Присилна наплата на МРТВ

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување
P

Princ

Гостин
Илија, нема да им дадеме милион евра на МРТВ месечно, макар и никад не влеземе во ЕУ. Јасно ти е тоа? Ако сакаат милион евра месечно, ќе ни дадат услуга вредна милион евра, секој месец.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
abe ve slusam i se cudam sto zboruvte i kosa mi se kreva na glava i mi idi ne da begam vo druga drzava nego na maras.I zato makedonija propadna i ke propadne i uste podlaboko od luge kako vas.

kako prvo drzava bez javen servis ne e drzava isto kako da nema policija vlada i itn.
kako vtro ne moze da zamislite kolku e znacaen javniot servis za edna drzava.\
a dali ste snle deka dobar javen servi e eden od uslovite za vlez vo eu ili ne ste znele.

kako treto radiodifuzna takasa treba da se placa i segde se placa pa i bbc i rai zemat radiodifuzna taksa i ako idat pari i od budzet. i ako moze ima nekoja drzva kaj sto ne se placa ali vo 90posto drzavi se placa.
Ти се врати? А сакаш пак да одиш на одмор?

Внимавај на речникот, без навреди. Опоменат си.
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
186
Поени од реакции
3
moze da me iskluce i sto pati ama toa e taka i stojam za toa ne sakam da navreduvam ama vie sami si se pokazuvate i vistina ve boli.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
moze da me iskluce i sto pati ama toa e taka i stojam za toa ne sakam da navreduvam ama vie sami si se pokazuvate i vistina ve boli.
Нема да те исклучат сто пати туку еднаш за стално.

А бидејќи на сите сакаш да им кажуваш какви се, си се запрашал малку за тебе: форумов си има некаков ред. Правилата важат за сите. Постојано те опоменуваме и постојано си тераш по твое.

Што да мислиме ние за тебе, човек што не знае 2-3 правила на однесување да запамти.

Или среди се или ќе си бараш друг форум. Толку од мене.
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
186
Поени од реакции
3
ali sto jas vas vi kazuvam koga vie nikoggas mene da svatite i sto god da vi kazuvam jas i nejoi mal procent na dvajca troca a moze i eden. ali sakam da si propadnete pa da vidite kako e moze i ja ke propdnam ama i vie jas moze i nema posto si begam vo strastvo i toa ne negde daleku tuka blisku vo srbija oti se ponapred i ke bidat vo se pa i vo ramisluvanja. i ne sum od mtv ako mislite ili od vldata samo sum covek od kulturata i razmisluvam pravilno i ako i tie od mtv ne gi opravduvam od site takvi i kako vas i kako tie i kako vldata i cela makedonija so cesni isklucoci . i tie se vo toj kup ke propadneme i propagame veke so god ali sega izgleda dosol krajoy i nema vise nazat ili ke nema ako ne se osvesti me sto e mozno pobrzo. zatoa nema vise da ve ubeduvam i kavuvam sto treba i kako treba mislev ali vise ne.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
kako treto radiodifuzna takasa treba da se placa i segde se placa pa i bbc i rai zemat radiodifuzna taksa i ako idat pari i od budzet. i ako moze ima nekoja drzva kaj sto ne se placa ali vo 90posto drzavi se placa.
Не плаќам радиодифузна такса, кога можи владата наша да троши 10 милиони евра за телефонски сметки можи самата да си ја финансира телевизијата.
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
186
Поени од реакции
3
e stvrno nema nikogas da svatite gotovo. samo ova ke go kazam i vise nisto.pa toa ne vladina tv nego na drzavta i na site gradzani sitel i nekoja privatna moze da bide na vladta i ako vo drugi drzva i toa nemoze nemze da ima sklini gazdi kako kaj nas mora da se znae sopstvenosta tocno ali javene servi ne na vadata i ako barate vldta da ja vimasira ne od budzet zosto i budetot ne na vladit nego e na site gadzni koi go placaat i od nego i i mu sleduva na javniot servis i plus pretplta ako ne taka ne brajte nisto od javen servis. i gledajte drugi tv gledate kakov dzingal ide na rts javni mediski servis sopstvenost gradzanima srbije. i tolku od mene nema da svatite ni za 1000 god.i vise ne kazuvam nisto.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
ali sto jas vas vi kazuvam koga vie nikoggas mene da svatite i sto god da vi kazuvam jas i nejoi mal procent na dvajca troca a moze i eden.
Уште не ти текнало зошто?
ali sakam da si propadnete pa da vidite kako e moze i ja ke propdnam ama i vie jas moze i nema posto si begam vo strastvo i toa ne negde daleku tuka blisku vo srbija oti se ponapred i ke bidat vo se pa i vo ramisluvanja.
Па јас и ретко кога сум прочитал пост од тебе а да не е поврзан со Србија. Има термин на форумов „тролување“. Забрането е.

zatoa nema vise da ve ubeduvam i kavuvam sto treba i kako treba mislev ali vise ne.
Па, ние не би те задржувале повеќе... Среќен пат!


e stvrno nema nikogas da svatite gotovo. samo ova ke go kazam i vise nisto.pa toa ne vladina tv nego na drzavta i na site gradzani i gledati drugi tv gledatekakov dzingal ide na rts javni mediski servis sopstvenost gradzanima srbije. i tolku od mene nema da svatite ni za 1000 god.
И ете додека пишував, пак Србија...
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
abe ve slusam i se cudam sto zboruvte i kosa mi se kreva na glava i mi idi ne da begam vo druga drzava nego na maras.I zato makedonija propadna i ke propadne i uste podlaboko od luge kako vas.

kako prvo drzava bez javen servis ne e drzava isto kako da nema policija vlada i itn.
kako vtro ne moze da zamislite kolku e znacaen javniot servis za edna drzava.\
a dali ste snle deka dobar javen servi e eden od uslovite za vlez vo eu ili ne ste znele.

kako treto radiodifuzna takasa treba da se placa i segde se placa pa i bbc i rai zemat radiodifuzna taksa i ako idat pari i od budzet. i ako moze ima nekoja drzva kaj sto ne se placa ali vo 90posto drzavi se placa.
Иле еве бе срце нели прочита за ова????????

1. РЕШЕНИЕ БРОЈ ЕДЕН:

- Ја продаваат пола и повеке зграда
- Ја продаваат застарената опрема
- Ги одпуштаат 50-80% од вработените (мора така, пошто џабе се таму, исто како мене и тебе некој да не храни а ние да си пуфаме по цел ден)
- Со парите од продажбата купуваат нова опрема и квалитетни ТВ содржини

РЕЗУЛТАТ:
Новите квалитетни содржини ке ја зголемат гледаноста, а со тоа ке се соберат фирми за рекламирање, и ете ти профит. КРАТКО И ЈАСНО.
Плус рачунај сеуште ке пијат пари од државниот буџет.
И ете нема пропаѓање држави, ето пари, ето телевизија, ето јавен сервис, ето ти европска унија :) , ето ти се.

Што викаш на ова? Кратко и јасно, пошто ако замрчкаш со одговор од страна ипол знаеме сите дека матиш нешто :)

Поздрав.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Најверојатно постот на погрешно место (во темата за Нова и Обн) го ставив.
http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=2806279&postcount=85
На кој начин кабелските ја пренесуваат МТВ и останатите наши национални тв? Дали им плаќаат, односно дали плаќаат онаа давачка која треба ние да ја платиме?
У ствари дилема. Како е уредено плаќањето преку кабелциве со МТВ. Во смисол ние ги следиме МТВ каналите (цели еден, другите се с.) преку кабелски оператори како и другите канали (домашни и странски. За услугата за овој пренос плаќаме одреден износ на тие оператори. Дали овде е вклучено плаќањето кон МТВ? На страна она дека има закон за радиодифузната такса како државна давачка. Дали кабелските оператори им префрлаат на МТВ одредени финансии? Ако им плаќаат зошто црпење средства преку 2 извори. Не сум правник за да ги знам сите правилници, чисто логичко некое размислување на релација МТВ, каблски оператори, други тв куќи.

Малку го увртев и усукав ова, ваљда е јасно што ми е дилемата :smir:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Во МРТ се крстат во заживување на претплатата

Во МРТ се крстат во заживување на претплатата

Наскоро граѓаните на домашните адреси ќе почнат да добиваат сметки за плаќање на радиодифузната такса, најавуваат првите луѓе на Македонската радио-телевизија. Подготовките се при крај, па се очекува веќе од септември до околу 480 илјади домаќинства, колку што ги имаат во евиденција во МРТ, да се дистрибуираат решенија за плаќање на радиодифузната такса, и тоа за 12 месеци наназад.

Тоа веќе беше направено и со околу 70 илјади правни лица, со тоа што таму на МРТ и' се поткрадна грешка во жиро-сметката, при што има една нула повеќе, па сега апелира до фирмите сами да ги исправат сметките. Без оглед на овој пропуст, многумина, и во фирмите и обичните граѓани, реагираат на потегот таксата да се плаќа ретроактивно за измината година. Од МРТ тоа го образложуваат со нивната законска обврска, но и со потребата јавниот сервис, конечно, да застане на здрави нозе, барем кога е финансирањето во прашање.

„Основен услов да се направи што било се финансиите. Сите сме свесни дека без соодветни финансии многу е тешко да се реализира нешто“, вели извршниот директор Петар Каранаков. Тој додава дека согласно со Законот за радиодифузија, кој ја регулира оваа област, Македонската радио-телевизија има големи ограничувања во поглед на можноста за емитување реклами, а претплатата со години наназад е на многу ниско ниво, речиси незначително. Згора на се', досега, поради законските ограничувања, немале можност принудно да ја наплатат, но во иднина е отворена и таквата можност.

„Она што сега претстои е ажурирање на списоците на претплатниците, за што веќе се преземени активности“, вели Каранаков, имајќи предвид дека во меѓувреме се изградени многу нови станови кои практично не се опфатени во евиденцијата на МРТ.

Сметките за мај, јуни и јули минатата година се по 390 денари, а потоа по 130 денари, што се должи на законските измени. Токму поради новата драстично пониска цена на претплатата, во МРТ очекуваат процентот на наплата значајно да се зголеми. Доколку заживее плаќањето на радиодифузната такса, во МРТ се убедени дека приходите од претплатата ќе бидат доволни оваа куќа конечно да застане на здрави нозе и да ги реализира програмските содржини на квалитативно повисоко ниво со кое ќе им конкурира на другите телевизии.

„Факт е дека наплатата на радиодифузната такса изминатите години била на незадоволително ниско ниво. Има повеќе причини и не ги наоѓаме само кај плаќачите, туку во неажурирањето, во ненавременото информирање на граѓаните итн.“, вели Каранаков. „Од септември минатата година таксата е само 130 денари. Се надеваме дека барем овие 130 денари ќе бидат платени“, вели Каранаков.

Што се однесува до намалувањето на бројот на вработените, првите луѓе на МРТ велат дека моментно ги има околу 800, а според новата систематизација, се предвидени да бидат 748, што е незначителна разлика.

„Сметаме дека дури и со 130 денари, односно со три пати пониска цена на радиодифузната такса, доколку се плаќа, МРТ може да функционира апсолутно само од тие приходи, иако дел од радиодифузната такса е наменет и за Македонската радиодифузија, која е посебно претпријатие, и за Советот за радиодифузија. Од вкупната цена на таксата, за МРТ се предвидени 72 отсто.

„Мора да ги запознаеме граѓаните што плаќаат со овие 130 денари, но и да обезбедиме подобра програма и подобра продукција“, вели Каранаков. Во таа насока, Управниот одбор веќе донел одлука за заживување неколку продукциски делови, како што се оркестарот на МРТ и музичката продукција. Дополнително, се прават подготовки да започне и филмската продукција, а внимание се посветува на чувањето на архивите, кои се непроценливо богатсво, како и нивна дигитализација.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=1E082293E8A2204AA6E35AE845C20FF2

ХЕХЕХЕ ...уште некој да им поверува на убавите ветувања...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
MРТВ ќе стане сервис за присилно собирање арач од народот,без некакви посебни заслуги,со кадар и програма како да сме во почетокот на `60тите,кога комунистичката пропаганда имаше силен замав по медиумите,особено во новоформираната телевизија,ама не беше толку сурова и не бараше толку многу пари колку што бара сега,иако имаше 10пати поголема гледаност одколку сега.:toe:
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Кога ќе им го видам возниот парк од пред 50 години,и опремата од пред 60 години,очиве ми се насолзуваат...Кутрите они...Море гаси програмата таму нека не постои ни МТВ1 ни собраниски ни албански канал и готово!-Што програма имаат они??/Никаква да ги е*** одвај преживуваат само нови ликови испаѓаат во етер...Го кажав решението-КЛУЧОТ...и ај у курац,поарно ќе биде без нив,првите 2 канала ќе ми се ослободат за нешто поквалитетно :)
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
401
Поени од реакции
5
Ajde i za ova referendum sakame li javen servis ili ne.I neka se resat ako se komercijalna tv neka se finansiraat od reklami kako i site drugi, ako se drzavna tv neka si gi placa drzavata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom