Проблем со графичка карта

Член од
12 јануари 2018
Мислења
22
Поени од реакции
4
Здраво, имам еден проблем со графичка карта, имам интегрирана графичка карта Intel HD Graphics компјутер ХП елите, и сега одам и да си ставам некоја подобра графичка GT730 сакав да земам и одам и луѓето ја пробуваат графичката и нејке се пали и само стои на лоадинг сцреен само тоа ХП се покажува и не се уклучува и ми рекоа дека нешто PCI Express било проблем и ми рекоа нешто у биос требало да се работи а кога стави стара некоја графичка слаба се упали компјутерот, да ми каже некој дали може да прими некоја графича само да не е интегрирана, дали мајсторот не се разбираше дали неможе стварно незнам. И предложете ако сте од куманово некој мајстор што стварно се разбира. Благодарам..
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.421
Направи чиста инсталација на оперативен, со потребните драјвери за новата графичка.
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
22
Поени од реакции
4
Ама компјутерот не се ни вклучи само стоеше ХП лого и не се вклучува
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
што компјутер е точно? HP Elite кој модел?
GT730 не влече многу струја, може од PCIExpress слотот да се напојува
кој беше таа послаба графичка со која компјутерот се уклучи?
тој продавачот/сервисерот толку ли не разбира ако треба во BIOS нешто да се подеси
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
22
Поени од реакции
4
што компјутер е точно? HP Elite кој модел?
GT730 не влече многу струја, може од PCIExpress слотот да се напојува
кој беше таа послаба графичка со која компјутерот се уклучи?
тој продавачот/сервисерот толку ли не разбира ако треба во BIOS нешто да се подеси
HP Elite 7300 Series MT
А стварно незнам која графичка стави и се уклучи некоја слаба беше
Предложи некоја графичка да ставам само фортните да играм ми треба
4гб рам, Intel i5 2400 3.1ghz со интегрирана неможам да ја играм
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
најверојатно проблемот е што нема уклучено UEFI во BIOS или пак воошто нема подршка за UEFI.
може нов биос да се проба или некоја постара ама јака графичка. а такви нови слабо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom