Проблем со Автомобил Фиат Брава

Член од
7 ноември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Иам проблем ми гасне колата и ставив свекици ставив бензин колата работе и почне да се гуше и угасне послем вадам свекиците црни и од ауспухот излева црно Не е уљјето оти го проверив не е тоа... дали знаете во што е проблемот ? Колата е Фиат Брава 1.6 16вентили 100 и нешто коњски сили...
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Иам проблем ми гасне колата и ставив свекици ставив бензин колата работе и почне да се гуше и угасне послем вадам свекиците црни и од ауспухот излева црно Не е уљјето оти го проверив не е тоа... дали знаете во што е проблемот ? Колата е Фиат Брава 1.6 16вентили 100 и нешто коњски сили...
Оди прво на компјутер закачи ја.Ќе ти каже компјутерот што е,али некој сензор е 100%..Може е на радилицата...Или купи си некој адитив да се прочисти системот за гориво..
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Чим ги масти свеќиците и вади црн чад значи дека смесата не согорува...
Пробај свеќици прво...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Убаво Круз вика,мора да се стави на компјутер.Некој сензор или на радилица,на усисна грана кај лептирот,ламбда сондата можеби е...компјутер сигурно го наоѓа кварот
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Тоа ти е најлошиот модел на Fiat, сите мотори што се со кубатура од 1.6 литри го имаат тој проблем, најчест дефект е компјутерот на колата, да се смени чини од 300-500€ зависи дали ќе купиш нов или половен а би било добро да си ја измериш компресијата на цилиндрите, можно е моторот да го фатил патот накај вечните ловишта.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Тоа ти е најлошиот модел на Fiat, сите мотори што се со кубатура од 1.6 литри го имаат тој проблем, најчест дефект е компјутерот на колата, да се смени чини од 300-500€ зависи дали ќе купиш нов или половен а би било добро да си ја измериш компресијата на цилиндрите, можно е моторот да го фатил патот накај вечните ловишта.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
Баш напротив,тој мотор 1.6 е најдобар бензински мотор на Фиат,највеќе фален..Ти можеби мислиш за тие 1.4 12 вентили...Тој е живо срање..И 1.2 не е лош мотор.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Баш напротив,тој мотор 1.6 е најдобар бензински мотор на Фиат,највеќе фален..Ти можеби мислиш за тие 1.4 12 вентили...Тој е живо срање..И 1.2 не е лош мотор.
Ти тоа од искуство го зборуваш или само за да се направиш фраер на форумот
Тој мотор колку и да го фалиш ти секогаш ќе има проблеми со компјутерот, еве баш сега точно за тој мотор го барам тој дел поврзан со електрониката и што го предизвикува целиот проблем со палењето.



Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ти тоа од искуство го зборуваш или само за да се направиш фраер на форумот
Тој мотор колку и да го фалиш ти секогаш ќе има проблеми со компјутерот, еве баш сега точно за тој мотор го барам тој дел поврзан со електрониката и што го предизвикува целиот проблем со палењето.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
Отвори на fiatisti.hr,отвори на Fiat Srbija forum и се ќе ти се разјасни..Прочитај кој мотор највеќе го фалат корисниците на Фиатите..Прашај го @gjoko-mkd и ќе ти објасни човекот..Незначи дека ако тебе ти се расипал компјутерот и на сите не чини.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Отвори на fiatisti.hr,отвори на Fiat Srbija forum и се ќе ти се разјасни..Прочитај кој мотор највеќе го фалат корисниците на Фиатите..Прашај го @gjoko-mkd и ќе ти објасни човекот..Незначи дека ако тебе ти се расипал компјутерот и на сите не чини.
Дали знаеш што значи ECU?
Electronic Controll Unit е уредот кој што одредува колку гориво да пушти во моторот, работата на свеќиците и се друго што е поврзано со работата на моторот.
Јас сум 100% сигурен дека автомобилот што го има тој проблем гаси и во возење?
Не им верувај многу на мајсторите, половина и повеќе и не знаат што поправаат а другите ги интересира само како да ти наплатат повеќе пари без разлика дали дефектот ќе биде отстранет или не. Само мал дел од механичарите знаат што работат и работат со љубов.
Знам дека пак ќе ми реплицираш ама ќе ти кажам едно, со мотори сум цел живот, тоа ми е работа и од тоа живеам, можеш да го прашаш членот Струмикс и тој ќе ти каже..

П.С. ECU компјутерот кај автомобилот е уште познат како PCM или powertrain control Module.
Активен член сум и на www.motor-talk.de

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom