Проблем со турбината

Член од
13 јули 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, имам ауди А4 2008 година 2.0 тди фул опрема.
Одржувано и редовно сервисирано купено ново од фабрика. Пред некој ден престигнував и при престигнувањето како и нормално за така берза кола достигнав 160км/ч и после намалувањето на берзината, турбината ја изгуби снагата па моторот не сакаше да повлечи сила која е и вообичаена за нејзе.
Но во колата имав гориво за ушет 80км/ч според мерењето на купијутерот, или вака од мое кажано веќе беше стрелката за гориво под втората црвена предупредувачка линија.
Дали поради немањето на довлно гориво самата кола т.е нејзиниот копијутер ја изгаси турбината или нешто друго?
Фала од напред.
Поздрав.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Јас мислам ова директно да го пријавиш во audi.com
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Најчесто кај турбо-дизелите се случува oва, доколку ја исцедиш на многу високи обртаи и ја задржиш малку така, кога ќе ставиш во поголема брзина турбината се исклучува, меѓутоа возилото носи прилично модерен мотор и не би требало да има ваков проблем.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Јас мислам дека е до МАФ сензор инаку и јас имам Ауди А4 2003 и возам над 140 и кога сакам да постигнам повеќе и ме ограничува значи нешто му угуши и на МАФ сензор го исчистив и сега шиба брзо без проблем баш како што треба да биде ,а за турбо ретко да се случи такво нешто.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
А дали тоа може да го покаже при копијутерска проверка или дирекно со отварање. Зашто овие во ауди ненормалните ми рекоја 3000ден само да ја стајме на компијутер.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Многу е 3000 освен ако е од официјален сервис ВАГ групација( ауди,ВФ,шкода,сеат) инаку може да се провери на компјутерот ама не е баш целосно само повеќе од делумно. И на крај не вози малку гориво на црвено туку барем на половина секогаш .


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
4 април 2017
Мислења
31
Поени од реакции
53
Здраво имам едно прашање имам Сеат толедо 2005 година 1.9 тди 77кв турбината си работе се убаво влече колата дава звук како и секој волксваген кога ќе а притиснам гаста е сега кога ќе а отпуштам гаста наму кај 2000 обратај ми иде некој чуден звук дали е од турбината незнам али на англиски случајно го најдов како Turbo Flutter ако знае некој да ми каже што и како е

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom