Проблем по вадење на фиксна протеза...

Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Значи така...Носев фиксна протеза 2 години и некој месец +...ми ја извадија пред 1 нед и сега приметувам дека почнуваат да ми се враќаат забите т.е дијастемата која ја имав се исправи али по вадењето гледам за 1 нед почнува повторно да ми се отвара...а и да се напомене дека ортодонтото е на одмор не е запознаен со тоа...Дали имал некој вакво искуство и дали е можна некаква исправка по вадењето на фиксната...
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Значи така...Носев фиксна протеза 2 години и некој месец +...ми ја извадија пред 1 нед и сега приметувам дека почнуваат да ми се враќаат забите т.е дијастемата која ја имав се исправи али по вадењето гледам за 1 нед почнува повторно да ми се отвара...а и да се напомене дека ортодонтото е на одмор не е запознаен со тоа...Дали имал некој вакво искуство и дали е можна некаква исправка по вадењето на фиксната...
Не сум носела фиксна до сеа али знам од другари и другарки што носеле дека откако ќе ја извадиш фиксната треба да носиш мобилна некое време. Најдобро ќе ти биде да идеш кај некој друг ортодонт и да не го чекаш твојот да се врати од одмор.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Не сум носела фиксна до сеа али знам од другари и другарки што носеле дека откако ќе ја извадиш фиксната треба да носиш мобилна некое време. Најдобро ќе ти биде да идеш кај некој друг ортодонт и да не го чекаш твојот да се врати од одмор.


Знам тоа дека треба да се носи али по вадењето на фиксната прашав и таа ми рече ке носиш...иначе до вторник ке дојде ортодонтот али некаку сум напнат дали фрлив толку време и пари или може да се корегира некако т.е да се врати инцизивот што забега...
 
S

StormRage

Гостин
да истото и мене ми се деси и остана... ама сепак тогаш немав од тие мобилните па некој месец дена се си беше ок... после од кога ги зедов мобилните само ме шмирглаше ае убо е убо е и ми пукна филмот ги фрлиф... сега предните четири ми се разместени... не баш толку ама јас примеќам :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
ponekogas e podobro samata priroda da gi prevzeme nestata vo svoi race :). mene bajagi razdeleni mi bea i prirodata se pogrizi da gi postavi kade sto treba
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Значи така...Носев фиксна протеза 2 години и некој месец +...ми ја извадија пред 1 нед и сега приметувам дека почнуваат да ми се враќаат забите т.е дијастемата која ја имав се исправи али по вадењето гледам за 1 нед почнува повторно да ми се отвара...а и да се напомене дека ортодонтото е на одмор не е запознаен со тоа...Дали имал некој вакво искуство и дали е можна некаква исправка по вадењето на фиксната...
Епа треба да си носиш мобилна протеза една година по вадењето или позиционери.

Јас ги извадив пред едно 2 месеца и ми ставија одвнатре желевца кај предните 4 заби горе и доле и носам позиционери како боксерине само за спиење кои ќе ги носам година дена. Не смееш веднаш така забите од под притисок да ги оставиш да се рашетуваат. :)
 
Член од
10 август 2010
Мислења
183
Поени од реакции
7
Значи така...Носев фиксна протеза 2 години и некој месец +...ми ја извадија пред 1 нед и сега приметувам дека почнуваат да ми се враќаат забите т.е дијастемата која ја имав се исправи али по вадењето гледам за 1 нед почнува повторно да ми се отвара...а и да се напомене дека ортодонтото е на одмор не е запознаен со тоа...Дали имал некој вакво искуство и дали е можна некаква исправка по вадењето на фиксната...
После вадењето јас носев ретејнер (лак од внатрешната страна на првите 4 заба) што ми ја задржа формата на забите
 
С

Спенсер

Гостин
Значи така...Носев фиксна протеза 2 години и некој месец +...ми ја извадија пред 1 нед и сега приметувам дека почнуваат да ми се враќаат забите т.е дијастемата која ја имав се исправи али по вадењето гледам за 1 нед почнува повторно да ми се отвара...а и да се напомене дека ортодонтото е на одмор не е запознаен со тоа...Дали имал некој вакво искуство и дали е можна некаква исправка по вадењето на фиксната...
истиот проблем и кај мене... неносев мобилна...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom