Проблем со машина за сушење алишта

Член од
17 ноември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
1
Здраво. Имам машина за сушење алишта Candy Zerowatt ETDE H8A1DE-S. Е сеа проблемот е што времетраењето што го покажува на дисплејот никогаш не е точно. Пример програма што пишува дека ќе ја заврши за саат ипол ја завршува за 2 ипол саати итн. Сум приметил пример пишува уште 1 саат и 20 минути до крај и после 20 минути пројдено ќе се намали само на 1 саат и 15 минути тајмерот. Дали е нешто дефектна или така работат сите машини за сушење?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Мене така ми работи и за сушење и за перење(Beko), самата машина си пресметува според тоа колку е наполнета во случај ако се пере, и процент на влажност доколку е на програма за сушење. Пример ставаш програма за сушење 5кг алишта која одприлика ви требало да трае 3 саати, ама ти ставаш упола, кога веќе ќе бидат суви алиштата нема што да троши струја си престанува. Ако ја преполнам машината со алишта за перење тогаш знае и да си продолжи програмата место саат и 10 минути да биде повеќе.
 
Член од
17 ноември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
1
Така изгледа е ама вчера баш тестирав со помала количина на алишта, околу 2кг може и помалку, и програмата 1 саат и 50 мин беше, и пак успорено работеше после саат ипол на саат и 10 мин се намали, ја стопирав и алиштата веќе беа суви сите. Е сеа таа ако пак нешто детектира влажно иако не е тоа е друго таа си знае :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.165
Поени од реакции
15.953
Коај сте кј машиниве за сушење предлог некој, освен Беко?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.653
Поени од реакции
5.658
Така изгледа е ама вчера баш тестирав со помала количина на алишта, околу 2кг може и помалку, и програмата 1 саат и 50 мин беше, и пак успорено работеше после саат ипол на саат и 10 мин се намали, ја стопирав и алиштата веќе беа суви сите. Е сеа таа ако пак нешто детектира влажно иако не е тоа е друго таа си знае :)
Mashinata registrira vlaznost (mozi i da e lazna) i zatoa go prodolzuva vremeto.

Prijatele ne ja poznavam tvojata mashina ama mozam da ti kazam deka ima dva tipovi.
Prviot meri so pomos na cetkici na barabanot i vtorata so dve matalni plocki vo brabanot.

Kaj tie so cetkici pricinata e da cetkicite se izedeni.
Kaj tie so Metalni plocki da imaat nekoj kontakt edna medju druga.

I treta pricina sto mozi da bidi e da ti e zatnat filterot.

A mozi da vidis Na zadnata strana dali ima Gumeni krugcinja(Mozi da bidat do 3 ) .Vnatre ima skrieno toplinski osiguraci (Clixon) i ako nekoj od niv zaradi zapusen filter da e otkacen pa treba da go pritisnis za da gree so site greaci povtorno.



Probaj da ja sporedis tvojata Mashina so ovaj Service Manual
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom