Признание за извршено убиство на дете

UnMistakable

Love's divine
Член од
16 февруари 2006
Мислења
342
Поени од реакции
1
Slucajno na vesti pred malku slusnav deka Peggy Sue Hilt od USA go priznala ubistvoto na nejzinoto 2 1/2 godisno dete, posvoeno od Sibir, Rusija. Se naeziv od pomislata na nastanite. Sve toa sto go napravila bilo samo zatoa sto ne znaela kako da go smiri deteto da prestane da place. Zalosno :cry:

Za onie koi ne slusnale do sega moze poveke da procitaat: http://www.mosnews.com/news/2005/07/08/killingmother.shtml

Me interesira sto mislite za vakvite luge, i dali postojat nekoi kriteriumi, pregledi ili sto znam sto za da se utvrdi za nekoja licnost dali e sposobna da bide roditel ili ne pred da i se dozvoli da posvoi dete ?
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
има секакви луѓе на светов
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Epa za zal ima i takvi na svetov... Morame da ja prifatime pomislata deka mora da ziveeme so takvi luge na svetov... ali toa e zivot:(
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Бог да чува и да брани.
Свашта.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Освен од социјално што ке дојде социјален работник да провери во какви услови би живеело детето и други,ај да ги наречам-материјално-финансиски критериуми кои треба да ги исполнува посвоителот,нема други проверки од било каква природа,а и тие не се законски,туку најверојатно се напишани во некој правилник кај социјалната служба.
Конкретниот случај е во најмала рака брутален.Имам ќерка отприлика на таа возраст,и не давам прашинка да падне врз неа и од такви вести се згрозувам.
Зошто посвоила дете ако не била способна да ја пружи родителската грижа?
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Се пријавувам доброволен џелат на такви ...

Ако не си способен да изгледаш дете тогаш не го ни раѓи:lut: :lut: :lut: :lut:

Ах грррррр одма ми се дига притисокот на милион:pishtoldz :pishtoldz :pishtoldz
 

JB

Член од
11 март 2006
Мислења
31
Поени од реакции
0
spusti go pritisokot na dole ne zdravo a ike ti steti na ubavinata
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Наташа напиша:
Се пријавувам доброволен џелат на такви ...

Ако не си способен да изгледаш дете тогаш не го ни раѓи:lut: :lut: :lut: :lut:

Ах грррррр одма ми се дига притисокот на милион:pishtoldz :pishtoldz :pishtoldz
Незнам дали мислиш од аспект на тоа што детето било дадено на посвојување т.е што биолошката мајка се откажала од него,или за мајката го убила што всушност предходно го посвоила.
Можам до некаде да разберам т.е неможам да разберам туку да си дадам себеси објаснување зошто мајките кои што ги раѓаат децата ги убиваат-тоа се припишува на постпородилна депресија.Мајката додека да го роди своето дете е сосема нормална мајка во исчекување,среќна поради приновата што треба да дојде но од сеуште недоволно разјаснети причини после пораѓањето мајката паѓа во постпородилна депресија и неретко во таква состојба го убива своето дете. Тоа е позната медицинска состојба која што се почесто може да се сретне.

Ама да посвојам дете,значи да поминам низ сите тие маки ,документи, чекање по неколку години (некои парови дури и до 10-15 год. чекаат да посвојат дете а доста често многу парови не ни дочекуваат) , прегледи и да дочекам да посвојам и да го убијам стварно не ми е јасно...
Жена во таква алармантна психолошка состојба би требало да биде приметена во предходните етапи од процесот на посвојување.Ова е една енормна грешка на системот за посвојување...Толку многу здрави (и физички и психички) парови,среќни,финансиски подготвени чекаат да посвојат дете што ќе им го разубави животот а и тие на него,а ете некој дочекал да ја доживее таа среќа и самиот ја уништил.Трагично...
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Iksreno za vakvi luge ne se obiduvam da baram objasnuvanje,bidejki kolku i da go baram go nema, da bi zaviselo od mene sekoe nepravda nanesena na dete nezavisno dali vo afektna sostojba ili whatever bi bila najrigorozno mozno kazneta.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
More ovoj na kamenuvanje da go pratat treba :):):):)
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Изреволтирана сум на мајката која го посвоила детето и за на крај да му го одземе животот.
Погоре се имам погрешно изразено,но има и такви кои го носат во стомак девет месеци и го убива на бездушен начин:pishtoldz

Мајката која го има дадено детето на посвојување можам да ја разберам донекаде подобро тоа отколку да се врши абортуси или гушење после пороѓај.

Како и да е за секое убиство,малтертирање и секоја болка на дете сторителите треба да се казнат со смрт.
Имам многу широко срце плачам и на гозили ама за такви сум просто бездушна:lut: :lut: :lut: :lut:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
A zamisli kolku sum jas shokiran i revoltiran zoshto ljubovnichkata na ovaa pak majka go ubila deteto bidejkji ne sakalo da ja vika "tato":

By Baldwin Ndaba

Four-year-old Jandre Botha disobeyed an order to call his mother's lesbian lover "Daddy''.

So the lover, Engeline de Nysschen (33), viciously assaulted Jandre while demanding that he must call her "Daddy".

Jandre died from his injuries, which trauma expert Professor Mohammed Dada said were similar to those of a person who had fallen from a double-storey building.

Yesterday Vereeniging Regional Court magistrate Rita Willemse found De Nysschen and the mother, Hanelie Botha (31) - who did nothing to protect her child - guilty of murder.

Jandre's father, Jan Botha, sat in court holding the hands of his fiancјe, Yolanda Deysel, and listened attentively to Willemse, who, in her judgment, accepted evidence that among the reasons that led to Jandre's brutal ordeal was his refusal to call De Nysschen "Daddy".

The court had heard evidence from Lydia Nkomo and her daughter Aletta Lesiba, who worked for the couple in their tuckshop, that De Nysschen had viciously assaulted Jandre while demanding that he must call her "Daddy".

Both testified that while Jandre was assaulted, his mother failed to intervene or protect him. Evidence showed he had sustained horrific injuries, including a fractured skull and brain damage, as well as broken legs, collarbone, hands and pelvis.

Delivering judgment, Willemse acknowledged there was no substantial evidence linking Hanelie Botha to the assaults, but said she was equally guilty of murder for failing in her legal duty to protect her child against abuse and violation.

The court found she had lied to Dr Elna Gibson, one of the medical doctors who treated Jandre, by saying the boy got his injuries after he had slipped in the bath.

The court ruled that she had lied to protect De Nysschen. The doctors who had examined Jandre dismissed the pair's version that he had slipped in the bath. They said excessive force was required to inflict the kind of fatal injuries sustained by Jandre.

Convicting the two, Willemse dismissed their version and said there was substantial medical evidence before her about the nature of the injuries suffered by Jandre.

"I accept the evidence of the medical personnel who are experts in their fields. There were substantial documents placed before me. Most of them have medical experience which spans over a period of 15 years.

"All of them have dismissed the version of the accused and were unanimous that the deceased's injuries were inflicted over a period of time.

"It is unthinkable that the mother of the child could not have known about these fatal injuries. The deceased also had broken legs, and his mother should have been aware of this."

The magistrate criticised Botha for failing to report Jandre's abuse at the hands of her lover to the social workers monitoring Jandre's progress, after she had gained custody of him during a lengthy court battle with her ex-husband. She also failed to report the abuse to her ex-husband.

The boy's father became aware of Jandre's abuse only on the day of his death, June 12 2003. De Nysschen contacted him and said Jandre had fallen earlier in the day and had died.

Willemse criticised Botha's fitness to be a mother, saying her parents later approached her ex-husband and gave him financial help to fight for the custody of his child.

Rebuking Botha, Willemse said: "Hanelie was not helpless. She was well aware of Engeline's violent outburst.

"She could have called the child's father for help but she failed to do so. She did nothing to protect her own child."

The magistrate labelled Engeline a liar and a hopeless witness who had contradicted herself in testimony.

Botha and De Nysschen were further convicted of assault with intent to do grievous bodily harm and child neglect for failing to provide or seek treatment for Jandre's limb fractures. The case was postponed until June 26 for a pre-sentencing report.


Published on the web by Star on March 23, 2006. >:)
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
Жалосно и страшно :ija: , секакви луѓе постојат на светот. ама нај језиво и најстрашно ми е кога се убиени деца, поготово од страна на нивните родители.:lut:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Каков е бе тој родител да си го убие детето? :lud: :ija:

Психичко пореметување :ne_zboram
 

Kajgana Shop

На врв Bottom