Проблеми со Ubuntu 13.10

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
Здраво!
Тукушто инсталирав убунту на пц (заедно со вин7) и одма еден досаден проблем...
Кога ке пуштам било кое видео од јутјуб, аудиото почнува да сецка/ддка/лагува а понекогаш знае и да биде десинхронизирано со сликата.
На вин7 гугл хромот си работи перфектно, немам никавки проблеми со видеата, но овде се случува овој проблем и на хром и на мозила... по неколку часовно гуглање дојдов до податоци дека проблемот е во флеш плеерот.
Се обидов да направам се, да го реинсталирам, да го даунгрејдирам (да инсталирам постара верзија) го реинсталирав хромот, апдејтирав јава итн итн...
Стварно незнам што е работава, почнува да ме фрустрира :S
Го имал некој досега истиот проблем со било која верзија на убунту?
Помагајте :( :( :(
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.263
Поени од реакции
1.693
Здраво!
Тукушто инсталирав убунту на пц (заедно со вин7) и одма еден досаден проблем...
Кога ке пуштам било кое видео од јутјуб, аудиото почнува да сецка/ддка/лагува а понекогаш знае и да биде десинхронизирано со сликата.
На вин7 гугл хромот си работи перфектно, немам никавки проблеми со видеата, но овде се случува овој проблем и на хром и на мозила... по неколку часовно гуглање дојдов до податоци дека проблемот е во флеш плеерот.
Се обидов да направам се, да го реинсталирам, да го даунгрејдирам (да инсталирам постара верзија) го реинсталирав хромот, апдејтирав јава итн итн...
Стварно незнам што е работава, почнува да ме фрустрира :S
Го имал некој досега истиот проблем со било која верзија на убунту?
Помагајте :( :( :(

Пробај со ова http://xmodulo.com/2013/10/things-installing-ubuntu-13-10.html
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Јас користам 13.10 и не ми прави никаков проблем. Колку што знам хромот има билт-ин флеш плеер и не ти ни треба додатно инсталирање.
 

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
Јас користам 13.10 и не ми прави никаков проблем. Колку што знам хромот има билт-ин флеш плеер и не ти ни треба додатно инсталирање.
Да, али што кога прави проблем?
Мене уште од стартот ми правеше проблем звукот па си помислив дека е некаков баг или слично па земав рестартирав итн итн... по некое време почна сериозно да ме нервира да немоеш на раат да слушаш нешо од јутуб како човек...
Мислам ама не сум сигурен можеби проблемот е во драјверите? како да видам на убунту шо драјвери ми бара за хардверот што го имам? и бтв дур сум од 7 како да видам што саунд картичка иам на пцво?
--- надополнето: 3 ноември 2013 во 22:29 ---
Да но сеа пред малце туку што приметив дека проблемов не е само на хром веќе, почна и на мозила да се појавува али не толку како на хромот, а исто така пуштив и некои песни онака у ВЛЦ плеер и истиот проблем се појавува дури и обично...
Мислам али не сум сигурен дека е до драјверите за саунд али неам појма како да средам... :S
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.717
Поени од реакции
1.103
Здраво!
Тукушто инсталирав убунту на пц (заедно со вин7) и одма еден досаден проблем...
Кога ке пуштам било кое видео од јутјуб, аудиото почнува да сецка/ддка/лагува а понекогаш знае и да биде десинхронизирано со сликата.
На вин7 гугл хромот си работи перфектно, немам никавки проблеми со видеата, но овде се случува овој проблем и на хром и на мозила... по неколку часовно гуглање дојдов до податоци дека проблемот е во флеш плеерот.
Се обидов да направам се, да го реинсталирам, да го даунгрејдирам (да инсталирам постара верзија) го реинсталирав хромот, апдејтирав јава итн итн...
Стварно незнам што е работава, почнува да ме фрустрира :S
Го имал некој досега истиот проблем со било која верзија на убунту?
Помагајте :( :( :(
Ај инсталирај flashplugin-nonfree и рестартирај Firefox-от.
 

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
Eбемти убунту ебемти багови на кило, форматирав цел драјв избришав се и си стаив 7 од ново као господин сеа си фурам. више не инсталирам линукс шо сака нека ми даат. Се моли некој од модераторите/админите да ја затвори темава или да ја избрише. :mad:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom