Проблем со голуби

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
500
Поени од реакции
965
Имам чуено дека за да се избркаат треба нешто да се запали, некое платно, така нешто, оти бегале од димот и наводно и гнездо ако имале ќе го напуштат.
А види и со ова
https://www.amazon.com/s?k=Ultrasonic+Bird+Repeller&x=14&y=25&ref=nb_sb_noss
Не платно, лошо си чул, треба крушата да се отсече. Ако немаш круша, може крушата на комшијата
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.785
Поени од реакции
30.583
Не беа Гулаби , или каде како ? На Струмички инаку - Г'л'би , тој што ги одлгедува е Г'л'бар :D
Он Топик , не е убаво да го уништуваш гнездото на птиците како прво,а гулабите го памтат местото и секогаш ќе се навраќаат таму, зависи на кој спрат живееш , ако имаш у близина на балконот некое дрво , премести го гнездото на гранките ако ти е изводливо .. ако нема каде да преместиш и по секоја цена нејкеш да ти се враќаат , стај си мрежа .
Гулаб на дрво не застанува, гугутките и прлиците одат по дрва, гулабите се на објекти, тавани, земја.[DOUBLEPOST=1561079457][/DOUBLEPOST]
Живеам во зграда, на едниот балкон нон стоп голуби ми прават гнездо. Имам мало дете и жена ми се плаши.
Го растуравме неколку пати, ама пак се враќаат.
Што можем да напраем, балконот е чист немам ствари на него па да помислим дека нешто ги привлекува, или нешто да емитира вруќина или ладно.


пс.Незнаев кј да ја отворим темава, па ако не е на прикладно место нека ја поместат модераторите
Освен што тропаат и оставаат измет, не гледам што може да ве плаши, јас би го учел детето да ги сака, а не да се плаши од нив.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.567
Поени од реакции
22.268
Гулаб на дрво не застанува, гугутките и прлиците одат по дрва, гулабите се на објекти, тавани, земја.[DOUBLEPOST=1561079457][/DOUBLEPOST]
Освен што тропаат и оставаат измет, не гледам што може да ве плаши, јас би го учел детето да ги сака, а не да се плаши од нив.
Ќерка ми не се плаши, него жена ми. Знаеш какви се младите мајки околу децата, да не се собираат инсекти околу гнездото, нон стоп е прљаво, па којзнае кај биле, па пренесуваат болести итн.

јас пари би дал кај мене да направат гнездо.....
Дај 40.000 евра, ќе имаш :icon_lol:
3 спрат, голема дневна со кујна, плус две спални соби, два балкона едниот со голуби :D

Апдејт дечки, има јајца у гнездото :)
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
24.770
Поени од реакции
73.857
Апдејт дечки, има јајца у гнездото :)
Е сега стварно ќе биде греота ако им го рушиш гнездото... да немаше ништо ајдеде, сега подобро ќе ти биде друго чаре да бараш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.142
Поени од реакции
17.876
Е сега стварно ќе биде греота ако им го рушиш гнездото... да немаше ништо ајдеде, сега подобро ќе ти биде друго чаре да бараш.
Da ja ostaj zenamu :confused:
 
Член од
24 јули 2018
Мислења
56
Поени од реакции
235
Ќерка ми не се плаши, него жена ми.
Апдејт дечки, има јајца у гнездото :)
Kaj мене на балкон секоја година се ведат диви гулаби, стави им го гнездото во цреп или картон стави под него и нема да имаш мака... Тоа што се плаши жена ти... е нејзина работа. Учи го детето да ги сака птиците.
Верувај ми, ке ги засакате гулабите, потоа ке ви фалат ако не дојдат некое лето :)
Eве ги моите од летово:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.979
Поени од реакции
30.528
Стави ЦД-е на врвка и закачи го. Од зраците ќе бегаат голубите
точно! обесените празни ЦД на балкон ги бркаат гулабите, ама треба да се постават така да нонстоп „мрдаат“ т.е. да се нишаат за да би се прекршил сончевиот зрак и да го брка гулабот,
ако само така се обеси ЦД , а да нема циркулирање на ветер да се нишаат и сончев зрак да удри на ЦД за да се одбие зракот, ако висат статично, џабе нема ефект да ги брка гулабите!...некои дури направиле цела завеса од ЦД кои треперат и светкаат само да ги одбијат гулабите! стратегија бр.4
сликиве ми прават троубек кога скролав по мотика во 2009та
... што сакаш да кажеш дека „скролам“ преведи го сленгот твој да разберам?
не гледаш дека ги постирам визуелно сите начини кои ги применуваат станарите за бркање на гулабите? ти пречи ли? што е проблемот? би ти напишала ЛП да не бидам оф топик тука, ама ја имаш блокирано таа опција некој да ти пишува ЛП!
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.979
Поени од реакции
30.528


...некои ги бркаат гулабите од своите балкони и фасади со поставување на фотографии или цртежи од гаврани, чавки и други предатори на гулабите! стратегија бр.5

 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.303
Поени од реакции
26.918
Ќерка ми не се плаши, него жена ми. Знаеш какви се младите мајки околу децата, да не се собираат инсекти околу гнездото, нон стоп е прљаво, па којзнае кај биле, па пренесуваат болести итн.Дај 40.000 евра, ќе имаш :icon_lol:
3 спрат, голема дневна со кујна, плус две спални соби, два балкона едниот со голуби :D

Апдејт дечки, има јајца у гнездото :)
Не им го руши штом има јајца
 

Kajgana Shop

На врв Bottom