Проблеми со Торент

Член од
22 септември 2005
Мислења
79
Поени од реакции
1
Порано добро си симнував песни и филмови а сега неможам... а незнам зошто
преинсталирав многу торенти а пробав и во опциите да сменам нешто ама џабе...
дали знаете што може да е проблемот?
да не е нешто до рутерот? или до конекцијата?
или да не треба некоја опција од антивирусот да исклучам да не пречи?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.893
Поени од реакции
714
И јас имам проблем со торентот па кога веке е отворена темата да си прашам.
Имав uTorrent и си симињаше најнормално и еден ден престана.Ке го упалев и интернетот се укочуваше неможев да отварам страни.Си снимив BitComet и сеа сака ама некако тој програм не ми праи мерак.Ако знае некој до што е....нека каже.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Порано добро си симнував песни и филмови а сега неможам... а незнам зошто
преинсталирав многу торенти а пробав и во опциите да сменам нешто ама џабе...
дали знаете што може да е проблемот?
да не е нешто до рутерот? или до конекцијата?
или да не треба некоја опција од антивирусот да исклучам да не пречи?
Друже, малце си ја утнал темава, али нема везе :)

Иначе програмите преку кои симнуваш торенти се викаат торент клиент... е сеа твојот проблем може да е до повеќе работи.

Можно да е до самиот торент, можеби торентот не е исправен, можеби аплоадерот на торентот да направил нешто (затоа што торент ти е уствари P2P превземање на податоци), можеби торентот има 0 или па помал број на сидери (што повеќе сидери, толку побрзо ќе можеш да симнуваш торенти), може и да е до самиот торент клиент, односно да си ограничувал Download и Upload па да имало некој баг на самиот торент клиент и да ти направил збрка (дека денес секој втор прави торент клиенти), можно е до самата твоја конекција доколку е преслаба или пак ограничена, а ништо чудно и да е до анти вирусот доколку си му ставил опција да блокира одредени работи...

Како и да е, проблемот е една од овие причини што ги кажав погоре... пробај со торенти од замунда и торентот да е со што повеќе сидери и ако несака со еден торент клиент, пробај со друг, само кога ќе правиш анинстал на едниот торент клиент прави с некој анинсталер (на пр: Revo Uninstaller) затоа што ако бришеш од Add or Remove регистрите и датотеките остануваат, а ништо чудно торент клиентот да црпи информации од регистри или датотеки... такада ако по грешка си изместил некоја опција, при повторно инстлаирање на програмот тој ќе си биде исто како што бил пред да го избришеш.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Порано добро си симнував песни и филмови а сега неможам... а незнам зошто
преинсталирав многу торенти а пробав и во опциите да сменам нешто ама џабе...
дали знаете што може да е проблемот?
да не е нешто до рутерот? или до конекцијата?
или да не треба некоја опција од антивирусот да исклучам да не пречи?
И јас имам проблем со торентот па кога веке е отворена темата да си прашам.
Имав uTorrent и си симињаше најнормално и еден ден престана.Ке го упалев и интернетот се укочуваше неможев да отварам страни.Си снимив BitComet и сеа сака ама некако тој програм не ми праи мерак.Ако знае некој до што е....нека каже.
Каков интернет имате ?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.893
Поени од реакции
714
Каков интернет имате ?

Duo Extreme бееее........и да не прашуваш пак добра е врската ни паѓа ни ништо.Едноставно само BitComet-от работи uTorrent i BitTorrent не работат.А работеа
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Duo Extreme бееее........и да не прашуваш пак добра е врската ни паѓа ни ништо.
Мислев на тоа дали користиш модем/рутер. Ако е тоа второто, тогаш прочепкај низ него, направи port forwarding т.е. отвори ги портите на соодветната програма преку која пробуваш да симнуваш
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.893
Поени од реакции
714
Мислев на тоа дали користиш модем/рутер. Ако е тоа второто, тогаш прочепкај низ него, направи port forwarding т.е. отвори ги портите на соодветната програма преку која пробуваш да симнуваш

Со модем е, како ми го дадоа така го поврзав и си работеше.Иначе може и да е до компјутерот не е форматиран долго време.Од торент клиентите само Bit-oт работи.А за тоа порт форвардинг не се разбирам а и не ми се верува да е тоа зш порано работеше и едно 48943 пати го преинсталирав и несакаше и си го остаив BitCometot.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Со модем е, како ми го дадоа така го поврзав и си работеше.Иначе може и да е до компјутерот не е форматиран долго време.Од торент клиентите само Bit-oт работи.А за тоа порт форвардинг не се разбирам а и не ми се верува да е тоа зш порано работеше и едно 48943 пати го преинсталирав и несакаше и си го остаив BitCometot.
Немаш вируси?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.893
Поени од реакции
714
Немаш вируси?

До сеа ни еден проблем со вируси користам Nod32 и TuneUp 2009,пишав погоре не ми е форматиран долго време баш заради тоа што не сум имал проблеми со вируси ниту пак со пагање на О.С.Незнам до што може да биде.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Да не имаш антивирус или firewall што ти го блокира?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Може ли мала помош, користам utorrent со него симињам и симнувањето е таман, ама неможам да уплоадирам ништо цело време е со 0 брзина а под тоа ЕТА цело време има знак за бесконечност.Само можам да симнувам а неможам да качувам, може ли да ми кажете каде е проблемот ако знаете, оти ако симињам а да не качувам тоа ќе ми носи мал ратио систем и ќе добијам бан :unsure:
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Може ли мала помош, користам utorrent со него симињам и симнувањето е таман, ама неможам да уплоадирам ништо цело време е со 0 брзина а под тоа ЕТА цело време има знак за бесконечност.Само можам да симнувам а неможам да качувам, може ли да ми кажете каде е проблемот ако знаете, оти ако симињам а да не качувам тоа ќе ми носи мал ратио систем и ќе добијам бан :unsure:
Торрентот кој го аплоадираш има личери?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom