Приватизација

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од gjokol, 4 февруари 2016.

 1. gjokol

  gjokol

  Член од:
  4 февруари 2016
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Имам парцела од 500м2 со куќарче. Двете работи се во тек за приватизација и легализација. Сопственикот на двете сум само јас. На парцелата постојат и други лица како корисници. Но ко шо реков постапката е во тек, така да на крај ке останам само јас на парцелата како единствен сопственик, корисниците ке се бришат.

  Но со еден од соседите не сме во најдобри односи. Сега си имаме проблеми и провокации заради буквално центиметри земја.

  Прашањево ми е следно, дали е можно да се повика геодет за мерење на мојава парцела пред да се заврши приватизацијата на истата? Која што веќе трае предолго време ... А јас би сакал секој од нас да си го знае точно своето и да си го имаме конечно мирот.
   
 2. macedon89

  macedon89 Провокатор по вокација

  Член од:
  22 јули 2008
  Мислења:
  763
  Допаѓања:
  528
  А зошто дадавате за џабе пари за мерење за праење ко било неколку цм. Дај му ги и нека кршит глата...
   
  На Ska Maniac му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gjokol

  gjokol

  Член од:
  4 февруари 2016
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Па то ми е и мене. Мирот. Сакам црно на бело. За да си се заградам без да прави проблеми. Да не ме спори. А ко ке се измери, тогаш не ке може ништо. За жал не е работата само за цм, има и други проблеми од негова страна. Зато парите што би ги дал за мерење би биле најмал проблем. За да поставам ѕид на меѓа што не ќе може да го спори. И да си го имам мирот.
   
  Последно уредено: 5 февруари 2016
 4. Gandradelic

  Gandradelic Banderash

  Член од:
  31 март 2014
  Мислења:
  1.226
  Допаѓања:
  732
  Можеш да си средиш геодет да ти ја измери парцелата и да направат елаборат од тоа и да ти се смени квадратурата во имотниот лист и да бидеш само ти сопственик на парцелелата а останатите делови да си имаат други сопственици.
   
 5. gjokol

  gjokol

  Член од:
  4 февруари 2016
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Парцелава е одвоена. Имам елаборат и исто така единствен сопственик на парцелата (500м2) сум само јас. Корисниците ке се избришат, но се уште постојат. Прашањево ми е дали е можно да се повика геодет да ја заколичи парцелава иако приватизцијата се уште не е комплетно завршена. Некој велат не, дека треба да се почека и официално да си сам на вкупна парцела. Дали е то вистина? Кој може да побара геодет за мерење? Можам и јас уште сега да викнам за сите 500м2? Иако само 1/5 од парцелата е за сега моја.

  Другите делови се се уште во тек на префрлање на мене. Знаете како бавно одат работите ... А јас би сакал што побрзо да си се заградам. Исто така имам изјави од сите корисници каде го признаваат моето владеење на имотов (500м2).
   
 6. Властитель

  Властитель

  Член од:
  5 февруари 2016
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  2
  Да не оди работава на суд, па судот да назначува вештак, па да чекате да обележат итн... најдобро е меѓу вас да се договорите и тоа да го ставите на папир. Ако веќе несака, а ти тврдиш дека е твое, тој тврди дека е негово одете на суд што да ви кажам. Геодет мислам дека неможе да заврши работа сега за сега. Само вештак одреден од суд.
   
 7. gjokol

  gjokol

  Член од:
  4 февруари 2016
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Да свесен сум за тоа. Ако има разлика, тоа се решава преку суд или договор. Ама зашто некој геодети кажуваат дека мора да се решени правно-имотните односи на парцелата пред да се мери и количи. А другите кажуваат дека правно-имотните односи немаат врска со количење на парцела? Демек тие можат да се решат и после мерењето. Значи можат да дојдат, да ти измерет и после ако има разлика се решава или преку суд или договор. Секој различно кажува. Кој геодет е во право?
   
 8. tutej

  tutej

  Член од:
  18 февруари 2016
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Поздрав до сите ,нов сум и барам помош за мој проблем со имот. Проблемот е што прво неможам да разберам што е разлика од сопственост до право на сопственост. А проблемот е после трансформацијата на имот бидејки низ градежна парцела ми минува непостоечки замислен пат тој истиот е одделен со друг катастарски број и има напишано во имотниот лист право на користење на градежно неизградено земиште заради изградба што е нелогично кога пат нема и нема да се прави уште најмалку 20 години , од другата страна на замислениот пат ми остануваат уште некој 200 м2 и на тие ми ставиле право на користење на градежно неизградено земиште а не како што треба да ги направат сопственост
  и да напоменам дека местото е купено а не земено поклон од државата.
  Се надевам на ваша помош и ви благодарам однапред.
   

Сподели преку: