Проблем со премногу стегнат туш/чешма

Статус
Затворена за нови мислења.

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.270
Поени од реакции
3.486
Може на темава не и е местото тука. И ќе ве молам без тролање, максимално сум изнервирана.

Имаме вакво какво на сликата:И тој делот што е во црвеното кругче е екстремно тежок за подигање.
5 минути пробав да го дигнам и џабе, едино што направив е белегче на прстов. А сама сум дома и сега не можам да се истуширам. У пм.

Како може да се поправи ова? Да се подмачка некако, или да се смени некој дел? Мамичето негово.
 

Nik20

Неверифуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
4.453
Поени од реакции
3.235
кај некои чешми тоа се врти лево десно. Како спирала нагоре надоле се крева и спушта.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.288
Поени од реакции
9.830
За набрзина, јас би пробал со клешти моторцангли, ама завиткај го делчето со некоја крпа предходно да не го изгребеш.

Инаку во новата бања планирам славина со два одделни (кружни, керамички) винтови за вода, пошто овие едноделниве се многу непрецизни во подесување на темературата на водата. Такви се сите едноделни, и скапите и евтините, без разлика на техниката на подесување (спушти скроз доле, па помрдни лево/десно) и без разлика на искуството (после 7 години и ретардиран мајмун не може да не научи да подеси температура). Едноставно дизајнот на решението на ваквите едноделни славини е таков, направен е да е евтин и практичен, не е направен да биде прецизен.
А мене најмногу ме нервира кога немам време и губам цели минути да подесам температура како што сакам.

Така да ако финансиите дозволуваат, инвестирај во нова поквалитетна славина, сега знаеш што сакаш и знаеш на што да пазиш. Ќе одбереш некоја каде тој винт ќе е полесен за употреба, а зошто не и некоја славина со два одделни (кружни, керамички) винтови за вода.


Среќно со винтот (и со туширањето)... ;)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.029
А да пробаш пред да пуштиш вода да го подигнеш нагоре.

Водата од притисокот не дозволува баш ова слободно да може да се мрда горе доле.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.714
Поени од реакции
1.101
Може на темава не и е местото тука. И ќе ве молам без тролање, максимално сум изнервирана.

Имаме вакво какво на сликата:И тој делот што е во црвеното кругче е екстремно тежок за подигање.
5 минути пробав да го дигнам и џабе, едино што направив е белегче на прстов. А сама сум дома и сега не можам да се истуширам. У пм.

Како може да се поправи ова? Да се подмачка некако, или да се смени некој дел? Мамичето негово.
Пробај да го кренеш ама со сопрена вода, држи го кренато со едната рака и пушти вода со другата, повеќе со поголем притисок, би требало да остане кренато додека има доволен притисок.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.224
Поени од реакции
30.852
Грешка сте, водата треба да е веќе пуштена пред да проба да го крене.
Јас сум имал слична ситуација (не дома, во хотел) кај што се изнамачив со ваков туш. После, при силно пуштена вода - копчето без проблем се крена.

Пробај, па кажи.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.270
Поени од реакции
3.486
Пробај да го кренеш ама со сопрена вода, држи го кренато со едната рака и пушти вода со другата, повеќе со поголем притисок, би требало да остане кренато додека има доволен притисок.

А да пробаш пред да пуштиш вода да го подигнеш нагоре.

Водата од притисокот не дозволува баш ова слободно да може да се мрда горе доле.
Ама јас баш со сопрена вода пробував да го кренам.
Иначе колку да не се скирате, дојде свекрва ми ми го дигна, истуширана сум :D Ова пошто знам дека нема вечер да можете да заспиете ако не ви кажам :D
Ама ипак не е работа, не можам да се ослонувам на ваква ствар некој друг да ми ја врши.
--- надополнето: 16 јуни 2013 во 11:42 ---
Грешка сте, водата треба да е веќе пуштена пред да проба да го крене.
Јас сум имал слична ситуација (не дома, во хотел) кај што се изнамачив со ваков туш. После, при силно пуштена вода - копчето без проблем се крена.

Пробај, па кажи.

Еве сега пробав, полесно иде од прееска, видов дека мал дел од водата се префрли од чешмата на тушот, ама многу мал дел.
А за спуштање вака успеа.

Ама сопругов е крив, кога купува нешто гледа да биде поскапо за да му трае повеќе. И еве гледам што постигна.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.186
Ама јас баш со сопрена вода пробував да го кренам.
Иначе колку да не се скирате, дојде свекрва ми ми го дигна, истуширана сум :D Ова пошто знам дека нема вечер да можете да заспиете ако не ви кажам :D
Ама ипак не е работа, не можам да се ослонувам на ваква ствар некој друг да ми ја врши.
Направи многу пари во животот, и вработи си човек чија единствена задача ќе биде да ти го подига тој делот од чешмата на сликата, и за тоа да добива плата.

Problem solved...;)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.029
Ама јас баш со сопрена вода пробував да го кренам.
Иначе колку да не се скирате, дојде свекрва ми ми го дигна, истуширана сум :D Ова пошто знам дека нема вечер да можете да заспиете ако не ви кажам :D
Ама ипак не е работа, не можам да се ослонувам на ваква ствар некој друг да ми ја врши.

Кој знае што ќе си помисли свекрва ти. Оваа штом еден туш не знае да го подигне, што остана за друго да подигне... :ROFLMAO:
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.783
Поени од реакции
7.707
Ама јас баш со сопрена вода пробував да го кренам.
Иначе колку да не се скирате, дојде свекрва ми ми го дигна, истуширана сум :D Ова пошто знам дека нема вечер да можете да заспиете ако не ви кажам :D
Ама ипак не е работа, не можам да се ослонувам на ваква ствар некој друг да ми ја врши.
Срце, ич не е за смеење, ама не можам да се сопрам. :ROFLMAO:
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.046
Поени од реакции
4.638
треба да се расклопииии и да се очистиииии. сигурно куп бигор и други работи се наталожиле
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
8.959
Поени од реакции
13.801
Ама сопругов е крив, кога купува нешто гледа да биде поскапо за да му трае повеќе. И еве гледам што постигна.
Класика...

секогаш е сопругот/дечкото крив, нема шанси да е поинаку...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.270
Поени од реакции
3.486
треба да се расклопииии и да се очистиииии. сигурно куп бигор и други работи се наталожиле
Па може тоа да е, или може има некое камче заглавено.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom