Пријавување на дијаспората за гласање

Член од
13 октомври 2016
Мислења
9
Поени од реакции
6
Отворена е интернет страна на Државната изборна комисија преку која македонските државјани во странство ќе можат да се пријават за гласање во амбасадите и конзулатите на Македонија. Страната е http://dijaspora.sec.mk, рокот за пополнување на апликацијата трае до 11 ноември.

Мене конкретно ме интересира документот за доказ. Имено, се бара во електронска форма да се прикачи потврда за привремен престој и/или работа во странство. Кои сѐ документи се вбројуваат тука? Потребен е скен од документот, фотографија или .pfd?

.
Благодарам за помошта и можноста да поставам прашање.
Секое добро.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
За кого да гласам бе ??? Мрш бре племето да им се изнаебам криминално , то све треба да се убие :uzi:
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Ме интересира од кои побуди би гласал за било кого кој што те избркал од сопствената родна земја, овде ги исклучувам „патриотите“ што нивните родители биле избркани пред многу години а тие сега иако се родени и растени надвор од Македонија се поголеми македонци од оние што пателе за корка леб овде на балканот последните 25 години.

Што тоа кој некој што на ваков или онаков начин спасил глава од Македонија го тера да гласа за било кого тука во Макеоднија?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Не рабирам зашто би сакал да гласаш за "уредувањето" во една држава доколку не живееш таму? Како тоа би те засегнало тебе?

Иначе на темата, скенирај го документот и прикачиго.
 
Член од
13 октомври 2016
Мислења
9
Поени од реакции
6
Wow... Прашањето е од чисто технички и правен аспект, а не философски. Законот дал можност и на секој му се остава да одлучи дали ќе го искористи правото. Јас во Македонија поседувам имот за кој плаќам данок. Исто како и вие, претпоставувам. И сакам да одлучувам кој ќе управува со тие пари и каде ќе ги троши. Други иселеници праќаат и по 80% од своите плати за да ги издржуваат своите семејства во Македонија или да градат куќи. Трети едноставно сакаат да се вратат на стари години, па ги интересира во кој правец се движи државата.

Како тоа вие, кои сте останале во државата и најголемиот дел паразитирате на буџетска цицка, мислите дека имате ексклузивно право на глас?

Реторичко ми е прашањето, мене ме интересира документот за доказ: дали треба да е договор за работа, извод од банкарска сметка, договор за користење на стан, скен од виза...? Што конкретно?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
ти можеби и имаш право кое ни јас ни било кој друг може или треба да ти го скрати, но она што е дискутабилно е тоа што со многу малку гласови од УСА, Австралија и Европа некој ќе стане пратеник, ќе треба ние одовде да му плаќаме плати, патни трошочи.....а ако со било која негова одлука тој ја подржи некоја одлука која не ево интерес на нароот и има негативни поседици тој и неговото семејство ќе си ја здува од каде што дошол и му е гајле.
Друго како може некој од страна да донесува одлуки за во здраство, школство, и тн. ако тој и неговото семејство не ги користат тие услуги?
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
па ги интересира во кој правец се движи државата.

Како тоа вие, кои сте останале во државата и најголемиот дел паразитирате на буџетска цицка, мислите дека имате ексклузивно право на глас?

Реторичко ми е прашањето, мене ме интересира документот за доказ: дали треба да е договор за работа, извод од банкарска сметка, договор за користење на стан, скен од виза...? Што конкретно?
Eve chitaj gi komentarite i kje vidish vo koj pravec se dvizhi i kje se dvizhi drzhavata. Vo se polosh pravec.
inaku za prashanjeto: scan-iraj ja vizata i prijava za stan i zakaci ja.

ти можеби и имаш право кое ни јас ни било кој друг може или треба да ти го скрати, но она што е дискутабилно е тоа што со многу малку гласови од УСА, Австралија и Европа некој ќе стане пратеник, ќе треба ние одовде да му плаќаме плати, патни трошочи.....а ако со било која негова одлука тој ја подржи некоја одлука која не ево интерес на нароот и има негативни поседици тој и неговото семејство ќе си ја здува од каде што дошол и му е гајле.
Друго како може некој од страна да донесува одлуки за во здраство, школство, и тн. ако тој и неговото семејство не ги користат тие услуги?
Ne deka gi podrzhuvam pratenicite od dijasporata, mislam deka se mnogu losho reshenie, ama tie se proizvod na zakon donesen vnatre vo MK. Tie/Vie od vnatre taka ste odluchile.
Za parite: poslednive nekolku godini nadvoreshniot dolg e za nekolku mrd. € zgolemen. Kazhi mi kakvo vrska ima dijasporata so na primer SK 2014, avtopat za Kochani ili sviripichino. 150.000 (mozhno i povekje) administracija, promashaj neviden itn.
Tinjata vo opshtestvoto sami ja sozdavate, pa lechite frustracii so dijasporata. Trebalo $,€ da prakjaat, na kogo i za shto ?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
не е насоченен гневот кон дијаспората туку кон она кое и ти си го увидел сам дека проблемот е тука и со време си си заминал. И да знаеш уште нешто а тоа е дека на овдешнава гарнитура не и е битна дијаспората, сте се заебале братко тоа е начин да си имаат повеќе пратеници и да си ја зголемат власта или силата врз останатите овдеприсутни.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Реторичко ми е прашањето, мене ме интересира документот за доказ: дали треба да е договор за работа, извод од банкарска сметка, договор за користење на стан, скен од виза...? Што конкретно?
Реторичко прашање е она на кое не очекуваш одговор од никого. Ти отвори тема на која очекуваш конкретни одговори, така да прашањето не е реторичко. :)

Ова чисто процедурално, за да ја знаеш разликата.[DOUBLEPOST=1477298211][/DOUBLEPOST]
Za parite: poslednive nekolku godini nadvoreshniot dolg e za nekolku mrd. € zgolemen. Kazhi mi kakvo vrska ima dijasporata so na primer SK 2014, avtopat za Kochani ili sviripichino. 150.000 (mozhno i povekje) administracija, promashaj neviden itn.
Tinjata vo opshtestvoto sami ja sozdavate, pa lechite frustracii so dijasporata. Trebalo $,€ da prakjaat, na kogo i za shto ?
Апсолутно. Сами сме криви за ова што ни се случува. За парите, не ги праќајте. Кој ви бара пари? Заминавте од тука, куртуливте, не праќајте пари, и фино лепо не гласајте.

И тие пари кои ги праќате, ги кажувате како директно да ги уплаќате во буџетот. Вистината е дека тие пари им ги праќате на вашите роднини. Тоа е ваше лично решение, и со тоа не добивате право да гласате во Македонија. Тоа е исто како јас да пратам пари на некоја загрозена животинска врста во Кина, и потоа заради тоа да барам право на глас таму.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.615
Поени од реакции
10.869
Абе проблемот е што парите кои ги дава дијаспората завршуваат во други џебови место во буџетот. Дваесет и кусур години се случува ова не знам како не ви проработе бојлерот.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
не знам само како можеш да кажеш дека плаќаме исто даноци,
некој што не живее тука и некој што работи и живее овде...

ти си плаќаш данок на имот само и тоа ти е некоја смешна цифра на годишно ниво
(зависи колку имот имаш)

оние кои тука живееме и работиме плаќаме мн мн повеќе различни даноци и давачки од тебе
 
Член од
13 октомври 2016
Мислења
9
Поени од реакции
6
Реторичко прашање е она на кое не очекуваш одговор од никого. Ти отвори тема на која очекуваш конкретни одговори, така да прашањето не е реторичко. :)

Ова чисто процедурално, за да ја знаеш разликата.
Хм... Фала многу, ете гледаш не сум знаел.
Исто како што ти не си видел дека реторичкото прашање е во претхофниот пасус.

На темата, се обратив до амбасадата и ми одговорија конкретно: договор за наем на стан и/или договор за работен однос се доволни.

Сполај ви на сите.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Хм... Фала многу, ете гледаш не сум знаел.
Исто како што ти не си видел дека реторичкото прашање е во претхофниот пасус.

На темата, се обратив до амбасадата и ми одговорија конкретно: договор за наем на стан и/или договор за работен однос се доволни.

Сполај ви на сите.
OK, сега биди фин и не го користи тоа право. Кога веќе си заминал од тука и си се куртулил, не им помагај на арамиите да не дозакопаат.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Pazi da ne glasam zaso ne me prasaa zaso ke odam nadvor od drzavata?zaso ne mi recea imas prosek 9 eve ti rabota ma zaboleme aj da ne kazam so?Ni se prijavuvam ni glasam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom