Проблем со звук

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.019
Поени од реакции
1.278
Имам проблем со звукот. Секојпат кога слушам музика или гледам филм без разлика звукот ми сецка.Реинсталирав драјвер безбројат пати безуспешно. Приметив дека кога ги уклучувам слушалките напред на компјутер во преден џек тука не ми прави проблем.Ако ги уклучам позади слушалките на звучната картица тука ми прави проблем т.е и на нив ми сецка. Што може да е? Да не ми е прегорена звучната картичка?Јас се сомневам дека е тоа но затоа решив да побарам совет. Знам дека не е до звучниците затоа што кога ќе ги приклучам на телефон или телевизор си работи се ок. Кога се поврзани со компјутерот, е тогаш е проблемот.
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Дали PC ти е земен од АМЦ?, и дали сецка при висока фрекфенција на звукот?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ај да се надоврзам и јас. Кај мене проблемот е следен. Имам интегрирана звучна и секогаш без разлика какви слушалки ке приклучам звукот никако не е максимален иако сите параметри се на макс. Се е до макс а јас имам половичен звук. Направив и апдејт на драјверите и пак ништо.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.019
Поени од реакции
1.278
Дали PC ти е земен од АМЦ?, и дали сецка при висока фрекфенција на звукот?
Да од АМЦ ми е компјутерот и ми сецка звукот без разлика на колку сум го пуштил.На што поточно мислиш висока фреквенција на звукот?
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Да од АМЦ ми е компјутерот и ми сецка звукот без разлика на колку сум го пуштил.На што поточно мислиш висока фреквенција на звукот?
Шо е фрекфенција и која е висока и ниска че си прочиташ овде
а за да го решиш проблемо че го напрајш следово.


Че го отвориш менаџеро од Realtek драјверо клик на тој фолдеро шо ти е заокружен со црвено и че го штиклираш Disable front planel jack detection со тоа што можи нема да ти работи фронт панело за приклучување слушалки ( а можно е и да работи зависи то поврзано е со постанокот на комарците)
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.019
Поени од реакции
1.278
Шо е фрекфенција и која е висока и ниска че си прочиташ овде
а за да го решиш проблемо че го напрајш следово.


Че го отвориш менаџеро од Realtek драјверо клик на тој фолдеро шо ти е заокружен со црвено и че го штиклираш Disable front planel jack detection со тоа што можи нема да ти работи фронт панело за приклучување слушалки ( а можно е и да работи зависи то поврзано е со постанокот на комарците)
Јас го избришав овој драјвер и го користам оној default од винодус што оди...А ова што ти ми го покажуваш јас кога ида пробав да ги отселектирам овие 2 да речеме самиот прозор сам се затвараше
 
Член од
5 јануари 2014
Мислења
44
Поени од реакции
78
Што се нема да се изначита човек, АМЦ, високи фреквенции, комарци..... Не го упатувајте човекот во погрешни насоки да си го губи времето залудно ако не разбирате што му предлагате и пред се ако не му го разбирате проблемот.
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Јас го избришав овој драјвер и го користам оној default од винодус што оди...А ова што ти ми го покажуваш јас кога ида пробав да ги отселектирам овие 2 да речеме самиот прозор сам се затвараше
Јас ист проблем го решив на ваков начин пробај инсталрај Realtek драјвер толку можам да ти помогнам јас, го имам носено и на сервис во АМЦ за иста ваква работа одговор ми беше (по 2 недела чекање) сетирање на сетизите на звучната картичка но со секое преинсталирање се ресетираја тие некој си сетинзи шо праеа не знам и немав намера после секоја преинсталација да го носам на сервис и сам го најдов ова решение така што некогаш работифронт панелот а некогаш не (без разлика што секогаш го местев на disable) не знам зошто.

Што се нема да се изначита човек, АМЦ, високи фреквенции, комарци..... Не го упатувајте човекот во погрешни насоки да си го губи времето залудно ако не разбирате што му предлагате и пред се ако не му го разбирате проблемот.
Сето што е напишано е 100% точно од мое лично искуство со ист проблем, кога ќе дојди звук/аудио со висока фрекфенција се губи гласот а ако ти не го разбираш проблемот воопшто не читај и упати го ти како шо знајш.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.648
win 10? I mene celo vreme mi seckase dur ne go izbrisav realtek, sea neam prob
vidi da ne ti go instalira odnovo sam
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Реалтек е проблемот идете во дивајс менагер и ставете ги драјверите од самиот windows

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.019
Поени од реакции
1.278
win 10? I mene celo vreme mi seckase dur ne go izbrisav realtek, sea neam prob
vidi da ne ti go instalira odnovo sam
Со рестартите сам ми се враќа и незнам како да го стопирам тоа...
 
Член од
5 јануари 2014
Мислења
44
Поени од реакции
78
Само зборам и никој бре не слуша дека ова шпионсково срање од мајкурсофт уште не е спремно за секојдневна работа, очекувајте милион вакви заебанции уште минимум една година. Еве ти привремено решение, ако не сакаш да ставаш 7-ца како што праевме муабет.
http://windowsinstructed.com/disable-automatic-device-driver-download-in-windows-10/
Рачунај дека ниеден драјвер вака нема да ти се инсталира, а кога тогаш ќе приклучиш нова направија и ќе се сликаш ;)
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Само зборам и никој бре не слуша дека ова шпионсково срање од мајкурсофт уште не е спремно за секојдневна работа, очекувајте милион вакви заебанции уште минимум една година. Еве ти привремено решение, ако не сакаш да ставаш 7-ца како што праевме муабет.
http://windowsinstructed.com/disable-automatic-device-driver-download-in-windows-10/
Рачунај дека ниеден драјвер вака нема да ти се инсталира, а кога тогаш ќе приклучиш нова направија и ќе се сликаш ;)
Пази, инсталираат оперативен систем врз предходен оперативен систем и затоа се јавуваат проблемите. Кај некој ќе пројде ова без проблеми ама некој друг ќе има проблеми со драјвери, некомпатибилни програми, нестабилност и сл.

Затоа по апгрејд се мава формат и чиста инсталација. Спремети си УСБ со официјални и најнови драјвери за харверот и нормално исклучете во Windows 10 опцијата сам да наоѓа и ажурира драјвери.
 
Член од
5 јануари 2014
Мислења
44
Поени од реакции
78
1.Членот има направено чиста инсталација со линк од бутабилно ISO добиен директно од Microsoft техничка поддршка.
2. Официјалните драјвери за неговиот систем се со последна поддршка за Windows 7, и не се баш вчера објавени туку пред некоја година.
3. Не е решение на модерен и современ оперативен систем јас да морам да му направам триста твикови и заврзлами за да се зголеми коефициентот на услугата. Windows 10 serving Даниел 30%, Даниел serving Windows 10 70%.
А не сакам ни да ги спомнам приватноста и корисноста. Го користам само заради reverse engineering ;)
 
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.286
Поени од реакции
314
Здраво, сакав да прашам за проблем што го имам со звучници, нови купени од Анхоч ..

Значи ги земав вчера, ги поврзав како што треба но не вадат никаков звук, одпозади ми се поврзани ..

Од напред имам слушалки поврзано, кои си работат и ги чита..

Приметив звучкиве кога ќе ги поврзам SoundMAX програмата ги чита, ама без ефект пошо не работат..

Други драјвери за матична исто проверив, све ми е up to date ( користам Win10 ) ..

Дали имал некој од тука сличен проблем и би можел да ми помогне?

http://www.anhoch.com/product/37595/speakers-21-omega-og24-w-wood-brown-25w-rms#stocks_dialog_10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom