Приказни за деца на Македонски јазик

Член од
1 јули 2014
Мислења
65
Поени од реакции
30
Син ми обожава приказни и секоја вечер пред легнување му раскажувам по една. Ама веќе толку е мозокот а и тој е голем па ги памти што како сум му кажал па секоја вечер треба нова, па пресушев. Секоја вечер мака мачам да ми текне нешто ново... Се регистрирав на Македоника, имаат фина апликација за таблет, ама има избор од 1-2 книги со раскази кои за 2 недели ги раскажав сите.

Се отепав барајќи по интернетов било што, народни приказни, раскази, преведени, што и да е... Ништо никаде нема... Рингераја има 2-3 раскази и толку.

Некој да помогне?

Фала!
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
аман бе земи некоја книга од библиотека за деца и читај му по некоја страна две пред спиење. пример зоки поки.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Топло ви препорачувам за универзална ,,сказни од целиот свет" и тоа на македонски јазик .



Има три книги пакувано во една кутија и од овие книги приказни читав уште кога бев 5-то одделенец и од тие книги си израснав :D :D


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
 
Член од
1 јули 2014
Мислења
65
Поени од реакции
30
Топло ви препорачувам за универзална сказна од целиот свет и тоа на македонски јазик .



Има три книги пакувано во една кутија и од овие книги приказни читав уште кога бев 5-то одделенец и од тие книги си израснав :D :D


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
Фино, ама каде можат да се набават онлајн?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Фино, ама каде можат да се набават онлајн?
Тешко да се најдат на онлајн бидејќи тие книги се печатени во 1977 година и само 4000 тиражи во МК и главниот уредник е Славко Јаневски затоа на онлајн тешко.
 
Член од
1 јули 2014
Мислења
65
Поени од реакции
30
Тешко да се најдат на онлајн бидејќи тие книги се печатени во 1977 година и само 4000 тиражи во МК и главниот уредник е Славко Јаневски затоа на онлајн тешко.
Тука ми е мене проблемот, кога би бил во Мк ќе тркнам до библиотека или книжара и ќе најдам нешто. Ама вака нема...
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Тука ми е мене проблемот, кога би бил во Мк ќе тркнам до библиотека или книжара и ќе најдам нешто. Ама вака нема...
Па и во библиотека тешко ќе најдеш бидејќи се ретки книги и само 4000 тиражи има единствен начин е да купиш на половно од некои што продаваат книги на тезги.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom