Пријавување на вработен кој не е присутен во фирмата

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.194
Поени од реакции
322
Треба да се пријави вработен кој нема да биде присутен во фирмата, под каква позиција треба да се пријави вработениот?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
920
Поени од реакции
1.012
Треба да се пријави вработен кој нема да биде присутен во фирмата, под каква позиција треба да се пријави вработениот?
рамковен - рамковна позиција - рамковно вработување
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
920
Поени од реакции
1.012
абе како сериозен - жива заебанција е , мислев дека и тебе ти е за истото. Јас сум си мислел дека само во државно може да бидеш вработен а да не се појавуваш на работно место, железница, пошта, разни министерства, подрачни служби...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.013
Поени од реакции
7.612
абе како сериозен - жива заебанција е , мислев дека и тебе ти е за истото. Јас сум си мислел дека само во државно може да бидеш вработен а да не се појавуваш на работно место, железница, пошта, разни министерства, подрачни служби...
Freelance? Outsorce? Има многу IT позиции што не бараат присуство во фирмата.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.194
Поени од реакции
322
Freelance? Outsorce? Има многу IT позиции што не бараат присуство во фирмата.
Freelance работам, меѓутоа сакам да бидам пријавен, а ако отворам фирма многу малце ќе останува за мене.
Имам можност пријател да ме пријави кај него во фирма, но незнаеме која позиција.

Дa дoдaдaм, пријaтелoв имa бутик
 
Последно уредено:

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
698
Freelance работам, меѓутоа сакам да бидам пријавен, а ако отворам фирма многу малце ќе останува за мене.
Имам можност пријател да ме пријави кај него во фирма, но незнаеме која позиција.

Дa дoдaдaм, пријaтелoв имa бутик
Дали, во своја фирма или кај некој друг исто пари е, освен другар ти ако не е некој многу дарежлив човек па да ти плаќа придонеси тој.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.270
Е како исто? Фирма за да водиш имаш други давачки не е само плата. Кај друг ако работиш фактички треба само придонесите да си ги плаќаш. Инаку @dwa можеби е подобро да најдеш фиктивна работа во некоја канцеларија. По бутици, кафани и тн. обично проверуваат кој е вработен каде се вработените и тн. по канцеларии не толку. Иако по секоја логика газдите имаат проблеми ако некој работи и е затекнат на лице место од инспекција а не е вработен а не обратно.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.346
Поени од реакции
4.154
Е како исто? Фирма за да водиш имаш други давачки не е само плата. Кај друг ако работиш фактички треба само придонесите да си ги плаќаш. Инаку @dwa можеби е подобро да најдеш фиктивна работа во некоја канцеларија. По бутици, кафани и тн. обично проверуваат кој е вработен каде се вработените и тн. по канцеларии не толку. Иако по секоја логика газдите имаат проблеми ако некој работи и е затекнат на лице место од инспекција а не е вработен а не обратно.
Искрено мислам дека ако плаќаш придонеси нив уво ги боли дали некој се појавил на работа, а нешто сосем трето е работење на црно за што нормално се плаќаат казни.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.433
Поени од реакции
23.792
Freelance работам, меѓутоа сакам да бидам пријавен, а ако отворам фирма многу малце ќе останува за мене.
Имам можност пријател да ме пријави кај него во фирма, но незнаеме која позиција.

Дa дoдaдaм, пријaтелoв имa бутик
Чистач ако сакаш да си осигуран на 4 часа демек чистиш после работното време на бутикот, набавка и дистрибуција на облека за во бутикот, ако помине инспекција ти си на терен и бараш да купиш
роба ;)
Во суштина нив ги засега само ако работиш, а не си пријавен, вака ги заболе каде си.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.157
Поени од реакции
3.473
А каде тоа пишува дека мора да си присутен некаде ако си вработен во фирмата. Ако придонесите се платени и поминуваш плата на трансакциска никого не интересира дали лицето кое се води за вработен кога дојде инспекција е на работно место или не е. Ваквите фиктивни пработувања ги има многу. Да не речам секој „газда“ кој има фирма а има родител кој е пред пензија го осигура заради повисока ставка или да го пушти како технолочки вишок 18 месеци пред понзија и да врати пари од државата после. Исто колку само трудници се осигурани за да земаат породилно тоа никој не знае...

Ако другар ти има повеќе од еден вработен кои може да ги ротира во бутикот на смени тебе верувај никој нема ни да те побара ако уплатата на давачките е до 15ти во месецот и така ќе си имаш стаж и здравствено без проблем. Мислам минимална основица е околу 5000 + плата но имај во план дека ако сакаш да си пријавен на повисока основица тоа не би можело ако другите се на помала во фирмата. Треба да си на исто со нив. А позиција можеш на исто со другите, продавач, општ работник и слично.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.194
Поени од реакции
322
Знaчи не е тoлку ризичнo дa бидaм пријaвен a дa нa сум присутен вo бутикoт.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.157
Поени од реакции
3.473
Знaчи не е тoлку ризичнo дa бидaм пријaвен a дa нa сум присутен вo бутикoт.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Јас сметам дека не е сепак вие прашајте го сметководителот на другар ти затоа што тој ќе треба да те пријавува, да прави фактури за плата и придонеси и слично. Ако другар ти има доволно вработени за сменско работење а ти би бил само 1+ во другите мислам дека нема проблем никаков.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.194
Поени од реакции
322
Јас сметам дека не е сепак вие прашајте го сметководителот на другар ти затоа што тој ќе треба да те пријавува, да прави фактури за плата и придонеси и слично. Ако другар ти има доволно вработени за сменско работење а ти би бил само 1+ во другите мислам дека нема проблем никаков.
Сметководителот кажуваше дека треба да бидам пријавен како продавач и да бидам присутен во бутикот.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.637
Поени од реакции
860
Freelance работам, меѓутоа сакам да бидам пријавен, а ако отворам фирма многу малце ќе останува за мене.
Имам можност пријател да ме пријави кај него во фирма, но незнаеме која позиција.

Дa дoдaдaм, пријaтелoв имa бутик
Може на било кој на било која позиција, тоа не е битно, а не мора да бидеш присутен.
Ако дојде инспекција ќе кажат дека имаш слободен ден. ;)

Ако сакаш да бидеш пријавен ради пензиско, не ти реба да бидеш пријавен преку фирма.
Можеш како физичко лице да плаќаш придонеси во тертиот пензиски столб, а ако се пријавиш како правно лице во 3-тиот столб имаш ослободување од персонален данок.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom