Проблем со пенисот

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Прво нека проба ко ќе му е околу 50-70% станат да ја повлечит кожичката назад и да продолжи дур не стаса до 100% и нека користит топла вода и крем за омекнување на кожата па самата може да се растегне. То болит ама некои си имаат такви проблеми при првиот однос и дури може да се скинит и жилата шо се наоѓат надолната страна од главчето и да течит крв (мислам дека имаше негде ваква тема разбарај малку низ форумов). Е сега ако не можит ко ќе е малку потстанат да го истајт правец на урологија или хирургија и сунет.
--- надополнето: 5 април 2013 во 01:31 ---
http://en.wikipedia.org/wiki/Phimosis

Еве малку постручно објаснето
--- надополнето: 5 април 2013 во 01:35 ---
Еве сега видов @LetMeSea пред мене го објавил тоа.
 
O

Orion.

Гостин
дали тоа што на машкото не му излегува главичката на пенисот од кожинката може да претставува проблем за секс ?
Фимоза е или пак френулумот(penis frenulum) прави проблеми? Побарај на нет, за да видиш за што зборам.(ако е френулумот-ништо страшно) Треба да идеш на уролог на преглед.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
O

Orion.

Гостин
Претпоставував. Многу голем број на момци го имаат овој ''проблем''. Треба да оди на уролог. Во зависност од тоа колку е обраснат(поврзан) френулумот(жиличката) со главата на пенисот, ќе треба или: 1. Да го премачкува местото со маст за евентуално да може да се опушти жилата. 2. Хирушка интервенција со локална анестезија, значи ова дури не е ни операција туку многу мал пресек. Не се лежи во болница, за три дена е ко нов, ќе може слободно да излегува главата и нема да има никакви проблеми ниту лузни :)
 
Член од
5 април 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Претпоставував. Многу голем број на момци го имаат овој ''проблем''. Треба да оди на уролог. Во зависност од тоа колку е обраснат(поврзан) френулумот(жиличката) со главата на пенисот, ќе треба или: 1. Да го премачкува местото со маст за евентуално да може да се опушти жилата. 2. Хирушка интервенција со локална анестезија, значи ова дури не е ни операција туку многу мал пресек. Не се лежи во болница, за три дена е ко нов, ќе може слободно да излегува главата и нема да има никакви проблеми ниту лузни :)
фала ти... а што ке биде доколку не појде на уролог
 
O

Orion.

Гостин
фала ти... а што ке биде доколку не појде на уролог
Ќе нема да може да ја извади целосно главата на пенисот. Тој френулум(жиличка) постои кај сите, само кај некои е премногу дебела односно зарасната за главата. Иста таква жила имаме и на јазикот на пример. Кај некои луѓе жилата е толку обрасната што не можат да го исползат јазикот. Они пак имаат друг проблем, не можат ''француски'' да се бакнуваат:) па потребно е иста таква хирушка интервенција за да се редуцира жилата на јазикот
 
Член од
5 април 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Ќе нема да може да ја извади целосно главата на пенисот. Тој френулум(жиличка) постои кај сите, само кај некои е премногу дебела односно зарасната за главата. Иста таква жила имаме и на јазикот на пример. Кај некои луѓе жилата е толку обрасната што не можат да го исползат јазикот. Они пак имаат друг проблем, не можат ''француски'' да се бакнуваат:) па потребно е иста таква хирушка интервенција за да се редуцира жилата на јазикот
тоа ке му биде проблем да може да секса ?
 
O

Orion.

Гостин
тоа ке му биде проблем да може да секса ?
Зависи колку е обрасната(сврзана) жиличката за главата на пенисот. Ако е многу, нема да може ниту да ја извади главата при ерекција а камо ли да има секс. Ако е помалку, ќе може, но ќе осеќа болка при односот(зашто нели жилата ќе ја тегне главата). Како и да е, треба да оди на преглед кај доктор специјалист- во овој случај уролог. Не е ниту страшно, нито скапо, ниту болно.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Зависи колку е обрасната(сврзана) жиличката за главата на пенисот. Ако е многу, нема да може ниту да ја извади главата при ерекција а камо ли да има секс. Ако е помалку, ќе може, но ќе осеќа болка при односот(зашто нели жилата ќе ја тегне главата). Како и да е, треба да оди на преглед кај доктор специјалист- во овој случај уролог. Не е ниту страшно, нито скапо, ниту болно.
упат од матичен доктор треба ?
 
З

Забавата е во Кругот

Гостин
И јас имав потешкотии при ерекција да ми искочи главата (при првиот секс) Но незнам како, послем првиот однос и послем првиот орален секс, сега немам гајле, лета :)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
biljana12

Незнам зошто се замараш да прашуваш тука фино лепо кажи му на дечкоти да не се срами нека си појде до уролог и таму све фино лепо ќе му објаснат убаво ... и овде ќе ти кажат ама на крај врти сучи пак ќе треба да оди на уролог ... така да ... ако се срами што друго да ти кажам тркни со него на лекар и завршете работа :) Ипак не сте мали деца 19 години имате ... јас до сега повеќе пати бев за од онака преглед а тој што има проблем не оди ... ццц :confused: и после сакате да се сексате абе деца деца
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.050
Поени од реакции
29.411
Oва ти се вика машки јунфер... :)

Заеби доктори, див секс на суво под итно! Skip the forplay.
Нормално после може да се подзачисти со алкохол и малку газа додека не престане крварењето...


П.С. на 19г. прво искуство? Алал да му е на дечкото, се чувал за тебе а? ;)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
,,,,definitivno ,,,se raboti za fimoza,,,,i ne gi slushaj ovoie,,,shto nagagjaat na slepo,,,ili teraat seir,,,nishto ne e strashno,,,tuku ,,vednash pravac urolog malka hirurhshka intervencija so shto ke se otstrani del od kozhichkata,,,i nekolku dena oblogi so antiseptichni sredstva,,,samo shto e mozhno pobrzo,,da se napravi toa,,,
,,,a seirdzhiive shto kazhuvaat deka so vakva fimoza imale sex ,,,dobro be deca ,,,kogo lazhete,,i se pravite mangupi,,ili pak sovetite da ja oslobodi kozhichkata na suvo,,,abe normalni ste ,,ili sakate da mu nashtetite na dechkoto,,,ne se zaebavajte koga nekoj ima maka,,,
,,,,za biljana12,,ushte ednash bez nikakvo dvoumenje,,,pravac urolog da se reshi problemot ,,,inaku nema ebachka,,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom