Проблеми со ЕВН

Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
да, на секој можен начин пробав. Грешката што ја вади кога се логирам е: Проблем со воспоставување на конекција!
мене некој веб страни ме откачуваат, Конекцијата не била приватна, ама за сега со битните веб страни нема проблем.. не знам за што се работи, дали некоја дупка на Телекабел, ќе видам ако се зголеми проблемот..
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.603
мене некој веб страни ме откачуваат, Конекцијата не била приватна, ама за сега со битните веб страни нема проблем.. не знам за што се работи, дали некоја дупка на Телекабел, ќе видам ако се зголеми проблемот..
сега видов на страната на ЕВН на фејсбук и други се жалат дека не функционира ...

Да не има некоја врска со прекинувањето на подршка на флаш плеерот (лупам од ракав)

 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Дали знае некој ако се продаде стан со заостанат долг, долгот дали се префрла кај новиот сопственик или останува на физичкото лице (стариот сопственик) на чие име е долгот?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.257
Дали знае некој ако се продаде стан со заостанат долг, долгот дали се префрла кај новиот сопственик или останува на физичкото лице (стариот сопственик) на чие име е долгот?
Ако има долг нема да може да се префрли сметката на новиот сопственик на станот.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.881
Поени од реакции
7.830
Дали знае некој ако се продаде стан со заостанат долг, долгот дали се префрла кај новиот сопственик или останува на физичкото лице (стариот сопственик) на чие име е долгот?
Дали е возможно да продадеш стан со заостанат долг?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.718
Поени од реакции
6.941
Дали знае некој ако се продаде стан со заостанат долг, долгот дали се префрла кај новиот сопственик или останува на физичкото лице (стариот сопственик) на чие име е долгот?
ЕВН битангите се трудат долгот да го закачат за станот, што секако не е во ред. Ама, тоа може само на суд да се измени
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.571
Поени од реакции
34.963
Се работи за постара куќа. Куќата не се користи и од тие причини решив да ја исклучам скроз струјата. Одам во ЕВН и пријавувам дека сакам броилото скроз да се исклучи, да не ми стигнуваат никакви сметки. Ајде пополнив едно барање, кое фино лепо си го платив 800 денари. Таман поминува месецот, ете ми сметка повторно. Ајде повторно правец ЕВН, одам со сметката во раце и прашувам „што значи оваа сметка, ако веќе сум платила 800 денари барање, за да не ми стигнуваат сметки веќе, т.е. предмет на исклучување. Теткицата таму ми одговара „чекај де, мислиш то така е“.
Притисокот 500, а како треба да е? Фино лепо платив за да ме исклучат, што треба да направам да не ми пристигнуваат сметки? Да ги тужам?? Или давајте предлог.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.636
Поени од реакции
2.083
Се работи за постара куќа. Куќата не се користи и од тие причини решив да ја исклучам скроз струјата. Одам во ЕВН и пријавувам дека сакам броилото скроз да се исклучи, да не ми стигнуваат никакви сметки. Ајде пополнив едно барање, кое фино лепо си го платив 800 денари. Таман поминува месецот, ете ми сметка повторно. Ајде повторно правец ЕВН, одам со сметката во раце и прашувам „што значи оваа сметка, ако веќе сум платила 800 денари барање, за да не ми стигнуваат сметки веќе, т.е. предмет на исклучување. Теткицата таму ми одговара „чекај де, мислиш то така е“.
Притисокот 500, а како треба да е? Фино лепо платив за да ме исклучат, што треба да направам да не ми пристигнуваат сметки? Да ги тужам?? Или давајте предлог.

Според мене најпаметно е да реагираш до Дирекција на ЕВН, само така ќе те сфатат сериозно. Ако не ти излегуваат во пресрет во однос на проблемот, закани им се со тужба. Најверојатно уште не е реализирано барањето кое си го поднела затоа уште ти пристигаат сметките. Патем не си должна да ги плаќаш тие сметки, затоа што тоа е настанато поради нивен бирократски проблем .
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
72
Поени од реакции
30
Да не случајно наместо квадратчето кај последната фактура го имаш селектирано квадратчето најгоре во сивиот дел па да ги селектира сите. И јас еве плаќам преку интернет со месеци и сите застарени сметки кои ги дава во систем пред 30/4/2005 за кои ЕВН не може да те тужи или даде на извршител стојат во систем. Одат гарант на фора која еве упалила кај тебе. Си селектирал и си платил сам без тие да ти бараат.
Јас имав проблем со немање струја во куќата во село од баба ми. За да добијам струја пак мораше да исплатам се или прифатам да преземам на мене долгот со нотарска изјава па да го префрлам броилото на живо лице и тогаш да направам договор за на рати. ЕВН не можеше да ми ги побара сметките пред април 2005 па сега тие сѐ уште не се платени а овие другите после тој датум морав да ги платам. Не сакам да направам траен налог затоа што не знам да не случајно побараат да се плати се или сами повлечат кога веќе си се нафатил сами да наплаќаат од сметка.
Значи поради тоа ми стојат овие фактури и не се наведени како заостанат долг? А зошто не можат да наплатат фактури постари од тој датум?
 

Attachments

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.262
Поени од реакции
3.613
Значи поради тоа ми стојат овие фактури и не се наведени како заостанат долг? А зошто не можат да наплатат фактури постари од тој датум?
не знам зошто но самата таа што работеше таму ми рече ова мора да го платиш или ќе те тужат а ова постарово ако сакаш плати а ако не не ти можиме ништо по службен пат и така го оставив мада не се некои големи пари па можеби некогаш и ќе ги платам :)
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
110
Поени од реакции
32
Денеска ми ја исклучија струјата поради една неплатена сметка за април. Не знам како но не сме ја платиле само таа.
Одма плативме ама они веќе не работат и сега нема кој да ни'ја приклучи струјата. Вртам на контакт центарот исто така никој не одговара.
Искуства? Како да постапиме?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.591
Поени од реакции
69.908
Денеска ми ја исклучија струјата поради една неплатена сметка за април. Не знам како но не сме ја платиле само таа.
Одма плативме ама они веќе не работат и сега нема кој да ни'ја приклучи струјата. Вртам на контакт центарот исто така никој не одговара.
Искуства? Како да постапиме?
Не гасат струја за една неплатена сметка. Минимум три и малку побавно оди тој процес на исклучување. Сигурно имате некои заостанати сметки за кои не знаете.
Лошо е што процесот на вклучување трае уште побавно. Нема спас, ќе мора да чекате додека да отворат од утре, али претпоставувам дека уште неколку дена ќе се тегнете.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
110
Поени од реакции
32
Не гасат струја за една неплатена сметка. Минимум три и малку побавно оди тој процес на исклучување. Сигурно имате некои заостанати сметки за кои не знаете.
Лошо е што процесот на вклучување трае уште побавно. Нема спас, ќе мора да чекате додека да отворат од утре, али претпоставувам дека уште неколку дена ќе се тегнете.
Една сметка била, за март.
Дојдоа и вклучија после пола саат.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.144
Поени од реакции
2.797
Значењето на кратенката ЕВН:

Евтина
Веќе
Нема...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom