Прирачник за градење убаво тело

  • Креатор на темата Stef Bachatero
  • Време на започнување
S

Stef Bachatero

Гостин
Темава ја почнувам се со цел да ги едуцирам луѓето за тоа како да создадат своја програма базирана на научни,докажани факти и на светото тројство во билдингот :исхраната,видот на тренинг и одморот.Некој вели дека тренингот е важен,некој вели дека исхраната е важна но јас ќе речам дека се е важно.Ако сакаш да градиш тело и да спиеш само 4 саати нема да го добиеш посакуваниот ефект за сигурно.Главните процеси на создавање и на топење масти се етаблирани во процесот на спиење.Без здрав сон,одредени процеси не се одвиваат правилно како анаболизмот и катаболизамот.
1. Да ги дефинирам како процеси:
Што е анаболизам?

Анаболизам е создавање на материја од прости компоненти.Тоа е развој на едно дете и секако градење на мускулна маса од прости материи наречени амино-киселини.Но може и да значи градење на адипозно ткиво од вишокот енергенси,во редок случај тоа сејаглехидратите,почесто мастите.

Катаболизам е процес всушност реверзибилниот процес,разложување од сложени материи во прости.Прост пример е разградувањето на масните киселини во енергија,преку процесот нареченлиполиза.

2.Зашто е сето ова важно?
Затоа што процесите што ги пишав погоре се основа за градење убаво тело.Одредени хормони вршат одредена работа.Кога сме во суфицит(повеќе калории) се предизвикува анаболизам сите хормони што се потребни за добивање мускулна маса се со зголемено ниво.Тоа се :Тестостерон,инсулин,хормон за раст,IGF-1.Кога сме во дефицит тогаш сме во катаболизам.Тоа значи дека ако креираме голем дефицит -20 % од maintance нивото.Ние согоруваме и масти и мускули.Решението е топење масти на подолг стадиум,значи стабилно намалување на калории и зголемување активност во форма на кардио тренинг и тренинг со тегови.Мускулите не горат со кардио тренинг но ако се претера како маратонец секој ден тогаш се предизвикува глукогенеза или претварање на мускулите во енергија.За да не се случи овој процес потребно е да се вежба тренинг со изокинетички движења и да се комбинира балансирана исхрана.

3.Големото прашање на сите е како да направам исхрана лично за мене?
Има многу калкулатори на интернет но ако не сакате да се оптеретувате со нив земете ја вашата килажа и помножете по 35 и добивате бројка за одржување на килажата.
Таблица за калкулирање вкупен внес на калории,зависно од целта.
20-25 кцал х тежина =губење тежина
25-30 кцал х тежина =одржување на тежината
30-35 кцал х тежина= мало зголемување на тежината
35-40 кцал х тежина = значајно зголемување на тежината
45 кцал х тежина = за многу активни луѓе зголемување тежина.
Од тука ја правиме вашата бодибилдинг исхрана.Зголемување на тежина (мускулна маса)земаме човек активен со 80 кг на него х 40 кцал=3200 кцал.Од тие калории 2 се есенцијални за преживување тоа се протеините и мастите.Протеините се создадени од амино-киселини и 8-те аминокиселини не можат да се произведат,особено кога сме во процес на зголемување на мускулна маса.Препорачувам внес на протеини од 1.8 грама-2.5 грама на секој кг мускулна маса се зависи до активноста.
Тоа значи дека нашето момче со 15 % телесни масти има вкупна тежина од 68 кг чиста мускулна маса х 2 грама = 136 грама протеини дневно да ја зголеми мускулната маса.
Се зачудивте дека нема многу протеини за мускулен раст?
Причината за тоа е што се што е претерано се претвара во енергија.Тоа што на вам ви треба е оптимален внес на протеини,а тоа што продавачите не сакаат да ви кажат дека за поголем раст е потребен поголем внес на храна.25 % од мускулите се протеини 70 % се вода и другото е гликоген.Се чудам зашто водата не ја препорачуваат како анаболично средство.
--- надополнето: 30 август 2013 во 23:14 ---

4.Добар извор на протеини:1.Протеин од сурутка(голем извор на леуцин и БЦАА).2.Јајца(белките особено)3.Пилешко4.Урда/младо сирење нискомаслено.5.Риба (ослич,пастрмка,тилапија,панга).6.Млеко/Јогурт7.Сите останати вклучувајќи ја сојата,киноа,хељда и коноп.
Мастите се најозборуваните енергенси во бодибилдингот.Како природен бодибилдер ви треба оптимален внес на масти,бидејќи помага да го одржува хормоналниот баланс потребен за анаболизам.Погодете кој е главен хормон за анаболизам?Тестостеронот .Машки хормон кој ги дава мажествените карактеристики на еден маж.Тоа не значи дека жените не можат да градат убаво тело.Факт е дека жените имаат 25 % помалку тестостерон.Без одредени масти како што се омега 3 и омега 6,телото не може да функционира и затоа многу луѓе денес имаат голем проблем со кардиоваскуларниот систем затоа што не внесуваат доволномасти.Минимален внес на мастите е 1 грам на секој кг до максимален внес до 1.5 грам.

5.Добар извор на масти се:Ленено семе,јатките,риби високомаслени риби,маслиново масло,масло од репка,свинска маст и сите други видови на масти што имаат добро количество на моно-незаситени масни киселини.
140 грама протеини х 4 560 kcal од протеини.3200 кцал – 560 = 2640Од тука мастите ги ставаме на 1.5 грам за оптимален хормонален баланс.80 грама х 1.5 =120 x 9 kcal =1080 грама калории.
6.Ни остануваат јаглехидратите.

Јаглехидратите се не-есенцијални хранливи материи(целиот калориски внес може да се надокнади од протеините и мастите,друга тема е тоа ).Но јаглехидратите се потребни во бодибилдингот затоа што тие ги заштитуваат мускулите да не се користат како гориво и да се користи глукозата и гликогенот наместо нив.Јаглехидратите заедно со протеините работат синергетично да се добие мускулна маса.Јаглехидратите го подигнуваат нивото на инсулин,инсулинот ги складира хранливите материи во мускулите и како резултат се добива мускулна маса.Јаглехидратите според структурата се делат на моносахариди,дисахариди,олигосахариди и полисахариди.Основен енергенс што нашето тело ја користи е глукозата и во одредени случаеви кетоните и слободните масти.Глукозата е моносахарид,но има фруктоза и галактоза.Дисахаридот е шеќерот,лактоза и малтоза.Олигосахариди се диеталните влакна,инулинот и одредени видови на синтетички јаглехидрати.Полисахарид е скробот.
Генерално јаглехидратите што имаат повеќе диетлани влакна се апсорбираат бавно и го подигнуваат нивото на шеќер во крвта побавно и вие се чувстувате позаситени од кога јадете само шеќер.
Затоа како референца се користи гликемичниот индекс,кој кажува од 1-100 колку еден јаглехидрат го подига нивото на шеќер во крвта.

100 е најголем индекс и тоа е глукозата.
Сите храни што се во сирова форма имаат ниско гликемичен индекс.
Единствена мана што гликемичниот индекс не зема во контекст е дека луѓето не земаат само бел ориз,додаваат и други работи што доведува до намалување на индексот за дури 25%.
7.добри извори за зголемување мускулна маса се:1.Кафеав ориз

2.Компир
3.Овес
4.Интегрален леб и тестенини
5.Житарици
6.Мешунки
Прост јаглехидрат може да се конзумира пред тренинг за зголемување на перфомансите.
Препорачана доза е пола грам на секој кг комбинирано со протеин од сурутка е добра комбинација за пред и после вежбање.
За јаглехидратите внесот е тоа што остана од вкупниот внес на калории.1560/4 = 395 грама јаглехидрати.
Во дел 2 зборуваме ќе збориме каков тренинг треба да вежбате и како да го оптимизирате спрема вашите цели.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Селектирај го цел текст на ctrl + a (или со маус) и стисни на гумата над опцијата B - bold.
 
2

~2A

Гостин
Се е добро за богаташите, а за просечните и потпросечните луѓе кои што не внимаваат на исхрана и сепак вежбаат, викаш нема да имаат никаков развој? :)
 
O

Orion.

Гостин
Се е добро за богаташите, а за просечните и потпросечните луѓе кои што не внимаваат на исхрана и сепак вежбаат, викаш нема да имаат никаков развој? :)
Да се храниш здраво воопшто не е скапо и е најпаметната работа која можеш да ја направиш во твојот живот. Уствари брзата храна е поскапа од здравата... И да, без здрава исхрана нема резултати. Исхрана > Тренинг
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Да се храниш здраво воопшто не е скапо и е најпаметната работа која можеш да ја направиш во твојот живот. Уствари брзата храна е поскапа од здравата... И да, без здрава исхрана нема резултати. Исхрана > Тренинг
Тоа само кај нас можеби, затоа што седмици и мекдоналдси се кул.
Иначе секаде во светот брзата храна е најефтин избор.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Да се храниш здраво воопшто не е скапо и е најпаметната работа која можеш да ја направиш во твојот живот. Уствари брзата храна е поскапа од здравата... И да, без здрава исхрана нема резултати. Исхрана > Тренинг
Точно така,здравата исхрана е поефтина од брзата.Еден хамбургер и сокче ке те кошта 150 денари а немаш ништо корисно од него освен 5 минутно задоволство .а за 150 денари ке јадеш цел ден здрава исхрана ,житарки,шпагети,компири...
 
2

~2A

Гостин
Да се храниш здраво воопшто не е скапо и е најпаметната работа која можеш да ја направиш во твојот живот. Уствари брзата храна е поскапа од здравата... И да, без здрава исхрана нема резултати. Исхрана > Тренинг
Како нема, па до пред 2 години (оттогаш вежбам во домашни услови), бев слаб и не толку развиен. Можеби од што бев слаб ми се познаваа стомачните, но сега сум здебелен и да не речам добро обликуван. Се плашев дека со самиот развој можеби ќе се здебелев, затоа што премногу јадам па затоа почнав да вежбам. Засега добро ми се обликувани стомачните, градите и рацете, за мојата висина и тежина сум сосема задоволен. Иначе вежбам стомачни, склекови, малку време трошам и на вратило. Активно трчам секој ден во лето, а порано бев и полупрофесионален фудбалер.

Е сеа... околу исхраната...

Не внимавам толку на исхраната, но можеби (не)свесно ја корстам правилната. Многу често насабајле јадам тостови (направени дома) почесто или купувам по едно бурече или 2-3 крофни. За ручек можеби ќе каснам соја и макарони, можеби само житарки со јогурт. На вечер, обавезно одам во продавница за бели пецива каде што јадам пица.

После секој тренинг секако јадам благо околку 50-60 грама ако не и помалце.


Ова онака во глобала земено што почесто јадам, така да...
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
Како нема, па до пред 2 години (оттогаш вежбам во домашни услови), бев слаб и не толку развиен. Можеби од што бев слаб ми се познаваа стомачните, но сега сум здебелен и да не речам добро обликуван. Се плашев дека со самиот развој можеби ќе се здебелев, затоа што премногу јадам па затоа почнав да вежбам. Засега добро ми се обликувани стомачните, градите и рацете, за мојата висина и тежина сум сосема задоволен. Иначе вежбам стомачни, склекови, малку време трошам и на вратило. Активно трчам секој ден во лето, а порано бев и полупрофесионален фудбалер.

Е сеа... околу исхраната...

Не внимавам толку на исхраната, но можеби (не)свесно ја корстам правилната. Многу често насабајле јадам тостови (направени дома) почесто или купувам по едно бурече или 2-3 крофни. За ручек можеби ќе каснам соја и макарони, можеби само житарки со јогурт. На вечер, обавезно одам во продавница за бели пецива каде што јадам пица.

После секој тренинг секако јадам благо околку 50-60 грама ако не и помалце.


Ова онака во глобала земено што почесто јадам, така да...
и сакаш да кажеш дека не е битна исхраната?
 
2

~2A

Гостин
и сакаш да кажеш дека не е битна исхраната?
Јас не се обидувам ништо да кажам, напротив барам одговор/мислење околу тоа, а не да си го мерам со некого. Ниту сум обрнал внимание на исхрана, а од друга страна по мене гледам дека има некој резултат..
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
Јас не се обидувам ништо да кажам, напротив барам одговор/мислење околу тоа, а не да си го мерам со некого. Ниту сум обрнал внимание на исхрана, а од друга страна по мене гледам дека има некој резултат..
нормално дека ако не пазиш на исхрана а вежбаш ќе имаш некој резултат, нема да останеш на истото. но тој резултат неможе да биде голем. Ако сакаш големи резултати, мора да се посвети внимание на спиење,храна,тренинг.
 
O

Orion.

Гостин
Како нема, па до пред 2 години (оттогаш вежбам во домашни услови), бев слаб и не толку развиен. Можеби од што бев слаб ми се познаваа стомачните, но сега сум здебелен и да не речам добро обликуван. Се плашев дека со самиот развој можеби ќе се здебелев, затоа што премногу јадам па затоа почнав да вежбам. Засега добро ми се обликувани стомачните, градите и рацете, за мојата висина и тежина сум сосема задоволен. Иначе вежбам стомачни, склекови, малку време трошам и на вратило. Активно трчам секој ден во лето, а порано бев и полупрофесионален фудбалер.

Е сеа... околу исхраната...

Не внимавам толку на исхраната, но можеби (не)свесно ја корстам правилната. Многу често насабајле јадам тостови (направени дома) почесто или купувам по едно бурече или 2-3 крофни. За ручек можеби ќе каснам соја и макарони, можеби само житарки со јогурт. На вечер, обавезно одам во продавница за бели пецива каде што јадам пица.

После секој тренинг секако јадам благо околку 50-60 грама ако не и помалце.


Ова онака во глобала земено што почесто јадам, така да...
Ти мислиш дека си развиен:) Иначе да, тотално исто и јас почнав дома, се убивав од вежбање а незнаев што да јадам. Секако имав all kinds of newbie gainZ, али после тоа тапкаш во место доколку продложиш да ја занемаруваш исхраната.
 
2

~2A

Гостин
Ти мислиш дека си развиен:) Иначе да, тотално исто и јас почнав дома, се убивав од вежбање а незнаев што да јадам. Секако имав all kinds of newbie gainZ, али после тоа тапкаш во место доколку продложиш да ја занемаруваш исхраната.
Не мислам. :гик:

За мои стандарди веќе го сторив тоа повеќе од доволно, се пазам да не се здебелам или салосам.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Едни шпагети со томатен сос ти е здрава храна.
Генерално еден оброк здрав ти е 50 денари.
Еден оброк во сендвичара ти е дупло поскап.
Прва лекција за промена научи да готвиш,ќе биде полезно за тебе и за твојата понежна половина :)
--- надополнето: 31 август 2013 во 22:49 ---
ДЕЛ 2.

Во дел 1 зборевме за исхраната и за процесите што се инволвирани за топење маснотии и градење мускули.

Во дел 2 ќе зборам за каков тип на тренинг треба да правите,што е оптимално за добивање мускулна маса,колку пати неделно треба да вежбате,кога треба да направите пауза и зашто и што е прогресивно натоварување?

Затоа земете си нотес и почнете да зимате забелешки,ќе ви се најдат ако имате некој проблем моментално.

workout-schedule-ro1

Која е нај оптималната програма за вежбање?

Не можам да ви кажам што е најдоброто за вас,тоа ви треба да си најдете што навистина работи а што не.Но тоа што можам да ви дадам е факти и истражувања што се направени на ова поле и работи што јас ги применувам.

Првото нешто што треба да запоменте е дека треба да се тргнете од изолациските вежби.Иако тие имаат улога во оформување на телото тие додајте ги на крај.Фокусирајте се на големите комплексни вежби како :Чучњеви со отпор,мртво кревање,вратило или лат машината,веслање во претклон,бенч прес и неговите варијации,разбој,исчекор напред со отпор,преса за рамења(military press).После овие вежби додајте изолациски вежби за бицепс,трицепс,рамења,трапези и листови.

Запомнете дека рамењата се удираат од бенч прес движењата и од грбните движења но не треба да се запоставуваат.Фокусот секогаш треба да биде на големите вежби за цело тело.

Фактор 2 во зголемување мускулна маса:Прогресивно оптеретување

1pro1

Можеби не сте го чуле зборов но ова е еден од клучните работи зашто не прогресирате,било која програма да ја земете нема да успеее ако не се предизвикувате.Прогресивно оптеретување е полека зголемувањето на стресот на телото кога ние вежбаме.Ако сте се запрашале зашто сте го стигнале ѕидот и не прогресирате ова е клучот.Ако целовреме стоите на истите килажи и не додате уште поголеми тежини вашето тело се адаптира на тоа,затоа клуч на растење на мускулите е да се зголеми силата и перфомансите во вежбањето,да се намали времето помеѓу серии,да се додадат повеќе сетови од претходно или да се прави супер сетови или супер серии.

Ова е клуч за прогресирање и растење на мускулите,ниедна тренинг програма нема да успее без тоа,нормално и со соодветна исхрана.

Фактор 3 за раст:Користи го мозокот за промена

brainlarge1

Најголемиот фактор за раст е користењето на твојот мозок и верување во твојата програма.Ако не веруваш и немаш доверба во тоа што го правиш и целовреме се прашуваш зашто не добиваш брзи резултати никогаш нема да успееш.Твојот најдобар стимуланс за вежбање се твоите афирмации што ги имаш и твоите верувања.Исходот од сето тоа зависи од сето тоа,твојот мозок.Заборави стимуланси почни да сериозно размилсуваш дека си шампион и ќе станеш шампион.Луѓето секогаш ќе бараат брз начин на растење и ќе фрлаат пари,додека шампионот се ќе проба и се ќе ризикува за да стане тоа што е.Запомни трпение спасение.

Фактор 4 за мускулен раст е да се фокусираш на големите работи:

TheBigPicture1

Ова е за сите луѓе што дигаат барби тежини,иако на почетокот се учи како се прават вежбите правилно не треба да седиш со 5 кг на тебе и да ги правиш сите тие вежби и да очекуваш да растеш.Растењето е процес и предизвик,не некоја девојка што отишла на шопинг и да мисли дека ќе расте ако има барби тежини во него.Факт е дека многу луѓе се плашат да ги направат горенаведените вежби со изговори како ќе бидам преголем,ќе си ја скршам кичмата и разни други изговори.Иако се согласувам дека ние како машки го ставаме егото прво па после се друго,секогаш правилната форма ги победува 10-те неправилно направени форми.За изговорите како ќе се повредам или ќе станам преголем за првото имаш поголема шанса да се повредиш ако си надвор и да те удри кола отколку да вежбаш правилно и со коректна форма.За второто важи следното а тоа е дека ако сакаш да си фитнес модел или манекен пак треба да дигаш тежини за да растеш.Обликот и големината на мускулот зависи од тоа колку мускулна маса имаш на себе.Во еден момент кога ќе бидеш задоволен со мускулната маса одржувај ја и додавај малку по малку детали на мускулите.Запомни дека малите детали прават големи промени.

Фактор 5 за мускулен раст е максимално повторување:

mzl.ffqgymtb.320x480-751


Во кратки црти почетниците што сакаат да направат мускулен раст треба да вежбаат со 60% од своето максимално повторување или тоа се 15 повторувања.Тоа не значи дека не треба да додаваат повеќе и да се предизвикуваат,но прво секогаш учете коректна форма и после додавајте тежини.Напредните вежбачи треба да вежбаат со 80-85% од максималното повторување на било која вежба за максимален мускулен раст или во превод 6-8 повторувања даваат најголема хипертрофија на мускулите.

Фактор 6 за мускулен раст е оптималната фрекфенција за вежбање:


Вежбањето една мускулна група секој ден не само што не е оптимално,туку нема да ви ги даде нај оптималните резултати.Значи не реков дека нема да растете,туку нема да ги добиете максималните резултати.Еве зашто.

Кога вие вежбате со тежини вие го кинете мускулот и телото поминува процес на поправање и тој процес се вика протеинска синтеза која расте од 36-48 часа.

Кога вие вежбате една мускулна група пример гради,вие можете после два дена да ги вежбате пак и да ги немате придобивките како вежбањето цело тело.

Сите поранешни бодибилдери пред 1960 како Стив Ревс вежбале така и во деновите кога одмарале вежбале гимнастика.Кога е почнато користењето на стероиди во игра тогаш се пропагира повеќе сетови и една мускулна група,затоа што кога си на стероиди се зголемува протеинската синтеза и можете да вежбате по интензивно и да добиете големи резултати.

Кога вежбаме цело тело ние користиме еден трик а тоа е дека после 2 дена може ние пак да го вежбаме телото и да добиеме максимален резултат.Освен тоа силата кај почетниците се зголемува затоа што имаат доволно време за опоравок и како резултат на тоа се зголемува и мускулната маса.

Запомнете дека ако сакате да растете силата и перфомансите во вежбањето мора да се зголемат,ова важи за природен бодибилдинг.

Фактор 7 за мускулен раст е фоксуирање на малите детали и промена на одлуки.

Вежбањето не треба да е само да се ставаш на милион програми и да немаш никакви резултати,запомни дека се дур го земеш фактор 2 и 3 како основа и се држиш на било која програма што веруваш дека ќе има резултати,резултатите ќе дојдат.Ако променуваш програма на секој 2-3 недели и не си трпелив нема да видиш никакви резултати од таа програма.За да видиш убави резултати потребно е време,труд и дисциплина.Ако не сакаш да чекаш 1 година да добиеш 5 кг мускули,само отиди до месара и види било кое месо и размисли колку време на него му требало за да порасне.

Фактор 8 за мускулен раст е немање план и не-реални очекувања



Го слушам ова често и затоа морав да го додадам во оваа статија.Луѓето мислат дека градење мускулна маса е лесно и се што треба е да почнеш да вежбаш и да јадеш правилно.И сето тоа е точно но самиот факт што луѓето не знаат колку кг ќе можат да пораснат ги трга на страна од вежбањето и да се вратат на стариот животен стил.Реално е да очекуваш 5-10 кг мускулна маса годишно кое зависи од многу фактори еден од нив е генетиката,исхраната,одморот,тренинг програмата и стресот.Не секој може да изгради мускулна маса и затоа е толку посакувано.

Фактор 9 за мускулен раст е машкото его и не коректна форма при изведување на вежбите.



Ние како мажи сакаме да се докажуваме пред сите,дека сме најдобри во се,па силата е еден од факторите што го прави еден маж тоа што е.

Кога се работи за силата и за правилното вежбање секогаш треба да знаете дека секогаш правилното вежбање е прво па силата е втора.Силата зависи од тренинг програмата и од исхраната,не можеш со премалку калории да дигаш големи тежини.А кога се работи за машкото его тргни го на страна и почни да вежбаш со коректна форма и ќе видиш максимални резултати.

Фактор 10 за мускулен раст е верувањето дека најновиот суплемент ќе ти даде повеќе од природното.


Јас немам ништо против користењето суплементи и јас ги користам но како што реков во претходната статија за нив не бидете будали и да трошите на секакви суплементи кога можете тоа да го добиете преку исхрана.Најдобриот стимуланс за вежбање се твоите верувања и твојот мозок,најдобриот начин за добивање мускулна маса е калориски суфицит и прогресивно оптеретување и најдоброто апче за слабеење е секако калориски дефицит.

Може да земеш каков сакаш суплемент,хормони или стероиди ако не припазуваш што јадеш нема да ја добиеш зацртаната цел.

Затоа наместо да се фокусираш на малите не важни работи фокусирај се на главните 3 работи:

Добра исхрана и добри животни навики,добра тренинг програма со прогресивно оптеретување и одмор од 8 часа и помалку стрес.

Иако предолго но објаснив се што треба да знаете за како да станете вистински ѕвер.

Во следната статија ќе го објаснам зашто одморот е исто така битен и кој суплементи вредат да се купат.
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Мислиш дека кај сите е исти процесот на опоравување? Дека кај сите ќе трае од 36-48 часа. Дури и да е така зошто поголемиот дел од луѓето не ги вежбаат истите мускулни групи 3 пати неделно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom