Пречекорени денови во ЕУ

Член од
4 септември 2018
Мислења
28
Поени од реакции
8
Значи вака еден другар ми најде работа на црно во германија и во мај тргнав и бев едно 80 дена и се вратив назад во Македонија и седев еден месец и добив повик за назад нормално на црно и пошто имав уште 10 дена поминав без никаков проблем.
Е сега планирам накај 20 декември да си одам кога е најголема гужва на граници се со цел да се измакнам од забрана.
Мој план ми е преку Унгарија па и да има нешто со некоја зелена у пасош не би требало да биде проблем. Имам слушано доста искуства и Унгарија ми делува како најдобра солуција.
Ако има некој подобра тактика искуство би ми било од помош.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.481
Поени од реакции
39.219
Значи вака еден другар ми најде работа на црно во германија и во мај тргнав и бев едно 80 дена и се вратив назад во Македонија и седев еден месец и добив повик за назад нормално на црно и пошто имав уште 10 дена поминав без никаков проблем.
Е сега планирам накај 20 декември да си одам кога е најголема гужва на граници се со цел да се измакнам од забрана.
Мој план ми е преку Унгарија па и да има нешто со некоја зелена у пасош не би требало да биде проблем. Имам слушано доста искуства и Унгарија ми делува како најдобра солуција.
Ако има некој подобра тактика искуство би ми било од помош.
Барај го Орбан тој ќе те префрли и без пасош.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.180
Поени од реакции
16.989
Значи вака еден другар ми најде работа на црно во германија и во мај тргнав и бев едно 80 дена и се вратив назад во Македонија и седев еден месец и добив повик за назад нормално на црно и пошто имав уште 10 дена поминав без никаков проблем.
Е сега планирам накај 20 декември да си одам кога е најголема гужва на граници се со цел да се измакнам од забрана.
Мој план ми е преку Унгарија па и да има нешто со некоја зелена у пасош не би требало да биде проблем. Имам слушано доста искуства и Унгарија ми делува како најдобра солуција.
Ако има некој подобра тактика искуство би ми било од помош.
можеш со мигрантите заедно:icon_lol:
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
630
Поени од реакции
620
Значи вака еден другар ми најде работа на црно во германија и во мај тргнав и бев едно 80 дена и се вратив назад во Македонија и седев еден месец и добив повик за назад нормално на црно и пошто имав уште 10 дена поминав без никаков проблем.
Е сега планирам накај 20 декември да си одам кога е најголема гужва на граници се со цел да се измакнам од забрана.
Мој план ми е преку Унгарија па и да има нешто со некоја зелена у пасош не би требало да биде проблем. Имам слушано доста искуства и Унгарија ми делува како најдобра солуција.
Ако има некој подобра тактика искуство би ми било од помош.
Унгарците знаат да прават проблем со деновите. Најсигурно ти е преку Грција, пошто ставаат печати на ливче, или преку Бугарија, каде што со пари ќе поминиш полесно.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.683
Поени од реакции
2.512
Унгарците знаат да прават проблем со деновите. Најсигурно ти е преку Грција, пошто ставаат печати на ливче, или преку Бугарија, каде што со пари ќе поминиш полесно.
Ама Бугарија колку што знам не е во Шенген зоната.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
630
Поени од реакции
620
Ама Бугарија колку што знам не е во Шенген зоната.
Да, моја грешка. Копнен пат до Грција нема, така да останува Унгарија, ама да го начекаш полицаецот во добро расположение :)
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
3.449
Поени од реакции
2.196
Od licno iskustvo
Samo preku Madjarska. No ne na svoja raka, tuku pred da trgnuvas, treba da razgovaras so shoferot na avtobusot dali turata koja ke ja vozi kon Makedonija ke moze da projdes bez pecat vo Madjarska. Razrabotena e shemata pomegju shoferite na avtobusi i tie koj rabotat na granica, spremi si 200-250 evra za da ne ti udrat pecat,
I mozes uste naredniot den da se vratis za Germanija ako sakas.
Ako ti treba pisi mi privatna poraka ke ti dadam broj od eden shofer na avtobus so koj ke nemas gajle. Pozdrav
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
7
Поени од реакции
11
Оди извади си нов пасош, пријави го за изгубен стариот и земи нов.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Оди извади си нов пасош, пријави го за изгубен стариот и земи нов.
Пасошите се биометриски, ти мисли си дека ги немаат податоците кога ќе го дадеш новиот пасош на проверка ?
Пасошите ги ставаат на скенер и ги имаат скоро сите податоци и детали за тебе, како на пример ако си пријавил дека ти е украден точакот пред 10 години.
 
Член од
4 септември 2018
Мислења
28
Поени од реакции
8
Оди извади си нов пасош, пријави го за изгубен стариот и земи нов.
Пријателе незнам дали објаснив добро но проблемот е што јас сум сеуште во германија и барам најлесен начин да се транспортирам назад без да ми удрат забрана
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
7
Поени од реакции
11
Глупи се они ќе поверуваат и ќе се избрише тој изминат престој.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Пасошите се биометриски, ти мисли си дека ги немаат податоците кога ќе го дадеш новиот пасош на проверка ?
Пасошите ги ставаат на скенер и ги имаат скоро сите податоци и детали за тебе, како на пример ако си пријавил дека ти е украден точакот пред 10 години.
Тоа само на аеродром, работев во Германија 6 месеци со бг пасош, но исто со мене имаше уште 5 луѓе што работеа со мк пасош кои го направиа истото, односно пред да им истече рокот за влез во ЕУ се вратија, извадиа нови пасоши и се вратија назат со автобус. Немаше никаков проблем, само ги опоменаа овде во Македонија , бидејќи знаеа дека пасошот не е изгубен но пак им дадоа.

Пријателе незнам дали објаснив добро но проблемот е што јас сум сеуште во германија и барам најлесен начин да се транспортирам назад без да ми удрат забрана
Епа тогаш шверц, маџарска граница ти е најдобар избор...сепак имаш ризик, зависи од цариникот.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
3.449
Поени од реакции
2.196
Оди извади си нов пасош, пријави го за изгубен стариот и земи нов.
Pokraj Madjarska koja e sekogas sigurna opcija, i ovaa varijanta isto taka zagarantirano funkcionira, samo sto ne kako sto si napisal, neznaes ti, zatoa jas ke te ispravam.
Nema da dobie nov pasosh tuku koga ke otide vo MK ambasada vo Berlin, i ke go prijavi pasoshot za izguben ke dobie Paten List so koj moze odma da se vrati vo Makedonija. Bez nikakvi zabrani zagarantirano, ova sto go pisuvam e od prva raka, site komentari pogore sto gi procitav se od 3ta raka, moite informacii se validni i od prva raka :)

P.S
Dete najdobro ti e preku Madjarska da se vratis i nemas gajle. Samo napravi kako sto ti kazav i imaj pari 200-250evra da ja pocastis mafijata na granica. Ako si nekoe malo dete, jas nareden mesec ke odam Makedonija so avtobus, pa ke odime zaedno ako nemozes sam :pos:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Тоа само на аеродром, работев во Германија 6 месеци со бг пасош, но исто со мене имаше уште 5 луѓе што работеа со мк пасош кои го направиа истото, односно пред да им истече рокот за влез во ЕУ се вратија, извадиа нови пасоши и се вратија назат со автобус. Немаше никаков проблем, само ги опоменаа овде во Македонија , бидејќи знаеа дека пасошот не е изгубен но пак им дадоа.
Ова е по легален пат или се подмитување на цариниците ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom