Проблем со монитор

M

memento

Гостин
Го преместував компјутерот и кога го поврзав мониторот не работи, т.е се уклучува, се појавува знакчето на виндоус и кога треба да се појави десктоп се е темно, пробав во safe mode работи, ги гледам иконите.
Што може да е проблемот?
Прво мислев дека му дојде крајот на мониторот пошто е стар од оние големите но се уклучува, работи и баш да се појави десктоп се останува темно..
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Го преместував компјутерот и кога го поврзав мониторот не работи, т.е се уклучува, се појавува знакчето на виндоус и кога треба да се појави десктоп се е темно, пробав во safe mode работи, ги гледам иконите.
Што може да е проблемот?
Прво мислев дека му дојде крајот на мониторот пошто е стар од оние големите но се уклучува, работи и баш да се појави десктоп се останува темно..
да не си го поврзал мониторот со интегрираната наместо на графичката?
2018 и уште користиш CRT?
 
M

memento

Гостин
Не, точно ми е поврзан.
Знам дека е стар монитор но оставен ми е за секој случај, не го користам многу, повеќе на лаптоп сум, добар е мониторот, врши работа но еве сега кој знае што се случи што не сака да уклучи..
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Го преместував компјутерот и кога го поврзав мониторот не работи, т.е се уклучува, се појавува знакчето на виндоус и кога треба да се појави десктоп се е темно, пробав во safe mode работи, ги гледам иконите.
Што може да е проблемот?
Прво мислев дека му дојде крајот на мониторот пошто е стар од оние големите но се уклучува, работи и баш да се појави десктоп се останува темно..
Немaш прoблем сo мoнитoрoт сo кoмпјутерoт имaш.
Чим вo сејф мoд рaбoти дрaјверите зa грaфичкa ти прaвaт прoблем. Или имaш пoд дифoлд штиклирaнo пoгoлемa резoлуцијa oд тaa штo јa трпи мoнитoрoт.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
M

memento

Гостин
Немам ништо штиклирано за резолуција..компјутерот работеше, го исклучив и за 30 минути-1 час го уклучив, што може графичката да прави проблем? има начин да проверам?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
што windows имаш?
после уклучување притискај F8 пред да се појави логото , ќе ти се појави мени, одбери vga mode или low resolution mode. ќе се подигне windows и намести си после резолуција.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
штом во safe mode работе тогаш избриши ги драјверите за графичката и рестартирај. некој проблем прават драјверите.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
зашо би правеле драјверите проблем кога претпоставувам компјутерот си работел добро пред да го премести?
шо може да се сјебе со преместување е работава шо треба да се испита
ја би отворил куќиште и би извадилил графичка, рам, кабли од хард и би поврзал се повторно.
 
M

memento

Гостин
Во safe mode избришав драјверите и се уклучи, фала многу на помошта.
Ако може уште да ми кажете мислам имаше автоматски да бара што драјвери ти требаат за да ги инсталирам
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Сега пробај со избришани драјвери игра да пуштиш.
абе пак ќе си ги инсталира. проблемот е најверојатно во конфигурација на драјверите. нема да има проблем скроз да ги исчисти драјверите и да ги инсталира наново.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom