Проблем со палење

Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Значи имам скутер 50цц
И насабајле кога го палам обично кај 8часот повремено има проблем со палењето значи само вергла 30секунди а после од кога ќе запали нема проблем..И да го изгасам одма пали на прва..
Јас мислам дека за палење треба да биде свеќицата и акомулаторот..а пошто акомулаторот е полн значи останува само свеќицата..

Отидов на мајсотр ми кажа да го оставам да излади машината и утрето дента да правиме муабет..
Утрето дента ми кажа дека требал да го направи карбураторот..
Има ли врска карбураторот или сака само парите да ги земе ?

Скутерот има проблем само при прв старт во дента..а после натаки си пали перфектно
Али не сакам да има проблем и при прв старт сакам да биде од прва да запали..

Некое мислење ?
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Значи имам скутер 50цц
И насабајле кога го палам обично кај 8часот повремено има проблем со палењето значи само вергла 30секунди а после од кога ќе запали нема проблем..И да го изгасам одма пали на прва..
Јас мислам дека за палење треба да биде свеќицата и акомулаторот..а пошто акомулаторот е полн значи останува само свеќицата..

Отидов на мајсотр ми кажа да го оставам да излади машината и утрето дента да правиме муабет..
Утрето дента ми кажа дека требал да го направи карбураторот..
Има ли врска карбураторот или сака само парите да ги земе ?

Скутерот има проблем само при прв старт во дента..а после натаки си пали перфектно
Али не сакам да има проблем и при прв старт сакам да биде од прва да запали..

Некое мислење ?
Се убаво , само не наведе дали е кинеско ? Доколку е кинеско , воопшто не се ни заморувај , како што е така вози го. Јас имам една кинеска 50-тица ( сега веќе 80-ка ) ремонт му праев скоро на сред возење пукна и каиш , и машина под нозе и све, имав среќа што не погинав на лице место. Кинеските гадни се, биди среќен и што пали.
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Се убаво , само не наведе дали е кинеско ? Доколку е кинеско , воопшто не се ни заморувај , како што е така вози го. Јас имам една кинеска 50-тица ( сега веќе 80-ка ) ремонт му праев скоро на сред возење пукна и каиш , и машина под нозе и све, имав среќа што не погинав на лице место. Кинеските гадни се, биди среќен и што пали.
Ехех брат 2012модел на априлиа ги имам видено пред мои очи тоа 2/3 априлии да не сакат да запалат никако..
Доколку се јаве проблем треба веднаш да се реше да не се оставе така и скутерчето ќе те служи многу км.
јас имав кинеско скутерче 50цц 2000година поминав 36.000км и уште ќе оди..секој 2000км нов филтер му ставам редовно му ставам улје квалитетно синтетичко..
И тоа е тоа
поз
--- надополнето: 25 април 2013 во 23:57 ---
Нормално е за првото палење на сабајле, не му се секирај
Не е само насабајле се случува и некогаш во вечерни часови да го оставам кај некој другар надвор 1/2часа и да сакам да го запалам вергла..
али можда е до карбураторот ќе го однесам утре на мајстор па нека го чепни ке видиме шо ке направи
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ехех брат 2012модел на априлиа ги имам видено пред мои очи тоа 2/3 априлии да не сакат да запалат никако..
Доколку се јаве проблем треба веднаш да се реше да не се оставе така и скутерчето ќе те служи многу км.
јас имав кинеско скутерче 50цц 2000година поминав 36.000км и уште ќе оди..секој 2000км нов филтер му ставам редовно му ставам улје квалитетно синтетичко..
И тоа е тоа
поз
--- надополнето: 25 април 2013 во 23:57 ---


Не е само насабајле се случува и некогаш во вечерни часови да го оставам кај некој другар надвор 1/2часа и да сакам да го запалам вергла..
али можда е до карбураторот ќе го однесам утре на мајстор па нека го чепни ке видиме шо ке направи
Нека го исчисти пробај после, или смени му филтер за воздух ако не е одамна сменет
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Значи имам скутер 50цц
И насабајле кога го палам обично кај 8часот повремено има проблем со палењето значи само вергла 30секунди а после од кога ќе запали нема проблем..И да го изгасам одма пали на прва..
Имаш пробано на курбла дали ќе пали од прва?

Јас мислам дека за палење треба да биде свеќицата и акомулаторот..а пошто акомулаторот е полн значи останува само свеќицата.
Да, ама не го заборавај тука и моментот на гориво. Можиш да имаш искра, а да немаш или имаш премногу гориво. Според она шо го читам, голема е веројатноста да ти се полни цилиндарот со бензин, па поради тоа да пали тешко. Откако ќе запали, после нема проблем јасно, вишокот на гориво е веќе согорен.

Скутерот има проблем само при прв старт во дента..а после натаки си пали перфектно
Али не сакам да има проблем и при прв старт сакам да биде од прва да запали..

Некое мислење ?
Однеси го на мајстор, нека ти го средат.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Компресија му измери?
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Го однесив на мајстор и веќе 2дена се покажа добро палење добро на прва и без гас работи на повисоки обратаи сега
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Го однесив на мајстор и веќе 2дена се покажа добро палење добро на прва и без гас работи на повисоки обратаи сега
Хахаха ти ја појачал гаста на штрафчето

и ако ти земал пари за тоа алал да му е
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Хахаха ти ја појачал гаста на штрафчето

и ако ти земал пари за тоа алал да му е
Ја појачал гаста на штрафчето и го исчистил карбураторот :D

Некоја препорака за добра свеќица ги има по 100денари гледам некои кинески али има ли некој поквалитетни по скапи ?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ја појачал гаста на штрафчето и го исчистил карбураторот :D

Некоја препорака за добра свеќица ги има по 100денари гледам некои кинески али има ли некој поквалитетни по скапи ?
Јас цело време користам NGK на сите скутери до сега
околу 300 денари се горе доле, секако со ознаката која е за твојот скутер
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Ја појачал гаста на штрафчето и го исчистил карбураторот :D

Некоја препорака за добра свеќица ги има по 100денари гледам некои кинески али има ли некој поквалитетни по скапи ?
NGK B7HS, NGK BR7HS.
 
Член од
20 јули 2009
Мислења
19
Поени од реакции
20
да не отварам нова тема.
Имам проблем со кинеско моторче 80 цц . Се си работеше моторчето најнормално и едно сабајле му ставив уље мислев дека малце има и откако му ставив го запалив поработи 1 минута и ми изгаси.Едвај го запалив и кога му давав гас почна да гуши и да дими. Моторчето е 4 тактно а му стаив уље Valvoline 10-40 4t Ќе ве молам да ми помогнете!


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
да не отварам нова тема.
Имам проблем со кинеско моторче 80 цц . Се си работеше моторчето најнормално и едно сабајле му ставив уље мислев дека малце има и откако му ставив го запалив поработи 1 минута и ми изгаси.Едвај го запалив и кога му давав гас почна да гуши и да дими. Моторчето е 4 тактно а му стаив уље Valvoline 10-40 4t Ќе ве молам да ми помогнете!


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk :)
Многу масло си ставил и ја масти свеќицата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom