Проблеми со срцето

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.585
Поени од реакции
34.769
тоа да али чуствувам и неправилна работа на срцето,како да прерипува
...искашлување или кашлица или тоа кхххх, кхххххх во текот на денот е нормално до 16 пати, кивање до 4 пати апчихааааааааааа, и аритмија т.е. прескочување до 3,4 пати во денот СЕ НОРМАЛНИ ПОЈАВИ кои не се третираат како болест...
мајките штом детето кашла два три пати ииииииииииииииии брзо за рака на доктор, леле детево кашла, докторот ако го прегледа добро, ако не да не биде„лош“ доктор што не дава лекарства ќе препише тоа сирупи па и антибиотика ако мајката го шармира...и ете ти беља :) може смешно, но вистинито!
... ако во моментот некој те изнервира онака дебело, голема количина на адреналин се лачи, плус кортизол и тоа е бомба во момент на покачување нагло на крвен притисок , стеснување на крвните садови и долив на многу крв во срцето и тоа мора нели брзо да чука да ја прифати и исфрли таа крв што поминува и ете ти тахикардија...и сега што ? болен си ајде по лекари?? :neetaka: самоконтрола на ситуација и контролирање на стресот ќе биде голем фактор на смирување на нагло покачениот притисок и смирување на моментната ситуација без да се узбурка крвта и срцебиењето :smirce:
п.с.
@katinakatalina ти даде буквален пример дека и при сексуално возбудување истото се случува, но поради „пријатноста“ на ситуацијата никој тогаш не приметува дека има тахикардија или аритмија и по смирување на секси чинот доаѓа до нормализирање на сите покачени и узбуркани параметри нели? :)
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
...искашлување или кашлица или тоа кхххх, кхххххх во текот на денот е нормално до 16 пати, кивање до 4 пати апчихааааааааааа, и аритмија т.е. прескочување до 3,4 пати во денот СЕ НОРМАЛНИ ПОЈАВИ кои не се третираат како болест...
мајките штом детето кашла два три пати ииииииииииииииии брзо за рака на доктор, леле детево кашла, докторот ако го прегледа добро, ако не да не биде„лош“ доктор што не дава лекарства ќе препише тоа сирупи па и антибиотика ако мајката го шармира...и ете ти беља :) може смешно, но вистинито!
... ако во моментот некој те изнервира онака дебело, голема количина на адреналин се лачи, плус кортизол и тоа е бомба во момент на покачување нагло на крвен притисок , стеснување на крвните садови и долив на многу крв во срцето и тоа мора нели брзо да чука да ја прифати и исфрли таа крв што поминува и ете ти тахикардија...и сега што ? болен си ајде по лекари?? :neetaka: самоконтрола на ситуација и контролирање на стресот ќе биде голем фактор на смирување на нагло покачениот притисок и смирување на моментната ситуација без да се узбурка крвта и срцебиењето :smirce:
:cuc:
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
... па нормално дека сите ќе одат таму каде треба да се прегледат т.е. во лекарска ординација, форумите се само за споделување искуства, совети кои секој може да ги добие и на улица и на кафе муабет и кај комшивката, така е во сите светски форуми така и кај нас, ако се сака понаку нека се затворат темите во подфорумот „Здравје“ и нека има само еден наслов „ Јави се кај матичниот доктор“ :toe:[DOUBLEPOST=1501523962][/DOUBLEPOST]
... дали тоа со родителите си бил? или онака сам? и нормално е да чука срцето и што подразбираш под „ брзо чука“ ?
Со родител чат пат се дешава ништо не праам стоам седам и како на 1секунда да ми застане и после мислам ке ми испадне срцето ми чука незнам цела кожа ми се мрда цел стомак ми мрда
Онака ништо не праам седам и знае да чука брзо и многу а да потрчам малце или да праваш нешто тешко е тогаш ногу ме изморува ногу брзо и ногу ми чука
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ти си жив доказ дека и најдобронамерните совети дадени на форум за некого можат да завршат лошо.
Не другар, отиди на кардиолог кога ќе имаш срцеви проблеми и кажи му дека ќе пиеш или пиеш енергетски пијалоци, па ќе видиш какви се докази он ќе ти даде, дали советите се добронамерни или недобронамерни.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.090
Поени од реакции
15.952
Не другар, отиди на кардиолог кога ќе имаш срцеви проблеми и кажи му дека ќе пиеш или пиеш енергетски пијалоци, па ќе видиш какви се докази он ќе ти даде, дали советите се добронамерни или недобронамерни.
Човеку, каде прочита дека сум пишал такво нешто?

Знаеш ли зошто воопшто има таурин во енергетските пијалоци?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Човеку, каде прочита дека сум пишал такво нешто?

Знаеш ли зошто воопшто има таурин во енергетските пијалоци?
Не реков дека ти си пишал, Psyside пиша, а ти ме цитираше. Тауринот можеби стварно го регулира срцевиот ритам, контракција и фреквенција, но истото дејство како посебно земен и како дел од енергетскиот пијалок не е исто. Како несакано дејство енергетскиот пијалок може да даде и тахикардии и аритмии, а незнам тие колку му се потребни на човек кој има срцеви проблеми.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.090
Поени од реакции
15.952
Не реков дека ти си пишал, Psyside пиша, а ти ме цитираше. Тауринот можеби стварно го регулира срцевиот ритам, контракција и фреквенција, но истото дејство како посебно земен и како дел од енергетскиот пијалок не е исто. Како несакано дејство енергетскиот пијалок може да даде и тахикардии и аритмии, а незнам тие колку му се потребни на човек кој има срцеви проблеми.
Јас не прочитав дека Псај препорачува тауринот да се зема преку енергетски, туку посебно како суплемент.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас не прочитав дека Псај препорачува тауринот да се зема преку енергетски, туку посебно како суплемент.
Ако е L Taurine нема никаква разлика. Најдобар доказ за тоа дека тауринот е безбеден се ред бул пијалоците, и точка.
Згора на се целата дискусија започна од член кој има срцеви проблеми:coffee:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.090
Поени од реакции
15.952
Згора на се целата дискусија започна од член кој има срцеви проблеми:coffee:
ОК. И? Каде виде ти тука дека он препорачува тауринот да се внесува преку енергетски пијалоци? :coffee:

:)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
ОК. И? Каде виде ти тука дека он препорачува тауринот да се внесува преку енергетски пијалоци? :coffee:

:)
Со самото тоа што он кажува дека се безбедни енергетските пијалоци, затоа што содржат таурин, во една ваква тема се кажува. Но добро, пристрасноста кон нечија страна во една дискусија е друга работа:)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не реков дека ти си пишал, Psyside пиша, а ти ме цитираше. Тауринот можеби стварно го регулира срцевиот ритам, контракција и фреквенција, но истото дејство како посебно земен и како дел од енергетскиот пијалок не е исто. Како несакано дејство енергетскиот пијалок може да даде и тахикардии и аритмии, а незнам тие колку му се потребни на човек кој има срцеви проблеми.
Oф леле што читам......

Поентата беше дека милиони конзумираат таурин преку ред бул, и тоа во онаа "лоша форма" и не им е ништо, и споритивно на тие фекалиите од стариот пост/тема на форумов за ред бул, тауринот е тој што ги спречува срцевите удари, и што уште не предизвикани од дозата на кафеин во енергетските пијалаци, не само што таурниот не е штетен него да не е во ред бул, до сега фирмата немаше да постои - како пилци ќе паѓаа.....

Токму за артитмиите се користи, за да ги елеминира - аман веќе дај малце мрдни од место.
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
39
Поени од реакции
2
Дечки имам 15 год дали е нешто лошо ова кога легнувам некако почнува срцето да ми чука забрзано и за неколку секунди нормала имам премнугу страв
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457

Потенцијално револуционерен третман...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom