Проблем со лаптоп Asus

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Имам некој проблем со лаптопот од асус.
Ај кабелот (полначот, адаптерот како и да се вика) го средив јер беше проблематичен, но сега имам друг.
Кога ќе го поврзам да се полни, не го чита и само трепка портокалово светилката за полначот. Кога ќе го извадам воопшто не свети, нормално.
Порано кога полнеше беше портокалово постојано.
Што би можело да е проблемот?
Кабелот ли е пак, батеријата можеби? Ако е нешто ви е познато, кажете чарето и колку богородички да спремам.
Фала однапред.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Имам некој проблем со лаптопот од асус.
Ај кабелот (полначот, адаптерот како и да се вика) го средив јер беше проблематичен, но сега имам друг.
Кога ќе го поврзам да се полни, не го чита и само трепка портокалово светилката за полначот. Кога ќе го извадам воопшто не свети, нормално.
Порано кога полнеше беше портокалово постојано.
Што би можело да е проблемот?
Кабелот ли е пак, батеријата можеби? Ако е нешто ви е познато, кажете чарето и колку богородички да спремам.
Фала однапред.
Пробај без батерија дали ќе работи
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Пробај без батерија дали ќе работи
Не сака воопшто без батерија.
И кога е со кабел и кога е без кабел, не сака да се вклучи воопшто.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Не сака воопшто без батерија.
И кога е со кабел и кога е без кабел, не сака да се вклучи воопшто.
Најверојатно ти е рикната плочата штом не добиваш никаков сигнал кога ќе го упалиш, да те зеза некој друг дел како диск или рам ќе имаш други симптоми.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
So kakov adapter smeni? Proveri li dali odgovara, od start li na noviot ova ti go pravi?
Ja skoro menjav pipkata od dupkata za punenje do maticnata so ide, cesto gorat tie kabelcinja, ne se pustase i mojot.
Ako ti bil problematicen stariot mozda go sjebal kabelceto. Mojot bese isto mrtov ne se ni pustase.

Na pamet mozda zboram ali toa e, nosi go u servis ke ti go dijagnosticirat.

U ovoj best case scenario stetata e 100 denari pipka i sam ako otvoris plocata, na servis minimum 1.500 do 2.000.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Најверојатно ти е рикната плочата штом не добиваш никаков сигнал кога ќе го упалиш, да те зеза некој друг дел како диск или рам ќе имаш други симптоми.
Хммм, можам да го палам само со батеријата кога е ставена, иначе друг начин јок. :/

So kakov adapter smeni? Proveri li dali odgovara, od start li na noviot ova ti go pravi?
Ja skoro menjav pipkata od dupkata za punenje do maticnata so ide, cesto gorat tie kabelcinja, ne se pustase i mojot.
Ako ti bil problematicen stariot mozda go sjebal kabelceto. Mojot bese isto mrtov ne se ni pustase.

Na pamet mozda zboram ali toa e, nosi go u servis ke ti go dijagnosticirat.

U ovoj best case scenario stetata e 100 denari pipka i sam ako otvoris plocata, na servis minimum 1.500 do 2.000.
Па да, кабелот беше зезнат, па еве го ми го средија, ама џабе, сеа пак не сака да работи. Ај ќе видам на сервис шо ќе речат дека е. :/
 
И

Име И Презиме

Гостин
Ако пробуваш со универзален кинески полнач (или неоргинален-несоодветен полнач) може да имаш проблем. Дали набави нов полнач или твојот го поправаше?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Ако пробуваш со универзален кинески полнач (или неоргинален-несоодветен полнач) може да имаш проблем. Дали набави нов полнач или твојот го поправаше?
Не, не, тој шо ми е даден, тој го користев. Нов немаше никаде, па морав да го поправам стариот.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Го проба ли тој поправениот дали работи на друг лаптоп исто и друг полнач на твојот лаптоп?

И оние од Али вршат работа, за проба нарачав за Асус за едно 6-7 евра и е супер. Подебел е кабелот.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Го проба ли тој поправениот дали работи на друг лаптоп исто и друг полнач на твојот лаптоп?

И оние од Али вршат работа, за проба нарачав за Асус за едно 6-7 евра и е супер. Подебел е кабелот.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Па човеков шо го среди, рече дека работел. Друг кабел да пробам немав. :/
А изгледа работи бидејќи кога ќе го ставам во лаптопот трепка сијаличката што вообичаено треба да свети дека се полни или дека е полн.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Па човеков шо го среди, рече дека работел. Друг кабел да пробам немав. :/
А изгледа работи бидејќи кога ќе го ставам во лаптопот трепка сијаличката што вообичаено треба да свети дека се полни или дека е полн.
однеси му го пак, нека го провери, можно е да не работи и да не ти пали
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Па човеков шо го среди, рече дека работел. Друг кабел да пробам немав. :/
А изгледа работи бидејќи кога ќе го ставам во лаптопот трепка сијаличката што вообичаено треба да свети дека се полни или дека е полн.
Извади ја батеријата и полначот од лаптопот. Power копчето држи го најмалку 30 секунди и после стави го само полначот и види како ќе е, па после и батеријата.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
однеси му го пак, нека го провери, можно е да не работи и да не ти пали
Извади ја батеријата и полначот од лаптопот. Power копчето држи го најмалку 30 секунди и после стави го само полначот и види како ќе е, па после и батеријата.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Ќе го носам ма сервис утре па ќе видам што ќе ми кажат.
Фала во секој случај на сите.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Сепак бил кабелот. Ем работеше на инструмент, ем коа ќе се поврзеше нејќеше.
Го земав половен од сервис за 1000че.
Иначе батеријата ќе ме чинела од 6 до 6.500 денари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom