Проблем со влага во куќата

Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
Здраво дечки, имам прашање за луѓе што се разбираат.
Куќата ми е градена пред земјотресот, и без некоја изолација на темелите.
Делови од надворешниот ѕид, имено малтерот од надвор, се има целосно одронето од циглите, а некои делови се има испукано и надуено нанадвор.
Имам септичка јама што ми е скоро залепена до куќата и сумљам дека е тоа изворот на целата влага. А може и не е целата, малтерот од надвор е гол, немачкан, дали тоа впива влага од воздухот и го тера да се рони и набубрува?
Прашањето ми е како вие би се справиле со проблемов. И дали би било паметно да ставам веднаш термофасада од надвор, или треба прво проблемот со темелите да се реши, незнам дали термофасадата би ја заробила влагата внатре испод стиропорот и би направило поголеми проблеми.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Здраво дечки, имам прашање за луѓе што се разбираат.
Куќата ми е градена пред земјотресот, и без некоја изолација на темелите.
Делови од надворешниот ѕид, имено малтерот од надвор, се има целосно одронето од циглите, а некои делови се има испукано и надуено нанадвор.
Имам септичка јама што ми е скоро залепена до куќата и сумљам дека е тоа изворот на целата влага. А може и не е целата, малтерот од надвор е гол, немачкан, дали тоа впива влага од воздухот и го тера да се рони и набубрува?
Прашањето ми е како вие би се справиле со проблемов. И дали би било паметно да ставам веднаш термофасада од надвор, или треба прво проблемот со темелите да се реши, незнам дали термофасадата би ја заробила влагата внатре испод стиропорот и би направило поголеми проблеми.
Не инвестирај денар во таа куќа, ако нема добрахидроизолација подрумот не го рачунја дека можеш да го употребиш за било што.
Собери пари и нова куќа, џабе ако странично ја решиш хидроизолацијата ако на под ја немаш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.873
Пријател има куќа и не може ни да ја користи ни да ја издава, заради овој проблем.

После многу испитувања, испадна дека е најоптимално да ја сруши барем пола и пак да ја изгради за да го реши проблемот.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Da se iskopa okolu zidovite do nula, da se stavi kondor traka pa geomembrana, a na plocata 2cm stiropor, najlon, kosulica, pa hidromal flex ili nekoj drug plastifikator.
Ako nemas uslovi za kopanje, I stranicnite zidovi so plastifikator, no go toj slucaj ciglite ke bidat nacicani so voda.
Plastifikatorite se koristat za bazeni I rezervoari za voda, nema da imas nikakov problem so vlaga.
Kakvo rusenje kakvi bakraci, denes ima tehnologija za ovoj problem.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
Da se iskopa okolu zidovite do nula, da se stavi kondor traka pa geomembrana, a na plocata 2cm stiropor, najlon, kosulica, pa hidromal flex ili nekoj drug plastifikator.
Ako nemas uslovi za kopanje, I stranicnite zidovi so plastifikator, no go toj slucaj ciglite ke bidat nacicani so voda.
Plastifikatorite se koristat za bazeni I rezervoari za voda, nema da imas nikakov problem so vlaga.
Kakvo rusenje kakvi bakraci, denes ima tehnologija za ovoj problem.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
А постојат ли фирми/мајстори што се бават со ова?

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Bilo koj zidar ke ti go napravi ova, za hidromalot mozes i sam da go naneses.
No imaj predvid deka ke treba 3 race plastifikator da naneses, ne e bas eftin.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom