Проблем со усб портот

Член од
21 јули 2011
Мислења
16
Поени од реакции
1
Значи проблемот е: само што ќе го уклучам компјутерот односно одма откако ќе се бутира Windows-от, се појавува нотификација со пораката:

Power Surge On Hub Port
A USB device has exceeded the power limits of its hub port.
For assistance in solving this problem, click this message.

И ако кликнам на тоа ми бара да го ресетирам портот и тоа не мења ништо, пак се јавува таа порака. Сеа работата е тоа што ова се дешава без да имам приклучено нешто на портот, значи онака од чиста мира, константно, цело време се појавува таа порака. А ако приклучам стик на портот (и ова сум го пробал со повеќе различни стикови) некогаш го чита па на сред префрлање фајлови се гаси, а некогаш воопшто не ни чита дека има стик. Иначе компјутерот е со пентиум 2 450 MHz и 128 рам и има усб 1.0 и само што му снимив Win XP Professional со SP3. Мислам дека не е хардверски проблем, затоа што предходно беше снимен XP Professional без SP и овој проблем го немаше. Мислење?
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Можно е да е проблемот од service pack-от ... btw pentium 2 450mhz 128 ram? Дане не заебаваш овде?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
СП3 на таа конфигурација? :|
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.913
Поени од реакции
1.422
Значи проблемот е: само што ќе го уклучам компјутерот односно одма откако ќе се бутира Windows-от, се појавува нотификација со пораката:

Power Surge On Hub Port
A USB device has exceeded the power limits of its hub port.
For assistance in solving this problem, click this message.

И ако кликнам на тоа ми бара да го ресетирам портот и тоа не мења ништо, пак се јавува таа порака. Сеа работата е тоа што ова се дешава без да имам приклучено нешто на портот, значи онака од чиста мира, константно, цело време се појавува таа порака. А ако приклучам стик на портот (и ова сум го пробал со повеќе различни стикови) некогаш го чита па на сред префрлање фајлови се гаси, а некогаш воопшто не ни чита дека има стик. Иначе компјутерот е со пентиум 2 450 MHz и 128 рам и има усб 1.0 и само што му снимив Win XP Professional со SP3. Мислам дека не е хардверски проблем, затоа што предходно беше снимен XP Professional без SP и овој проблем го немаше. Мислење?
Дали имаш било што штекнато во било која USB порта?
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
16
Поени од реакции
1
Можно е да е проблемот од service pack-от ... btw pentium 2 450mhz 128 ram? Дане не заебаваш овде?
Рамот е апгрејдуван. Едно 2 пати:)

СП3 на таа конфигурација? :|
Овој компјутер го користам многу ретко ептен ако другиот е зафатен, а ми треба да средам нешо у word да речеме или слично. Па од таму потребата да имам исправен усб порт:)

Дали имаш било што штекнато во било која USB порта?
Не, немам ништо друго ставено во другите порти. Ова е проблем на двете порти што и ги има pc-во
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Значи проблемот е: само што ќе го уклучам компјутерот односно одма откако ќе се бутира Windows-от, се појавува нотификација со пораката:

Power Surge On Hub Port
A USB device has exceeded the power limits of its hub port.
For assistance in solving this problem, click this message.

И ако кликнам на тоа ми бара да го ресетирам портот и тоа не мења ништо, пак се јавува таа порака. Сеа работата е тоа што ова се дешава без да имам приклучено нешто на портот, значи онака од чиста мира, константно, цело време се појавува таа порака. А ако приклучам стик на портот (и ова сум го пробал со повеќе различни стикови) некогаш го чита па на сред префрлање фајлови се гаси, а некогаш воопшто не ни чита дека има стик. Иначе компјутерот е со пентиум 2 450 MHz и 128 рам и има усб 1.0 и само што му снимив Win XP Professional со SP3. Мислам дека не е хардверски проблем, затоа што предходно беше снимен XP Professional без SP и овој проблем го немаше. Мислење?
Ако можеш да влезеш фо сејф мод, пробај со ова:
Under your Ctrl Panel->System->Device Manager, you will have a section at the end called "Universal Serial Bus controllers". For each detected usb port on your computer, you will have a "USB Root Hub" and another item dependant on your board manufacturer. For me, its "Intel(R) 82801FB/FBM USB Universal Host Controller - XXXX". These are the items we want to deal with.

Firstly, disconnect all usb devices from your PC

Secondly, using a PS2 keyboard/mouse, right click (Keyboard, press the button to the left of your Right Ctrl) on each "Intel(R) ...." listing under the "Universal Serial Bus controllers" and select disable. Leave the "USB Root Hub" alone. You will see that once you disable each one of these, the "USB Root Hub" disappear anyway. Disable all of these "Intel(R) ...." entries.

Thirdly, this is a repetitive step, starting from the top, right click and enable a single usb controller. Now use a low powered device like a optical mouse and plug it into a usb port, if it doesn't pickup within 10 seconds, change to the next usb port, until you get it to respond. If none of the ports respond, disable this usb controller again, and repeat this step for the next usb controller in the list.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.913
Поени од реакции
1.422
...
Не, немам ништо друго ставено во другите порти. Ова е проблем на двете порти што и ги има pc-во
А проблемот се појавува кога ќе штекнеш нешто во двете onboard порти или се појавува и кога нема ништо закачено?
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
16
Поени од реакции
1
Пробав во safe mode и тогаш си работи ко што треба, значи стикот го чита и на двата порта, префрла фајлови... ама чим го уклучам Win нормално пак го праи истиот проблем.
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
16
Поени од реакции
1
Проблемот го има нонстоп и кога има и кога нема ништо во портите, ама како што кажав одма чим Win-от стартува одма се појавува пораката и без да има ставено нешто во портот
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Значи прво од 92' да не ти ПЦ-во?
Второ за Виндоус ХП треба МИНИМАЛНО 512рам ,а ти имаш 128рам.
Понатаму не знам дали вреди дискусија.
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
16
Поени од реакции
1
За XP со SP3 мора да имаш минимум 64мб рам, а се препорачува да имаш 128мб.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
16
Поени од реакции
0
Moze li nekoj da mi pomogne. Gledaj sea problemot mi e vo dzojstikot, ne mi raboti. Koa go vnesam vo pc nisto ne se slucuva, e dobivam ni notifikacija nitu dzojstikot mi sveti. Mislam deka pricinata e vo toa sto ne go "safely remove" od pc poveke pati. Dali nekoj znae kako da popravam?
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
16
Поени од реакции
1
Moze li nekoj da mi pomogne. Gledaj sea problemot mi e vo dzojstikot, ne mi raboti. Koa go vnesam vo pc nisto ne se slucuva, e dobivam ni notifikacija nitu dzojstikot mi sveti. Mislam deka pricinata e vo toa sto ne go "safely remove" od pc poveke pati. Dali nekoj znae kako da popravam?
Пробај го џојстикот на друг компјутер ако можеш за да знаеш за сигурно дали е до него. Ако испадне дека џојстикот е исправен ондак осигурај се дека не е до усб портовите, пробај стави некое исправно стикче види дали ќе го прочита.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom