Проблем со дечкото за пари

Член од
26 јули 2024
Мислења
3
Поени од реакции
12
Здраво, ми треба непристрасно и објективно мислење од луѓе кои не не знаат..

Со дечкото имаме проблем околу пари.. Јас имам вујко кој добро стои со пари (во чија фирма раб) и он ме чува (полнолетна сум иам 19 години али сепак). Он е секогаш тука за мене, други немам. Е сеа, вујково ми дава и пари плус од платата онака за уживање.. Ама можда не требаше ова да го кажам на дечко ми. А дечково мој, он работи си има свои пари и плус му праќаат неговите, и тие имаат пари ама вујко ми има многу поише и тука настанува проблемот..

Јас коа ќе ги потрошам моите пари негде недела пред крај на месец јас сум стварно на 0 и тогаш вујко ми не ми дава пошто сака да постигне да ме научи да ми траат парите цел месец и заштеда да правам ама тешко тоа.. Значи јас кога ќе кажам немам значи стварно немам, а дечкото кога ќе каже нема тоа значи има минимум 300-400 евра на страна и не сака да почасти таа недела или и кога части, тоа го прави со многу зборење, да му се одмили на човек.. И цело време збори дека нема пари а тоа не е вистина..

И цело време ми набива на нос дека вујко ми има мн поише пари од нив а јас на него чекам.. Да има ама тоа си се негови пари а он ми вика "вие сте богаташи".. И неговите стално му праќаат пари, и мене вујко ми ми дава и поише него неговите на него али тоа е вујко ми кога ќе одлучи, а неговите му праќаат кога он побара. И поентата е - тлдр; моите пари се потрошени докај 20ти во месецот и после таа недела или 10тина дена зависи он не сака да споделува од неговите пари и лаже дека нема..

А верувајте јас пред вујко ми да ме земе да ме чува многу добро знам како е да немаш пари, значи зборот "немам" се знае што значи, а не "немаш" а имаш 300-400 евра во собата..

Исто така ми збори дека мојата раб била лесна (точно) и вујко ми со леснотија ја направил фирмата (неточно) а он и неговите се мачеле за парите..

Кој е во право во ситуацијава?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.252
Поени од реакции
8.677
давај му клоца дур имаш време, уште сега јави му се и кажи му од сега па натака да си бара нова цура.
 

Roronoa

Македонец
Член од
20 декември 2014
Мислења
74
Поени од реакции
86
се зависи и каква си ти по карактер и дали се претставуваш правилно тука, или се обидуваш да добиеш симпатија, дури и да не е тоа така, секој има тенденција да не се критикува себеси доволно.

Според мене, убаво би било дечкото да почасти и сето тоа, а притоа да не го вади низ нос. Тука нема грам сомнеж.
Но, ако тоа е така секој пат, во смисла ти ги фуцкаш парите на сопствени цели и интереси, а очекуваш само тој да се заложува за тебе, а притоа можеби дечкото штеди пари за нешто и има некаква зададена цел, не е коректно од твоја страна да си безобзирна.
Треба да гледате двајцата да напредните некако без да се кочите еден со друг, во меѓувреме обиди се да се преиспиташ во некои одлуки во трошењето на пари, каде трошиш, а можеби не треба итн.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.411
Поени од реакции
5.354
Не ти е крив дечко ти што не ти стасуваат парите од 1-ви до 1-ви.
Зашто очекуваш дечко ти да ги покрива твоите финансиски потреби последната недела во месецот?
Незнам што да ти кажам, најди си друг спонзор што ќе те покрива финансиски.
 
Член од
13 јули 2024
Мислења
287
Поени од реакции
384
ne biva otkaci go bolje posto ne e sve u parite treba ljubov prvo pa posle drugo ako se zamarate uste od sega za parite ne biva vaka ke mora nekoj da prekine najubavo za dvajcata
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.772
Поени од реакции
40.908
зошто он да споделува пари со тебе? Не ти е маж па да те рани и да те пои. Омажи се, склепај некое детенце па ќе те рани и тебе. Друга работа е што никој не ти е крив што ти не знаеш да си ги менаџираш парите и ги пружаш нозете од што ти е подолга чергата.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.024
Поени од реакции
3.778
Здраво, ми треба непристрасно и објективно мислење од луѓе кои не не знаат..

Со дечкото имаме проблем околу пари.. Јас имам вујко кој добро стои со пари (во чија фирма раб) и он ме чува (полнолетна сум иам 19 години али сепак). Он е секогаш тука за мене, други немам. Е сеа, вујково ми дава и пари плус од платата онака за уживање.. Ама можда не требаше ова да го кажам на дечко ми. А дечково мој, он работи си има свои пари и плус му праќаат неговите, и тие имаат пари ама вујко ми има многу поише и тука настанува проблемот..

Јас коа ќе ги потрошам моите пари негде недела пред крај на месец јас сум стварно на 0 и тогаш вујко ми не ми дава пошто сака да постигне да ме научи да ми траат парите цел месец и заштеда да правам ама тешко тоа.. Значи јас кога ќе кажам немам значи стварно немам, а дечкото кога ќе каже нема тоа значи има минимум 300-400 евра на страна и не сака да почасти таа недела или и кога части, тоа го прави со многу зборење, да му се одмили на човек.. И цело време збори дека нема пари а тоа не е вистина..

И цело време ми набива на нос дека вујко ми има мн поише пари од нив а јас на него чекам.. Да има ама тоа си се негови пари а он ми вика "вие сте богаташи".. И неговите стално му праќаат пари, и мене вујко ми ми дава и поише него неговите на него али тоа е вујко ми кога ќе одлучи, а неговите му праќаат кога он побара. И поентата е - тлдр; моите пари се потрошени докај 20ти во месецот и после таа недела или 10тина дена зависи он не сака да споделува од неговите пари и лаже дека нема..

А верувајте јас пред вујко ми да ме земе да ме чува многу добро знам како е да немаш пари, значи зборот "немам" се знае што значи, а не "немаш" а имаш 300-400 евра во собата..

Исто така ми збори дека мојата раб била лесна (точно) и вујко ми со леснотија ја направил фирмата (неточно) а он и неговите се мачеле за парите..

Кој е во право во ситуацијава?
Прво среди се самата околу финансиите. Имено, води си ред никогаш да не останеш без пари. Прилагоди го трошењето да имаш пари секогаш а не на 20ти да останеш на 0. Тоа ради тебе а не ради дечкото. Лоша навика е да трошиш повеке од колку што имаш. Утре може да бидеш сама или со друг дечко и пак ке бидеш истата. Верувај ако го немаш тој манир да се чуваш од 0, дечкото да ти ги даде и сите пари да управуваш со буџетот, на 20ти и двајцата ке останете ѕвонци. Така ке бидете и во брак, ке имате до 20ти. Затоа прво среди си го тој нагон за имплусивно трошење а потоа размисли за карактерот на дечкото. Види го како се понаша, види дали е скржав и шпараџија по карактер или е само рационален. Ако е скржав и есабџија кој од пуфки сака да направи торта тогаш подалеку од него, а ако само е рационален и си ги пушта нозете до кај што му е чергата тогаш чувај си го човекот.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.852
Поени од реакции
111.579
зошто он да споделува пари со тебе? Не ти е маж па да те рани и да те пои. Омажи се, склепај некое детенце па ќе те рани и тебе.
Абе најголемиот проблем е зошто она нема пари на 20ти, а кажува дека покрај платата вујко и и дава доста пари за нејзе. 19 години има, нема деца, гарант не плаќа кирија, сметки и рата за кредит. Како тоа нема пари на 20ти? Освен секако ако не е некој трол кој по 1000-ти пат се подјебава на форумов.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
151
Поени од реакции
116
Што е ова, женски муабети кај на фејсбук ги има па и на форум?
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
3.140
Поени од реакции
12.271
Не си ги троши парите до крај на месец.

Да те ебам и тебе и дечко ти и вујко ти. Какви појави дишаат воздух... Како знаете да се логирате на форумов не ми е јасно. Глава сечам дека ако стават една сложувалка пеи логирање, нема шанси да влезете.

А секако си трол де. Да ми го јадеш курот.
 
Член од
26 јули 2024
Мислења
3
Поени од реакции
12
Затоа што прво трошиме измешано од моите и неговите пари, некогаш и само од моите пошто он све као нема, јас имам поише ова она така збори, а кога доаѓа ред само на неговите он нејќе. Иначе фала за советите до некои од вас а ова "пуши" навреди мн незрело лол
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
151
Поени од реакции
116
Затоа што прво трошиме измешано од моите и неговите пари, некогаш и само од моите пошто он све као нема, јас имам поише ова она така збори, а кога доаѓа ред само на неговите он нејќе. Иначе фала за советите до некои од вас а ова "пуши" навреди мн незрело лол
Право на психијатрија, види кога имаш термин најрано и ќе ти олесни се.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.487
Поени од реакции
58.909
Кој е во право во ситуацијава?
Он. Пошто ти си глупо разгалено шмизличе.
А и секако си трол, Зоки куртонот, или забеганиот Вори ама он нема капацитет да смисли ваква приказна ниту пак да го напише истово.
Најверојатно е тој Зоки гревот.

А и ников не личи на 19 годишна девојка.

Мрш усс
 

Kajgana Shop

На врв Bottom