Проблем со kajgana.com на Ubuntu 8.04

D

drle

Гостин
Вака сега кога отворам kajgana.com на Ubuntu 8.04 процесоро збеснува односно работи до даске. Кога отворам во процеси ми кажува дека npviewer.bin го оптеретува процесорот. Ова се случува само на кајгана, кога отворам друга страна се е ОК. Побарав на гооглето и најдов дека npviewer.bin прави проблеми доколку има flash на страната. Е сега зошто баш само на кајгана се јавува овај проблем а не на другите страни кои исто така имаат flash не ми е јасно. Дали е до ОС проблемот или до кајгана?
П.С
Ubuntu-то ми е со сите нови апдејти.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ja коа викам дека линукс сакс и дека сите треба да се префрлите на виндоус, вие не па не :)

Шала. Ќе ѕирне веб маестре, па ќе најдеме чаре. Мислам дека е до еден од банерите.
 

Negatifo

...keep Jazzing...
Член од
25 мај 2005
Мислења
180
Поени од реакции
4
Јас сум со Убунту 8.1 и јас го осетив истиот проблем. Можеби Кајганџиите треба да си го "подзачистат кодот". :)
 

NECsLon^

Kimi Räikkönen
Член од
27 ноември 2005
Мислења
80
Поени од реакции
2
Проблем ни прави скролот “СИТЕ ДЕНЕШНИ ВЕСТИ“ од десната страна. И кај мене на федората е исто (80-90% cpu usage).
Нека каже некој виндоусџија шо му вика у таск-менаџерот
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Јас сум на Кубунту, па немам никаков проблем. Инаку да, ако е малку „неухранет“ компјутерот - флешот прави огромни проблеми на Ubuntu. Не е до „кодот“ на Кајгана, туку до флеш банерите. На било кој сајт да се стават, со послаб компјутер на Ubuntu, можен е голем CPU Usage.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Па...толкава реклама на почеток...не Убунту...Икспето подзакочуе...
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Моја сугестија кон вас порталџиите е да припазувате на квалитетот на флеш што го добивате. Јас прекинав да го посетувам Он нет, оти Мозилата неколку пати крахира, процесорот скоро секогаш е на 80-90% (знам дека треба машина, и имам машина, п4 со 2 гб рам, ама ако на оваа кочи тогаш на послаба којзнае што ќе прави).

Од искуство знам дека флешот е многу захтевен за процесорот, особено за не-виндоус машини, ама порталите треба да пазат колку одзема секој банер посебно, заради квалитетот на порталот, т.е. сигурно не сакаат да губат на посетеност поради преоптеретеност со захтевни банери.

Многу ме изнервираа он нет, и до ден денес ако го отворам, го отварам во Гоогле Хром, оти таму бар можам да затворам еден таб (посебен процес е за секој таб) без да ми крахира цел броусер со сите табови.

Знам дека се наплаќа пара од банер, ама банери во флеш со тешки математики (како тие на оннет со колата што беа и др. слични) мислам дека не им е место за банер, особено ако има уште 5-6.

ЕДИТ: Па сега откако излезе АС3, неверојатно е на подолг период колку се гуши процесорот (ова поради недоброто собирање на „ѓубрето“ (искористени објекти кои не секогаш добро се собираат и исфрлаат од меморија). За ова и до ден денес тврдам дека е најголем недостаток на АС3, кој мислам дека се на добар пат во 10 верзија да го подпоправат.
 
D

drle

Гостин
Истото се случува и во Vista. Го тестирав и таму кога ке отворам kajgana.com процесорот збеснува. По се изгледа дека треба да се среди малце кајганата оти вака ќе загори:jaj:.
 
D

drle

Гостин
Јас сум на Кубунту, па немам никаков проблем. Инаку да, ако е малку „неухранет“ компјутерот - флешот прави огромни проблеми на Ubuntu. Не е до „кодот“ на Кајгана, туку до флеш банерите. На било кој сајт да се стават, со послаб компјутер на Ubuntu, можен е голем CPU Usage.
Dual Core 3.0GHz и 2GB RAM и не е некој "неухранет" компјутер. Ако нешто не е во ред страната ако сакаш и "преухранет" компјутер имај не ти вреди ништо.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom