Проблем со активирање на fix/net пакетот од ONE!?

Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Активирав пакет од ОНЕ за фиксен и интернет,и покрај тоа што чекав над 15 дена (а ми беше кажано дека за најмногу 10 ќе се заврши работата) го имам следниот проблем.
Значи ја зедов опремата и ја поврзав на следниот начин:
Во рутерот преку сплитер го поврзав телефонскиот кабел,а од рутерот во мрежната на PC-то и во телефонот ги поврзав соодветните кабли, преку PC го отворив рутеорт и се функционира,е сега проблемот е тоа што кога ќе вртам некој број од фискниот тел. ми кажува зафатено,а кога пак на фиксниот ќе вртам од друг телефон ми вели ( корисникот кој го баравте го има исклучено мобилниот телфон или е недостапен),исто така нема и интернет,се јавувам во тех.служба првин ми велеше дека не ми е добро поврзана опремата за потоа да ми вели изгледа од кај нас е проблемот,ќе пријавам и ќе ви се јават ама незнаел кога можи ќе одело некој ден а еве веќе 2-дена поминаа,што можам да направам,дали некој имал ваков или сличен проблем?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.365
Активирав пакет од ОНЕ за фиксен и интернет,и покрај тоа што чекав над 15 дена (а ми беше кажано дека за најмногу 10 ќе се заврши работата) го имам следниот проблем.
Значи ја зедов опремата и ја поврзав на следниот начин:
Во рутерот преку сплитер го поврзав телефонскиот кабел,а од рутерот во мрежната на PC-то и во телефонот ги поврзав соодветните кабли, преку PC го отворив рутеорт и се функционира,е сега проблемот е тоа што кога ќе вртам некој број од фискниот тел. ми кажува зафатено,а кога пак на фиксниот ќе вртам од друг телефон ми вели ( корисникот кој го баравте го има исклучено мобилниот телфон или е недостапен),исто така нема и интернет,се јавувам во тех.служба првин ми велеше дека не ми е добро поврзана опремата за потоа да ми вели изгледа од кај нас е проблемот,ќе пријавам и ќе ви се јават ама незнаел кога можи ќе одело некој ден а еве веќе 2-дена поминаа,што можам да направам,дали некој имал ваков или сличен проблем?
Дали на сплитерот ти пишува кое џекче за што е?
На пример LINE / TEL / IN и тн? Ако пишува, тогаш кажи ми кој кабел во што влегува...
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Дали на сплитерот ти пишува кое џекче за што е?
На пример LINE / TEL / IN и тн? Ако пишува, тогаш кажи ми кој кабел во што влегува...
Не пиши ништо а и во двата излези пробав пак исто и директно пробав со жички го поврзав џекчето од телефонскиот кабел во рутер и пак исто.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Не пиши ништо а и во двата излези пробав пак исто и директно пробав со жички го поврзав џекчето од телефонскиот кабел во рутер и пак исто.
Пробај само телефон поврзи директно без да ставаш сплитер и рутер ,ако не можеш и така да звониш или да ти звонат тогаш до линијата е.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Колку што јас се разбирам тебе не ти треба сплитер. Сплитерот најверојатно ти останал од некогаш кога си бил на т-хоме, бидејќи користевме модеми, телефонот и нетот се делат во сплитерот. Сега стави ја линијата од бандера без сплитер директно во рутерот. Моментално ти го имаш ставено само телефонот или само нетот од сплитер во рутер па затоа немаш услуга.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Колку што јас се разбирам тебе не ти треба сплитер. Сплитерот најверојатно ти останал од некогаш кога си бил на т-хоме, бидејќи користевме модеми, телефонот и нетот се делат во сплитерот. Сега стави ја линијата од бандера без сплитер директно во рутерот. Моментално ти го имаш ставено само телефонот или само нетот од сплитер во рутер па затоа немаш услуга.
Му треба сплитер за да подели сигнал за рутер и за телефон,плус за да не му исклучува нетот додека збори на фиксен.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Главна линија во сплитер, потоа еден кабел од сплитер до телефон (ти пишува на него) и еден од сплитер до рутер, од рутер пружаш кабел во компјутер и имаш интернет.
Ако немаш пак нет, пријави проблем.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Значи на две места досега го приклучував истиот пакет без сплитер, главна линија во рутер, телефонот се зема од рутер од зелениот порт, интернетот од еден од жолтите. Никој досега се нема пожалено.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Значи на две места досега го приклучував истиот пакет без сплитер, главна линија во рутер, телефонот се зема од рутер од зелениот порт, интернетот од еден од жолтите. Никој досега се нема пожалено.
Ако рутерот има порт за телефон тогаш е ок.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Средив работа сепак проблемот беше од кај ОНЕ,а морам и сплитер да користам бидејќи кабелот од телефонската жица нема џекче на крајот само жички и тие ги поврззав во сплитерот од сплитер во рутер и во ред е работи,е сега гледам дека брзината на нетот ми е максимум 6 Mbps /0.36 Mbps, а треба да биди 10 Mbps /1 Mbps,се надевам ќе го средам и овај проблем.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
земи од продавница 10cm кабел и нека ти стават штипка како оние фиксираните, ќе те чини 30-40 ден. Од кај страната без штипка врзи го за линијата и готово.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom