Пријавување на вработен кој не е присутен во фирмата

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Треба да се пријави вработен кој нема да биде присутен во фирмата, под каква позиција треба да се пријави вработениот?
Ja sum prijaven vo firmata vo MK koja mi isplatuva plati a vo isto vreme sum prijaven vo firmata na brat mi koja e vo Germanija i koja isto mi isplatuva plati ama na Germanska transakciska a nikade ne rabotam.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Ќе гo прaшaме денoвиве пaк сметкoвoдителoт :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Сметководителот кажуваше дека треба да бидам пријавен како продавач и да бидам присутен во бутикот.
Ова ако единстени пријавени на фирмата се пријателот како управител и еден продавач па ти како втор мора да си таму заради сменско работење (ако бутикот е отворен повеќе од 8 часа на ден, пет дена во неделата)

Инаку мора да си присутен инаку единствено ако пријателот те пријави како вработен по некоја од мерките на владата за што би бил субвенциониран како работодавач. Знам дека ако некој зема пари за вработување од државата кога дојде инспекција мора тој вработениот да има доказ дека навистина работи. Ако ти пријави самостојно, на твој трошок, да ти му даваш пари за сопствените придонеси и плата кога после поминувањето на сметка сами би си ја повлекол, би ги „озаконил“ твоите пари, ти си слободен како птица :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa

Kajgana Shop

На врв Bottom