Проблем со графичка

Член од
5 февруари 2013
Мислења
437
Поени од реакции
96
Здраво
имам графичка картичка nvidia geforce gt630. Почна да работи многу бучно, а звукот исчезнуваше при клацкање на кукиштето. Ја отворив го подмачкав вентилаторот и звукот е намален, но сеуште не е добар.. Дали може да ми препорачате од каде можам да најдам вентилатор.
Дупките за спојување на железото со картичката се 5.5цм, а дупките на кој се прицврстува вентилаторот со железото се 4цм. Додека да најдам вентилатор дали може да го користам компјутерот
 

Attachments

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Здраво
имам графичка картичка nvidia geforce gt630. Почна да работи многу бучно, а звукот исчезнуваше при клацкање на кукиштето. Ја отворив го подмачкав вентилаторот и звукот е намален, но сеуште не е добар.. Дали може да ми препорачате од каде можам да најдам вентилатор.
Дупките за спојување на железото со картичката се 5.5цм, а дупките на кој се прицврстува вентилаторот со железото се 4цм. Додека да најдам вентилатор дали може да го користам компјутерот
Прво и основно. Никако не ја користи графичката без правилно закачен радијатор и кулер што функционира!
Ќе ја рикнеш одма.
Термалната паста што е на јадрото после вадење/ставање на радијаторот промени ја.
Кулерот колку сака може да брмчи, но се додека работи и има доволен број на RPM е безбедно.....сем што ќе те нервира звукот.
Кулер побарај по продавниците за ИТ опрема и електроника. Земи го целиот радијатор со заштрафен кулер како урнек и барај.
Ако е пристапно до осовината на кулерот (ако не е залиена пластиката) едноставно отвори......прво испери со WD40 и после наполни со машинска маст за подмачкување и затвори......би требало да е океј потоа.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
437
Поени од реакции
96
Прво и основно. Никако не ја користи графичката без закачен радијатор и кулер што функционира!
Ќе ја рикнеш одма.
Термалната паста што е на јадрото после вадење/ставање на радијаторот промени ја.
Кулерот колку сака може да брмчи, но се додека работи и има доволен број на RPM е безбедно.....сем што ќе те нервира звукот.
Кулер побарај по продавниците за ИТ опрема и електроника. Земи го целиот радијатор со заштрафен кулер како урнек и барај.
Ако е пристапно до осовината на кулерот едноставно отвори......прво испери со WD40 и после наполни со машинска маст за подмачкување и затвори......би требало да е океј потоа.
930rpm на 45%, на 100% има 2460rpm. колку е потребно rpm за да може да се користе компјутерот. Температура на gpu е 20'C
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
930rpm на 45%, на 100% има 2460rpm. колку е потребно rpm за да може да се користе компјутерот. Температура на gpu е 20'C
Температурата е поважна......да не оди над 90 степени (за GT630) при максимално оптоварување. rpm параметрите ти се во ред.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Кога сме кај температурите:
Препорачајте ми некое слободно програмче кое може да ги следи параметрите.
Користев Everest, ама застарена верзија (нова не најдов), па на овој (ганц нов) компјутер не гледа безмалку ништо. Нема зафатеност на процесор, меморија... Нема температури.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
437
Поени од реакции
96
Кога сме кај температурите:
Препорачајте ми некое слободно програмче кое може да ги следи параметрите.
Користев Everest, ама застарена верзија (нова не најдов), па на овој (ганц нов) компјутер не гледа безмалку ништо. Нема зафатеност на процесор, меморија... Нема температури.
HWMONITOR
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.635
Поени од реакции
38.812
Кога сме кај температурите:
Препорачајте ми некое слободно програмче кое може да ги следи параметрите.
Користев Everest, ама застарена верзија (нова не најдов), па на овој (ганц нов) компјутер не гледа безмалку ништо. Нема зафатеност на процесор, меморија... Нема температури.
Имаш таск менаџер за тоа, сеа температури мислам нема но ги имаш другите параметри што ти требаат.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Кога сме кај температурите:
Препорачајте ми некое слободно програмче кое може да ги следи параметрите.
Користев Everest, ама застарена верзија (нова не најдов), па на овој (ганц нов) компјутер не гледа безмалку ништо. Нема зафатеност на процесор, меморија... Нема температури.
Ја га имам Кор Темп исто е добар.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Кога сме кај температурите:
Препорачајте ми некое слободно програмче кое може да ги следи параметрите.
Користев Everest, ама застарена верзија (нова не најдов), па на овој (ганц нов) компјутер не гледа безмалку ништо. Нема зафатеност на процесор, меморија... Нема температури.
Имам користено повеќе програми, најпрактична и најпрегледна ми беше NZXT CAM.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Кога сме кај температурите:
Препорачајте ми некое слободно програмче кое може да ги следи параметрите.
Користев Everest, ама застарена верзија (нова не најдов), па на овој (ганц нов) компјутер не гледа безмалку ништо. Нема зафатеност на процесор, меморија... Нема температури.
Baraj Aida64., ova e zamena za everest posho everest otide u nepovrat.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.653
Поени од реакции
7.234
За проверка на температурите најпогоден е MSI afterburner во него имаш се да гледаш додека играш игри од фрејмови до температира на gpu и cpu.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.692
Поени од реакции
882
Јас имам иста таква графичка (630 GT) која е скоро 7 години стара и еве ја уште работи . Не е важно дали кулерот ти брчи или работи тивко , многу поважно е да не крева високи температури графичката ( за високи се смета над 85 степени целзиусови ) . Иначе јас пред 1 месец го сменив кулерот затоа што нејзиниот оригинален кулер почна да заебава и на крај скроз престана да работи , па ми се случуваше температурата да оди до скоро 100 степени и тогаш паѓаше цел систем т.е. се исклучуваше компјутерот . Откако ставив нов кулер температурата не оди повеќе од 52-53 степени ( ова е на позахтевни игри ) . Иначе кулерот го купов за 150 денари ( нормално кога го менував кулерот ставив нова термална паста на GPU ).
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ако го користиш ГПУ то за посложени операции како алгоритми за копање на крипто, тогаш ти ја препорачувам MSI Afterburner. А кулерите мора да ги оптимизираш паралелно со сетинзите за Core Clock/Memory Clock. За бучењето види ако треба побарај еден спреј мислам дека имаше бројка 101 во името, ама не се сеќавам добро.
Ако ја оверклоковаш графичката тогаш мораш и кулерите на макс.
Јас на максимум туража - 2150 MH/z , имам 4500-6100 RPM на ладењето, и 88 степени температура.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom