Проблеми со срцето

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Имам 16години, и имам болки во левио предел на граите (кај срцето) пропатени со тешко дишење и висок пулс.
Одеднаш кога ќе ми се појави болката многу ме фаќа страв. Што може да е?
Без да се направи ЕХО, ние на форумов ништо неможеме поточно да ти кажеме. Можеби имаш тахикардија, можеби имаш покачен крвен притисок, можеби си доживеал некој стрес......, затоа право на лекар, нека ти направат ЕХО и ЕКГ.
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
309
Поени од реакции
609
Имам 16години, и имам болки во левио предел на граите (кај срцето) пропатени со тешко дишење и висок пулс.
Одеднаш кога ќе ми се појави болката многу ме фаќа страв. Што може да е?
И јас кога бев малце помал од тебе истото ми се дешаваше како кај тебе. Ќе ме заболеше левиот предел на градите и почнував да паничам многу па срцето ми чукаше 300 на сат и тешко дишев. Ми се чинеше дека инфаркт ќе добијам во тој момент. Бев на доктор, ми го снимаја срцето (да ја видат брзината на чукање на срцето, не знам како се вика то) и докторката ми рече се' е во ред само срцето ти чука малце побрзо. Шо да не ми чука брзо во тој момент од шо ми беше страв да не е нешто лошо ми се чинеше дека срцето ќе ми летни. И на крај испадна дека од криво седење или од растење ме болеше таму, а брзото чукање на срцето и тешкото дишење било од паниката, стравот. Моја претпоставка е дека истиот случај е и кај тебе, но во секој случај оди на доктор и еден совет од мене, немој да се плашиш.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Ова не сум го кажал до сега никому.
На едно мој 9-10 години(после земјотресот значи), често пати, незнам баш точно но месечно 1-2 пати сигурно,
ми се случувало ова. Ќе ме стегне срцето, ќе ме боцне многу силно,ќе се претвори тоа во една мала точка,
таму кај што ќе ми се случи тоа не мрдам,останувам додека попушти,дури не ми дава ни да дишам некое време,
и болката беше многу голема. Тогаш се плашев,не им кажав ни на мојте за оваа појава,не сум сакал доктори.
Така тоа беше неколку години,со пубертетот се проретчи а потоа и престана,го снема само од себе.
Поточно ретко ќе се појави,но многу послабо,се трпи и не му давам до важност и трае пократко и знам дека ќе помине.
До сега на систематски (преку школо и на работа)ништо не откриле (а никогаш и не сум им кажал за ова).
Но штом прекрцав со ТОА до сега,ќе терам така до крај. (само ете бар сега го кажав некому).
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Јас секоја вечер пред легнување имав такви болки. Некогаш беа толку силни како да ме прободиле со нож. Не пијам, ни пак пушам цигари.
Но кај мене пулсот е 75, а притисокот многу низок. Правев испитувања и се беше во ред.
Ми кажаа дека се јавува од физичка неактивност, стресови и нервоза.

Понекогаш знае, пак да се појави таа болка. Пред малку исто осетив таква болка, но трае само 3-4 секунди. Во последно време не сум физички активен, па може е од тоа.
 
Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
Чисто сумљам дека ќе се најде некој паметен на форумов да ми одговори, али ја ипак да прашам.:)
Постоперативно од аортна валвула на срце замена за механичка нели се прима антикоагулантна терапија.И се оди скоро приближно секој месец на трансфузиологија и земаат крв, тромбо тест.И се прима апче синтром.Е сега имало некое апче за антикоагулантна терапија кое немало потреба да се оди на трансфузиологија али многу скапо коштало.Ако знае некој како се вика апчето и повеќе информации во врска со него?
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Чисто сумљам дека ќе се најде некој паметен на форумов да ми одговори, али ја ипак да прашам.:)
Постоперативно од аортна валвула на срце замена за механичка нели се прима антикоагулантна терапија.И се оди скоро приближно секој месец на трансфузиологија и земаат крв, тромбо тест.И се прима апче синтром.Е сега имало некое апче за антикоагулантна терапија кое немало потреба да се оди на трансфузиологија али многу скапо коштало.Ако знае некој како се вика апчето и повеќе информации во врска со него?
Најверојатно мислиш на и си слушнал за ксарелто, https://lekovi.zdravstvo.gov.mk/drugsregister/detailview/55457, ама не делува како синтромот accenocoumarol. Мора да се придржуваш по шема, можеш да вклучиш и ASA 100mg, или clopidogrel. Строго со трансфузиолог и др шо те следи.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
Најверојатно мислиш на и си слушнал за ксарелто, https://lekovi.zdravstvo.gov.mk/drugsregister/detailview/55457, ама не делува како синтромот accenocoumarol. Мора да се придржуваш по шема, можеш да вклучиш и ASA 100mg, или clopidogrel. Строго со трансфузиолог и др шо те следи.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не се сеќавам како го спомна докторката ама мислам тоа е Ксарелто.Мене ми треба бидејќи планирам да одам во странство да работам и да бидам ослободен од одење секој месец на трансфузиологија.Секако исклучиво со трансфузиолог ќе се консултирам и само со негово одобрение и препорака.Само сакав да дознаам информација плус од некој што ја знае проблематиката.Ме интересира дали Ксарелто се користи исто по шема и дали се оди на трансфузиологија за тромбо тест и на колку време?И кое е подобро Синтром или Ксарелто за примање?И која е цената на Ксарелто.Фала однапред за информациите.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Не се сеќавам како го спомна докторката ама мислам тоа е Ксарелто.Мене ми треба бидејќи планирам да одам во странство да работам и да бидам ослободен од одење секој месец на трансфузиологија.Секако исклучиво со трансфузиолог ќе се консултирам и само со негово одобрение и препорака.Само сакав да дознаам информација плус од некој што ја знае проблематиката.Ме интересира дали Ксарелто се користи исто по шема и дали се оди на трансфузиологија за тромбо тест и на колку време?И кое е подобро Синтром или Ксарелто за примање?И која е цената на Ксарелто.Фала однапред за информациите.
При простетска валвула пациентите ги третираме со витамин к антагонист. Синтром- accenocoumarol. Rivaroxaban ксарелтото е инхибитор на факотр 10 на коагулација, кај нас нов лек, теоретски би требало да одговара како терапија за простетска валвула, на папирологија е подобар лек и ја избегнува потребата за правење шема. Еднаш дневно 10mg. Гледам цената е околу 4900 денари 3 паковања. И подобра опција од нискомолекуларен налик на хепарин е. Но мора да видеш со трансфузиолог и др кој е запознаен со твојот случај.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
@vlavot уште едно прашање во врска со мене доколку сакаш да одговориш поврзано со срцето.Пред да правам операција негде околу еден месец пред операцијата се разболев и почнаа да се јавуваат симптомите гушење,болки во грбот,и на два пати ми се замота свеста.Претходно воопшто немав проблем никогаш во врска со свест и стабилноста.Откако заврши операцијата нестабилноста се зголеми,како минеше време има подобрување со нестабилноста и многу сум подобрен али некогаш на пешачење осеќам нестабилност али за разлика од порано немам веќе проблеми нормално да функционрам.Само понекогаш некоја блага нестабилност ми се јавува.Притисокот најчесто ми е 110 со 70 ,а знае најмногу да падне до 98 со 60 мерено според холтер за притисок,али многу ретко во текот на денот да биде толку низок.Обично ми е 110 со 70 ,но и со тој притисок многу пати осеќам нестабилност.Дали е можно нестабилноста да е од притисокот?Еднаш кога имав нестабилност го мерев и беше 100 со 70.Дали е од притисокот или можеби станува збор за некој тромбон да ми има запушено некои венички кои го хранат малиот мозок ,кој има функција за ранотежа?Бидејќи кога бев на рехабилитација од таму ми кажаа не е од срцето,испитај невролошки.А некои други викаа ипак притисокот.Со сите испитувања невролошки исто бев се супер.И на крај не дојдов никогаш до јасен одговор дали е од срцето или невролошки и остана сам да си земам претпоставки.Морам да кажам сега веќе функционирам и работам и сум супер,за разлика од порано кога секој ден морав да легнувам за да не изгубам свест.Сега функционирам и работам али понекогаш само блага нестабилност ми се јавува.Дали и таа блага нестабилност ќе исчезне според притисокот кој е секгаш таков или не незнам.
 
Член од
30 јули 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Здраво, нов сум ма форумов па ае надевам ќе најдам некоја помош.
Имам 32 години, повејќе пати про физичка работа многу лесно да речам се задишувам ( иначе физички воопшто не сум активен). Последнава година имам такихардијс и аритмија. Носев холтер на кој се утврдија 24 прескоци, па правев стрес тест кој не покажа проблеми со срцето. Меѓутос последниве два месеци често знае да ме збоцка кај срцето по што некогаш крсткотрајно ми се лоши. Пред некој ден повторно бев на лекар правев ЕКГ и ЕХО на срце.
На ехо немаше никави проблеми, односно уредни димензии на комори, предкомори и цуркулација на аорта итн. Докторот ми препиша пропанолол како и апчиња за анксиозност. Да напоменам дека анксиозноста ми е често присутна последнава година посебно по еден стресен случај какони тоа што имам стресна работа. Исто така ако де напијам некоја чашка алкохол мо забрзува работата на срцето па додека не се напијам лек не ми се смирува. Пулс од 90-95 за мене преставува голем проблем, односно ми пречи. Пиење на пждве кафиња во денот за мене претставува како удар на нервите. Знам дека со ова што го напишав можеби нема да ме сватите но се надевам дека ќе најдам некој со слични проблеми како и искуство околу репавање на истите. Поздрав
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Здраво, нов сум ма форумов па ае надевам ќе најдам некоја помош.
Имам 32 години, повејќе пати про физичка работа многу лесно да речам се задишувам ( иначе физички воопшто не сум активен). Последнава година имам такихардијс и аритмија. Носев холтер на кој се утврдија 24 прескоци, па правев стрес тест кој не покажа проблеми со срцето. Меѓутос последниве два месеци често знае да ме збоцка кај срцето по што некогаш крсткотрајно ми се лоши. Пред некој ден повторно бев на лекар правев ЕКГ и ЕХО на срце.
На ехо немаше никави проблеми, односно уредни димензии на комори, предкомори и цуркулација на аорта итн. Докторот ми препиша пропанолол како и апчиња за анксиозност. Да напоменам дека анксиозноста ми е често присутна последнава година посебно по еден стресен случај какони тоа што имам стресна работа. Исто така ако де напијам некоја чашка алкохол мо забрзува работата на срцето па додека не се напијам лек не ми се смирува. Пулс од 90-95 за мене преставува голем проблем, односно ми пречи. Пиење на пждве кафиња во денот за мене претставува како удар на нервите. Знам дека со ова што го напишав можеби нема да ме сватите но се надевам дека ќе најдам некој со слични проблеми како и искуство околу репавање на истите. Поздрав
... каква ти е телесната тежина?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Здраво, нов сум ма форумов па ае надевам ќе најдам некоја помош.
Имам 32 години, повејќе пати про физичка работа многу лесно да речам се задишувам ( иначе физички воопшто не сум активен). Последнава година имам такихардијс и аритмија. Носев холтер на кој се утврдија 24 прескоци, па правев стрес тест кој не покажа проблеми со срцето. Меѓутос последниве два месеци често знае да ме збоцка кај срцето по што некогаш крсткотрајно ми се лоши. Пред некој ден повторно бев на лекар правев ЕКГ и ЕХО на срце.
На ехо немаше никави проблеми, односно уредни димензии на комори, предкомори и цуркулација на аорта итн. Докторот ми препиша пропанолол како и апчиња за анксиозност. Да напоменам дека анксиозноста ми е често присутна последнава година посебно по еден стресен случај какони тоа што имам стресна работа. Исто така ако де напијам некоја чашка алкохол мо забрзува работата на срцето па додека не се напијам лек не ми се смирува. Пулс од 90-95 за мене преставува голем проблем, односно ми пречи. Пиење на пждве кафиња во денот за мене претставува како удар на нервите. Знам дека со ова што го напишав можеби нема да ме сватите но се надевам дека ќе најдам некој со слични проблеми како и искуство околу репавање на истите. Поздрав
Купи магнезиум од аптека и таурин од билдинг продавница, како нов ќе бидеш за 2-3 дена, проверено. Доволно е 400 мг магнезиум, 2x 200mg, а таурин (гледај да биде чист без додатоци - кафеин и слично) 500 мг со магнезиумот заедно.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Здраво, нов сум ма форумов па ае надевам ќе најдам некоја помош.
Имам 32 години, повејќе пати про физичка работа многу лесно да речам се задишувам ( иначе физички воопшто не сум активен). Последнава година имам такихардијс и аритмија. Носев холтер на кој се утврдија 24 прескоци, па правев стрес тест кој не покажа проблеми со срцето. Меѓутос последниве два месеци често знае да ме збоцка кај срцето по што некогаш крсткотрајно ми се лоши. Пред некој ден повторно бев на лекар правев ЕКГ и ЕХО на срце.
На ехо немаше никави проблеми, односно уредни димензии на комори, предкомори и цуркулација на аорта итн. Докторот ми препиша пропанолол како и апчиња за анксиозност. Да напоменам дека анксиозноста ми е често присутна последнава година посебно по еден стресен случај какони тоа што имам стресна работа. Исто така ако де напијам некоја чашка алкохол мо забрзува работата на срцето па додека не се напијам лек не ми се смирува. Пулс од 90-95 за мене преставува голем проблем, односно ми пречи. Пиење на пждве кафиња во денот за мене претставува како удар на нервите. Знам дека со ова што го напишав можеби нема да ме сватите но се надевам дека ќе најдам некој со слични проблеми како и искуство околу репавање на истите. Поздрав
Ја сепак би те советувал да не слушаш совети од рандом членови на форум макар и кардиолози да се во професионално време.
Никој не ти гарантира дека нема да те заебе неговиот совет, а за срце се работи.
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Срцето многу брзо ми чука и многу ми чука цело тело ми се мрда дури и стомакот од срцето се мрда и многу брзо се уморувам што може да е тоа 2пати бев на доктор еднаш ми викаат ништо не ми е ( несакаат се замараат) 2риот пат нешто ми спомнаа каа демек срцето погоре ми е или главата на срцето или незнам што таму погоре малку ми било затоа така
 

Kajgana Shop

На врв Bottom