Приказни од минатото на трибините во Македонија

bootboy

Skopje Bootboys!!!
Член од
29 декември 2008
Мислења
624
Поени од реакции
346
Брат абе ти 93та не си бил роден....така да тебе можат само да ти раскажуваат.....а има постари кои се сведоци на настаните,и еднаш јаделе ќотек едните,после обратно.....јас незнам која навивачка група нема јадено ќотек кога оделе на гости??
Значи и ти не си бил роден чим ти раскажувале. Тоа никогаш не се случило што ти го раскажувале, за ќотекот во паркот. Можам и јас да кажувам што ќе ми текне на некој како тебе што не стапнал на стадион, а камо ли на гостување да бил, па да си го сфати здраво за готово и да си пишува на форуми што му раскажале. Може ти кажувале кога Чкембоси јаделе ќотек на Запад, времето кога навивале за Ф.К. Вардар, па после тоа им вратиле на Комити во Младост, времето кога Комити навивале за Р.К. Пелистер и за К.К. и О.К. Работнички како претставници на Македонија во тие спортови во тоа време.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
За инциденто во Битола....
Дека имаше ГРАЃАНСКА ВОЈНА И НЕПОСЛУШНОСТ имаше...
Страшни глетки....не само на стадион.....
Тој инцидент беше ако не се лажам меѓу 5те најголеми инциденти во екс СФРЈ....
Војната со полицијата траеше цело попладне..
Почна на стадион,,се рашири низ центарот на Битола....
Јас тогаш имав 10 години,и се сеќавам дека војната на Чкембари со полицијата беше низ целиот центар на Битола...
Баш и во мојата улица имаше бркотници,многу Чкембари бегаа низ дворови,џандарите по нив....на ова добро се сеќавам....
Преку 200 приведени Чкембари,многу повредени,многу од нив беа полицајци....
И многу обични граѓани учествуваа во немирите,се фрлаа саксии од балконите по полицајците....камења фрчеа на сите страни....
Како бојно поле беше Широк Сокак....
Околу муабетот дека Комити изеле ќотек,не е точно ,зошто тие останаа до доцна вечерта на малата трибина....под силно полициско обезбедување и дури вечерта ја напуштија Битола....
И подобро шо беше така,зошто ако немаше толку џандари ќе имаше жртви на двете страни....
Работата беше дојдена нож до коска....
Таква глетка,таква екипа и бројка на навивачи на двете страни нема да се повтори повеќе....
Тоа беа златните години на македонското навивање и вистинското РИВАЛСТВО помеѓу Комити и Чкембари...
Имаше луѓе за се,и за навивање и за тепање,и за судир со полиција(ако е потребно)...и пред се БРОЈКА....
Никогаш нема да се врати тоа време...:eek:
Денес е се КУРТАШАК:tapp:
Трибините се составени од Грото дечурлана,сајбер хулигани и спринтери при првата фрка на трибина....:tapp:
А на ФБ сите се Иван Богданов...:pipi:
 
Член од
5 мај 2008
Мислења
92
Поени од реакции
17
Други времиња беа тогаш денес луѓето како помирни да се, порано имаше луѓе во Чкембари да ти е страв в очи да ги видиш, јаделе ќотек во Скопје како и комити во Битола денес ке фрлат со камења и си мислат кујзне каков инцидент напрајле
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
За инциденто во Битола....
Дека имаше ГРАЃАНСКА ВОЈНА И НЕПОСЛУШНОСТ имаше...
Страшни глетки....не само на стадион.....
Тој инцидент беше ако не се лажам меѓу 5те најголеми инциденти во екс СФРЈ....
Војната со полицијата траеше цело попладне..
Почна на стадион,,се рашири низ центарот на Битола....
Јас тогаш имав 10 години,и се сеќавам дека војната на Чкембари со полицијата беше низ целиот центар на Битола...
Баш и во мојата улица имаше бркотници,многу Чкембари бегаа низ дворови,џандарите по нив....на ова добро се сеќавам....
Преку 200 приведени Чкембари,многу повредени,многу од нив беа полицајци....
И многу обични граѓани учествуваа во немирите,се фрлаа саксии од балконите по полицајците....камења фрчеа на сите страни....
Како бојно поле беше Широк Сокак....
Околу муабетот дека Комити изеле ќотек,не е точно ,зошто тие останаа до доцна вечерта на малата трибина....под силно полициско обезбедување и дури вечерта ја напуштија Битола....
И подобро шо беше така,зошто ако немаше толку џандари ќе имаше жртви на двете страни....
Работата беше дојдена нож до коска....
Таква глетка,таква екипа и бројка на навивачи на двете страни нема да се повтори повеќе....
Тоа беа златните години на македонското навивање и вистинското РИВАЛСТВО помеѓу Комити и Чкембари...
Имаше луѓе за се,и за навивање и за тепање,и за судир со полиција(ако е потребно)...и пред се БРОЈКА....
Никогаш нема да се врати тоа време...:eek:
Денес е се КУРТАШАК:tapp:
Трибините се составени од Грото дечурлана,сајбер хулигани и спринтери при првата фрка на трибина....:tapp:
А на ФБ сите се Иван Богданов...:pipi:
А која година беше некое (полу)финале на Куп на Македонија во Битола, Пелистер - Вардар не знам точно од 2000-2003 година тука негде.Мислам дека после Пелистер играше со Слога Ј. во финалето.
Тогаш памтам имаше бркотници и проблеми со цајкани во паркот околу стадион до железничка.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.355
Поени од реакции
7.307
Брат абе ти 93та не си бил роден....така да тебе можат само да ти раскажуваат.....а има постари кои се сведоци на настаните,и еднаш јаделе ќотек едните,после обратно.....јас незнам која навивачка група нема јадено ќотек кога оделе на гости??
Хаха.. ти бе дечко да не имаш пристап до извод од матична книга на родените, па да можеш да претпоставиш дали сум роден 93та. Јас знам многу убаво што се дешаваше тогаш во Битола, нема потреба некој да ми раскажува како што е случај со тебе. Македонска фудбалска лига и се што се случуваше во врска со истата, пратам од само нејзино основање. На крај крајева, имаш видео од саат и пол од самиот инцидент, па можеш да се увериш како навистина било.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
Shto se deshava sega so toj chovek da ne znaesh? Go snema nekako :D
Абе знаеш човек коа ќе се ожени, се повлекува се смирува, основа семејство и некако како тука да застанува со се она што било во минатото, барем поголемиот дел така прават, така и он има жена, деца и си брка живот надвор од трибините :)
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
А која година беше некое (полу)финале на Куп на Македонија во Битола, Пелистер - Вардар не знам точно од 2000-2003 година тука негде.Мислам дека после Пелистер играше со Слога Ј. во финалето.
Тогаш памтам имаше бркотници и проблеми со цајкани во паркот околу стадион до железничка.
Четврт финале на куп,сезона 2000/2001...
Пелистер победи со 2-1 во Битола,во Слопје беше 3-2 за Вардар,со гол повеќе во гости Пелистер се пласира во полуфиналето и играше со Караорман.....па после во финалето ја победи Слога и го освои купот......
Околу утакмицата...
Прв пат и единствен тогаш Чкембари навиваа од малата трибина,Комити дојдоа на истата трибина само од десната страна..
Двете групи беа раздвоени само со една ограда..каде шо се наоѓаат клубските простории на Пелистер...
Имаше фрлање на тврди предмети,камења,стапови од знамиња...
Ама до посериозен инцидент не дојде....
Некоја слика од утакмицата...
http://www.ckembari.mk/index.php?option=com_joomgallery&func=viewcategory&catid=10&Itemid=55
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Имав цимер од Битола,кој ми покажа снимка(а он гледач на трибините,а дете бил)....некаде средина на 90 тите изгледа...и мечот се игра во Битола....комитите од едната,чкембарите од друга.....и цело време провоцирање до коска(а не се сеќавам дали воопшто беше почната утакмицата)..и урлање,фрлање летви метви......и после знам се замаваа....и полицијата солзавец им акна....и настана хаос.
Еве цело видео од почеток до крај од тој настан
1 дел
http://video.google.com/videoplay?docid=5748209443182705211#docid=5057916355560685884

2 дел

http://video.google.com/videoplay?docid=5748209443182705211

3 дел

http://video.google.com/videoplay?docid=5710985763159342466

4 дел

http://video.google.com/videoplay?docid=-161612970462004152
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
105
Поени од реакции
91
За инциденто во Битола....
Дека имаше ГРАЃАНСКА ВОЈНА И НЕПОСЛУШНОСТ имаше...
Страшни глетки....не само на стадион.....
Тој инцидент беше ако не се лажам меѓу 5те најголеми инциденти во екс СФРЈ....
Војната со полицијата траеше цело попладне..
Почна на стадион,,се рашири низ центарот на Битола....
Јас тогаш имав 10 години,и се сеќавам дека војната на Чкембари со полицијата беше низ целиот центар на Битола...
Баш и во мојата улица имаше бркотници,многу Чкембари бегаа низ дворови,џандарите по нив....на ова добро се сеќавам....
Преку 200 приведени Чкембари,многу повредени,многу од нив беа полицајци....
И многу обични граѓани учествуваа во немирите,се фрлаа саксии од балконите по полицајците....камења фрчеа на сите страни....
Како бојно поле беше Широк Сокак....
Околу муабетот дека Комити изеле ќотек,не е точно ,зошто тие останаа до доцна вечерта на малата трибина....под силно полициско обезбедување и дури вечерта ја напуштија Битола....
И подобро шо беше така,зошто ако немаше толку џандари ќе имаше жртви на двете страни....
Работата беше дојдена нож до коска....
Таква глетка,таква екипа и бројка на навивачи на двете страни нема да се повтори повеќе....
Тоа беа златните години на македонското навивање и вистинското РИВАЛСТВО помеѓу Комити и Чкембари...
Имаше луѓе за се,и за навивање и за тепање,и за судир со полиција(ако е потребно)...и пред се БРОЈКА....
Никогаш нема да се врати тоа време...:eek:
Денес е се КУРТАШАК:tapp:
Трибините се составени од Грото дечурлана,сајбер хулигани и спринтери при првата фрка на трибина....:tapp:
А на ФБ сите се Иван Богданов...:pipi:
Tomasino точно го опиша инцидентот во 93.
I know I was there ......... - само од другата страна.
Лично мислам дека главна провокација што ги разбесни не само чкембари туку и сите битолчани на стадион па влегоа на терен беше преработка на една песна-реклама на стобанска банка цртан со верверчка ,
не ме држете за збор но идеше отприлика вака:
стопанската банка моја - девизите ви ги зеде умрете сељаци !
а после - песната следи скандирање : Со ваши пари Скопје се гради!
( а за децата на форумов - потсетување тоа е времто на старите пропаднати заштеди во банките)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Tomasino точно го опиша инцидентот во 93.
I know I was there ......... - само од другата страна.
Лично мислам дека главна провокација што ги разбесни не само чкембари туку и сите битолчани на стадион па влегоа на терен беше преработка на една песна-реклама на стобанска банка цртан со верверчка ,
не ме држете за збор но идеше отприлика вака:
стопанската банка моја - девизите ви ги зеде умрете сељаци !
а после - песната следи скандирање : Со ваши пари Скопје се гради!
( а за децата на форумов - потсетување тоа е времто на старите пропаднати заштеди во банките)
Стопанската банка ваша, позлатени детски сни, девизите ви ги лапна, умрени Чкембари ;)
До ден денес се пее таа песна :)
Кога бевме помали популарна беше и ВО ТАТ, ВО ТАТ, ОДИМЕ ВО ТАТ, ТАМУ ПАРИ НЕМА, СОЊА НИ ГИ ЗЕМА...:D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Кога Вардар испадна у втора (една сезона по титулата), бев цела сезона на Запад. А сезоните пред и после, повремено.
Да, тоа време, неколку пати беа тепани скопјани и битолчани, во спротивните градови.
приказни колку сакаш
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Дали знае некој за некој си инцидент што се случил во 1991 година во Чаир кога играле Вардар-слога, кога се степале Комитите и шверцерите и 5 комити биле фрлени од трибина умреле на место ? вистина е ова или ?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Дали знае некој за некој си инцидент што се случил во 1991 година во Чаир кога играле Вардар-слога, кога се степале Комитите и шверцерите и 5 комити биле фрлени од трибина умреле на место ? вистина е ова или ?
Да вистина е, и јас бев еден од нив.

Во 1991 сме живееле во Југославија, а Вардар и Слога играле во различни лиги. Слога можела да сонува дека ќе игра во прва Југословенска лига.
Чаир во тоа време бил далеку од Албанска населба, до војната во Косово кога надојдоа Косоварите, Шверцери беа мешана група со трансови на кирилица.

Не знам кој те дупел и како си можеш воопшто да прашаш ваква глупост :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom