Проблем со влакнетост

Milla*

100% Milla
Член од
15 јуни 2009
Мислења
254
Поени од реакции
41
Имам проблем...многу брзо ми растат влакна на нозете и рацете, а исто така имам многу ама не толку забележителни влакна по целото тело...тоа би дошло како некое хромонално пореметување...дали знаете некој лек, апчиња за намалување на влакната или нешто слично????
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Со проблемов сум запознаен и јас да не речам на сопствена кожа :S За лек не знам не сум слушнал освем ласерски трретмани кои во некои подобри финансиски времина може и би ги направил се друго е само депилација и жилет :S

Јас не би го нарекол хормонско пореметување бидеќи според мене генетиката игра многу поголема причина одколку личните ново настанати ситуации...
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
Пробај ласерски третман..:toe:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Пробај да одиш на лекар. ПО форуми нема многу помош да добиеш... Иначе, влакнавост се вика, а не влакнетост:)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Имам проблем...многу брзо ми растат влакна на нозете и рацете, а исто така имам многу ама не толку забележителни влакна по целото тело...тоа би дошло како некое хромонално пореметување...дали знаете некој лек, апчиња за намалување на влакната или нешто слично????
Прекумерната влакнавост кај жените може да укажува на хормонски нарушувања или на појава на цисти и тумори на јајчниците и на надбубрежните жлезди.
Влакната растат по генетски програмиран ритам и интензитет што се менува под влијание на разни надворешни и внатрешни фактори, а пред се' под влијание на хормоните.
Најдобро е да одиш на лекар и да ти направат хормонско испитување :smir:
 

GothLady

Heinous
Член од
16 јуни 2008
Мислења
283
Поени од реакции
32
Во право си, најверојтно се работи за хормонско пореметување. Фино лепо, ќе си идеш на доктор, таму се ќе ти кажат подетално. А исто така има врска и месечниот циклус, дали ти е редовен или не. Ако не ти е би требало да ти дадат апчина Диане 32 се викаат. Инаку ова ти зборим од искуство. Ако те интересира друго нешто, прашај слободно :)
а да, и не се замарај со ласерски депилации и слично, ако имаш хормонско пореметување џабе е, прво тоа треба да се среди.
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Во право си, најверојтно се работи за хормонско пореметување. Фино лепо, ќе си идеш на доктор, таму се ќе ти кажат подетално. А исто така има врска и месечниот циклус, дали ти е редовен или не. Ако не ти е би требало да ти дадат апчина Диане 32 се викаат. Инаку ова ти зборим од искуство. Ако те интересира друго нешто, прашај слободно :)
а да, и не се замарај со ласерски депилации и слично, ако имаш хормонско пореметување џабе е, прво тоа треба да се среди.

Јас имам 23 години и од кога ми дојде не ми е редовна, еве, веќе 9 години. Бев на лекар, на гинеколог. Ме прегледаа со ехо. Ме пратија во Ск на ендокринологија, ни ја испитуваа крвта и ми рекоа дека имам повисоко ниво на мачкиот хормон тестостерон. И ми дадоа апчиња DIANE 25. Одат на рецепт, 92 денари се. И еве како 9 месеци ги пиев. Додека ги пиев, ми бече редовна, па сега ке видиме, а за влакнавоста од тоа НИШТО.Тие не помагаат за тоа. Ви кажувам од сопствено искуство.
А инаку, со хормонска терапија почнав усште пред 7 години, со едни други апчиња, се викаа Циклопрогинова, а за замена можи и Циклокур. И тие НЕ помагаат за влакнавост, туку само ми го влошија и така големиот проблем...
ПОЗЗЗ!
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Probaj Bioxet krema za namaluvanje na vlakanta po teloto ima za telo i lice se stava sekoj den pred spoenje ,se oretcuvaat 1650 den i onaka trae 3 nedeli zavisi se sto ke mackas ....:pipi:
 
M

MIL

Гостин
Tоа не е проблем едноставно такво си и помири се со тоа само депилација ладна и готово влакна си се влакна си растат :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom