат договорите и плаќањето, имаш анекс договор во него тие наведено се договорот е единствено валиден,ако е заверен со потпис печат и штембил уредно внесен во архива, по анекс договорот се постапува така што двете странки се обврзани да го почитуваат, истиот и доколку едната страна го прекрши плаќа пенали (зависно од тоаљ каков е договорот) е сегасе знае за колку време тебе треба да ти легнат пари на жиро сметка така,зошто си давал роба ако не ти ја платиле предходната?? па имаш малтене 25 процедури за повлекување на парите,Друго кој црн договор по маил бе ало?? нема такво нешто договор по маил:pos2::tapp: се знае каков треба да биде договор и ништо не ти важи ако нее на хартија и нее рачно потпишан,и заверен со печат. Значи толку окулу тоа,нема шанси за признавање,на тој договор и на суд не ти важат мајлови ти викаш си пратил тој вика не примил и никому ништо вештачења тисе залудни за тоа од икс причини. И трето ај кажи сега, од кај си и шо работиш бе баче и ова сакаш пред некој фраер ли да се направиш или шое работава пошо овие работи не само на правен туку и у средно економско се учат ТОРЛАК:tapp:
nema samo makedonsko pravo..ima anglisko francusko.....i treba da se ima poznavanje bidejki se javuvaat sporovi koi treba da odat na arbitraza i da Power mkd prasaj go:helou:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
nema samo makedonsko pravo..ima anglisko francusko.....i treba da se ima poznavanje bidejki se javuvaat sporovi koi treba da odat na arbitraza i da Power mkd prasaj go:helou:
Која арбитража цр ти ? :) споредуваш англиско и македонско право во случај каде што се тужат две приватни договорни страни мајлот ти пага како доказ,неможеш со точност да утврдиш кој го отворил тој маил и гој го прочитал,секогаш можам да речам дека мајлот мие пробиен, па следат вештачења па форматирани компјутери итн, а усниот договор па одма паѓа во вода секоја странка може да си тврди како што него му одговара :wink: и секој да си донесе сведок кој ке го поткрепи неговото тврдење :nenene:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
da majlot kako dokaz paga pradi toa sto tie sto pravat zloupotrebi treba da go isprintaat dogovorot-a ne go pravat..inaku za usniot dogovor trebalo da ima svedok-ama sepak edno vreme vazel ama sega e baniran znaci ne cinel:helou:
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ah ti Nadezen Pravniku ili nesto nesi razbral ili neni objasnuvas kako sto treba,ustmen dogovor kaj nas se znae koj ima,pa i nemora da se zamara samo ke zastane pred tebe,ustmeniot dogovor e samo vo delovna komunikacija i tamu ima dogovor,e-mail nema nikakva validnost i postpis i pecat so saka neka ima.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Zaso site tresete gluposti koga ne znaete. Koj vi rekol deka mejlot nema da pomine kako dokaz pred sud. Od licno iskustvo kazuvam deka ke pomine. Megutoa tuka za drugo nesto stanuva zbor.Ne ste slusnale za dogovori skluceni preku telefon, faks itn.epa procitajte...Vo ovoj slucaj drugata strana ne se izjasnila deka go prifaka dogovorot ili odbiva.Potoa stariot dogovor ima vremetraenje i uslovi koga moze da se raskine taka da nemoze na nekoj da mu tekne aj sea ke gi zgolemuvam cenite pa ke pratam nov dogovor (osven vo slucaj so stariot dogovor da e opfateno toa deka drugava strana se soglasuva da plaka i povisoki ceni koga ke pobara drugata). da vazi noviot dogovor treba da se raskine stariot.vo ovoj slucaj mejlot moze da posluzi samo kako edna plus poraka vo inbox. i da ne nagagam mnogu treba da se procita dogovorot pa da se dade soodveten odgovor i praven sovet.
p.s i sto mu se nafrlivte tolku na nadezniot pravnik koga i samiot kazuva deka e nadezen i mozebi seuste student i uci pa dajte mu sansa:smir:

vrz osnova na prviot dogovor moze da go tuzat bidejki ne gi ispolnuva obvrskite koi proizleguvaat od dogovorot
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
,e-mail nema nikakva validnost i postpis i pecat so saka neka ima.
Според новиот закон за електронска комуникација, кој ми се чини дека веќе е изгласан во собрание, е-маилот и тоа како е валиден но само доколку е дигитално потпишан ( не збориме за залепен скениран потпис :)
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
Mislam deka vo ovoj slucaj najednostavno ce bide da mu ispratat faktura na neispravniot dolznik, osven ako vece mu ispratile, i ako dolznikot ne ja vrati vo rokot za reklamacija mozat vednas da podnesat Tuzba so predlog za platen nalog samo po osnov na fakturata, tuk ne se potrebni drugi dokazi.
Ako go osporat osnovot na dolgot, predlogot za platen nalog se transformira vo parnica a za tamu si imas validen (star) dogovor i po potreba ce podneses i drugi dokazi.

Mislam deka nikogas ne e sramota da pobaras sovet!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom