Проблеми при инсталација

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Тука ќе поставувате прашања ако наидете на софтверски проблеми при инсталацијата на играта и разни crash dumps кои се создаваат од време на време.

За почеток, ќе го одговорам ова често поставувано прашање.
Бидејќи најчест проблем е неуспешното стартување на играта (брзо гасење по лоадирањето) кое најчесто се јавува кај оние кои прв пат инсталираат игра и се решиле да ја инсталираат FM 2012, ископирајте сите фајлови од фолдерот крак, не целиот фолдер како пакет, туку сите фајлови и пастирајте ги во директориумот каде што ви е инсталирана играта.

Ако не ги ископирате и вметнете сите фајлови туку само фолдерот, играта безуспешно ќе се стартува.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Исто треба и да се напомене кај тие што имаат вметнато фајлови како македонска лига, телевизиите од балканот и други може да дојде до крашнување во играта . Кај некој после тоа не може да се игра воопшто а кај некој се игра .. јас спуштив Auslogics Registry Cleaner на сугестиja на Ilumious помогна малце али сега поретко се прави краш на играта .
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Само да предупредам, за да си немаме проблеми: не барајте линкови за симнување на играва (или било која игра).
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Сакам да прашам дали е нормално на овие перформанси да имам пола ѕвездичка computer performance?

Intel(R) Celeron(R) D CPU 3.20GHz
1.2 GB DDR2 RAM
Microsoft Windows XP Professional Service Pack 2 (build 2600)
GeForce 9300 GS
Video RAM 966.0 MB (од www.systemrequirementslab.com незнам колку е веродостојно)
Pixel Shader version 4.0
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Сакам да прашам дали е нормално на овие перформанси да имам пола ѕвездичка computer performance?

Intel(R) Celeron(R) D CPU 3.20GHz
1.2 GB DDR2 RAM
Microsoft Windows XP Professional Service Pack 2 (build 2600)
GeForce 9300 GS
Video RAM 966.0 MB (од www.systemrequirementslab.com незнам колку е веродостојно)
Pixel Shader version 4.0
Драјверите up-to-date ти се?

https://www.slimwareutilities.com/slimdrivers.php

Пред последниов формат, заборавив да си ги инсталирам драјверите и си ги инсталирам ФМ2012, ГТА СА и на секои 10тина минути ми се рестартираше компјутеров. Потоа ми текна дека до драјверите е и без гајле терам сеа. :)
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Драјверите up-to-date ти се?

https://www.slimwareutilities.com/slimdrivers.php

Пред последниов формат, заборавив да си ги инсталирам драјверите и си ги инсталирам ФМ2012, ГТА СА и на секои 10тина минути ми се рестартираше компјутеров. Потоа ми текна дека до драјверите е и без гајле терам сеа. :)
Направив update на сите драјвери и пак и исто.
Има ли спас?
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Направив update на сите драјвери и пак и исто.
Има ли спас?
Да не имаш селектриано Database Huge или пак да имаш одберено многу лиги?
Друго не знам што може да е. Или пак послем откако си ги апдејтирал драјверите, направи рестарт на компјутерот и пробај пак.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Да не имаш селектриано Database Huge или пак да имаш одберено многу лиги?
Друго не знам што може да е. Или пак послем откако си ги апдејтирал драјверите, направи рестарт на компјутерот и пробај пак.
Добро сепак не сум ретардиран нормално дека ќе направам рестарт.
Џабе, играм на мала датабаза и пак е исто.
Прашањето ми беше дали е нормално на таа конфигурација да е до толку спора играта како да играм на пентиум 3.
На странава сите барања ги исполнувам.


Ако ова е не е нормално има ли некој идеа до што би можело да биде?
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Добро сепак не сум ретардиран нормално дека ќе направам рестарт.
Џабе, играм на мала датабаза и пак е исто.
Прашањето ми беше дали е нормално на таа конфигурација да е до толку спора играта како да играм на пентиум 3.
На странава сите барања ги исполнувам.

Ако ова е не е нормално има ли некој идеа до што би можело да биде?
Тогаш друже не знам до што е проблемот. Можеби е нешто со играва. А конфигурацијата ти е добра. Доста подобра од мојава, а јас можам две * две лиги да терам без проблем со medium database. :(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Добро сепак не сум ретардиран нормално дека ќе направам рестарт.
Џабе, играм на мала датабаза и пак е исто.
Прашањето ми беше дали е нормално на таа конфигурација да е до толку спора играта како да играм на пентиум 3.
На странава сите барања ги исполнувам.


Ако ова е не е нормално има ли некој идеа до што би можело да биде?
Да не имаш некој вирус во компјутерот? Нема шанси со ваква конфигурација такви резултати да дава.
--- надополнето: 22 јули 2012 во 19:53 ---
Другар сигурно имаш некој вирус. Рестартирај ПЦ, и пред да се бутира влези во safe mode with networking и скенирај така, затоа што може и да не го најде ако скенираш нормално. Ај па пиши што ќе направиш.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.551
Ако имаш win7 до рамот ќе е проблемот.
1,2 GB?
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
@Ilumious го форматирав компјутерот пред месец дена и пред тоа исто беше споро. Исто така пред недела дена го скенирав немаше никаков вирус.

@Сталкерот XP имам.
1 GB + 256 GB = 1,2 GB

Инаку играта ми е симната од zamunda...
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
@Ilumious го форматирав компјутерот пред месец дена и пред тоа исто беше споро. Исто така пред недела дена го скенирав немаше никаков вирус.

@Сталкерот XP имам.
1 GB + 256 GB = 1,2 GB

Инаку играта ми е симната од zamunda...

Celeron е не заебавај..ја на п4ка со HT едвај ја пуштам камо на некој целерон..
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Има ли играва crack или нема оти кајмене нема таква папка? Кога ќе ја уклучам се кога ќе стигне до лоадинг и ми се гасе, шо може да биде проблемот? Инаку симната е од замунда.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Има ли играва crack или нема оти кајмене нема таква папка? Кога ќе ја уклучам се кога ќе стигне до лоадинг и ми се гасе, шо може да биде проблемот? Инаку симната е од замунда.
За почеток, ќе го одговорам ова често поставувано прашање.
Бидејќи најчест проблем е неуспешното стартување на играта (брзо гасење по лоадирањето) кое најчесто се јавува кај оние кои прв пат инсталираат игра и се решиле да ја инсталираат FM 2012, ископирајте сите фајлови од фолдерот крак, не целиот фолдер како пакет, туку сите фајлови и пастирајте ги во директориумот каде што ви е инсталирана играта.

Ако не ги ископирате и вметнете сите фајлови туку само фолдерот, играта безуспешно ќе се стартува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom