Приватни факултети во Охрид и Струга

2

~2A

Гостин
Може некој да ми наброи кои се приватните факултети во Охрид и Струга?
Кои насоки ги има?
Каков е начинот на плаќање и колкав е износот?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Може некој да ми наброи кои се приватните факултети во Охрид и Струга?
Кои насоки ги има?
Каков е начинот на плаќање и колкав е износот?
ЕУРМ во Охрид и ФОН во Струга се истите факултети и насоки :
- Економски
- Правни и/или политички науки и комуникологија
- Информатика и компјутерски науки
- Факултет за безбедност / Факултет за детективи и обезбедување имоти и лица

ФОН во Струга мислам дека имаа(т) и Арт и дизајн, а ЕУРМ не сум сигурен дали веќе држат настава во Охрид, поради одредени проблеми на газда Бојо, а цената е/беше 2000 евра на Фон и 2200 на ЕУРМ, на рати или со одредени попусти.Најдобро да се информираш на нивните страни и да побараш таму телефонски број.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~A~

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Пичка му матерна,ова е 5 пати повеќе отколку на државен да одиш... Ме интересира што е разликава,демек со пари си ја купуваш дипломата на приватен ?
Без нервози ќе си завршиш,тоа е разликата во цената...
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Не знам што стои самопослугана кај чинарон Влашка ма(х)ала така празна, нека отворат некој факултет приватен, кај што ке се продуцираат кадри како „дипломиран дипломат“ и сл.
 
Член од
25 април 2013
Мислења
21
Поени од реакции
6
Секаде во светот приватните универзитети повеќе се вреднуваат. Спротивно е само во Македонија.Којзнае зошто е тоа така. Мислам дека не е така како што кажавте. Еве еден типичен пример. Еден другар на државен економски факултет во Струга, на колоквиум добива прашања со заокружување. Додека ние на ФОН досега не сме добиле такво прашање, или таков колоквум. Друго, побрзо ќе се вработаш ако си на приватен одколку на државен факултет. Јас можам да кажам само за ФОН, дека не ја плаќаш дипломата, за другите приватни универзитети незнам. Поздрав
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.917
Поени од реакции
12.405
Секаде во светот приватните универзитети повеќе се вреднуваат. Спротивно е само во Македонија.Којзнае зошто е тоа така. Мислам дека не е така како што кажавте. Еве еден типичен пример. Еден другар на државен економски факултет во Струга, на колоквиум добива прашања со заокружување. Додека ние на ФОН досега не сме добиле такво прашање, или таков колоквум. Друго, побрзо ќе се вработаш ако си на приватен одколку на државен факултет. Јас можам да кажам само за ФОН, дека не ја плаќаш дипломата, за другите приватни универзитети незнам. Поздрав
Вие ги добивате одговорите,така?
 
Член од
25 април 2013
Мислења
21
Поени од реакции
6
Нема шанси. Значи да не се лажеме. За 6ка во секој факултет е лесно да добиеш. Финтата е тежината во добивање на повисока оценка. Убеден сум дека на ФОН потешко се добива 10ка одколку на државниот факултет што е во Струга. За Скопските државни факултети незнам. Јас кажувам за Струга.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom