Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.262
Чекај малку сега, нели државата ти ги одземаше тие 40% од бруто добивката ?

Јас те прашав за нето добивката што ти останува после оданочувањето од државата.

Обиди се и ти да одговориш, не би требало да ти биде тешко.
Вака по пишаново, ми делува дека не си баш по финансиите. Ништо страшно, затоа си има сметководители и советници.

Ај за појасно да ти е, државата ти зема 40% од платата што се исплаќа, фирмата ти исплаќа бруто плата, а ти на сметка добиваш нето плата.

Државата на крај на годината од добивката ти зема данок на добивка кој е 10%. Ти како газда на фирмата ако сакаш дел од тие пари да извадиш, државата ти зема дополнителни 10%.

Да ти пообјаснам, ако некој ми донесе 100.000 денари, јас од тие ќе му исплатам 40% бруто. Не чекам на крајот од годината тоа да биде, а и не е само еднократно, туку ако е повеќекратно, исто толку пати си добива 40%.

Очигледно е врска немаш за системите, штом не кажуваш за каков систем си. Истото може да се заклучи од видеото од 2мин, каде што ти мислиш дека капитализмот во САД, пред 1940, ги дозволил тие државни мерки и мешање на државата. :neetaka:

Преминот на моќта кај политичарите не бил наеднаш и целосен. Туку дел по дел, постепено.

Инаку твоето мислење дека влезот во ВСВ ја јакне индустријата, треба да важи за сите учесници, а во реалност, не е така.

Значи не е само да нафрлаш информации, а да не можеш да ги објасниш причините или последиците. Што ќе постигнеш со тоа ...:toe:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.566
Вака по пишаново, ми делува дека не си баш по финансиите. Ништо страшно, затоа си има сметководители и советници.

Ај за појасно да ти е, државата ти зема 40% од платата што се исплаќа, фирмата ти исплаќа бруто плата, а ти на сметка добиваш нето плата.

Државата на крај на годината од добивката ти зема данок на добивка кој е 10%. Ти како газда на фирмата ако сакаш дел од тие пари да извадиш, државата ти зема дополнителни 10%.

Да ти пообјаснам, ако некој ми донесе 100.000 денари, јас од тие ќе му исплатам 40% бруто. Не чекам на крајот од годината тоа да биде, а и не е само еднократно, туку ако е повеќекратно, исто толку пати си добива 40%.

Очигледно е врска немаш за системите, штом не кажуваш за каков систем си. Истото може да се заклучи од видеото од 2мин, каде што ти мислиш дека капитализмот во САД, пред 1940, ги дозволил тие државни мерки и мешање на државата. :neetaka:

Преминот на моќта кај политичарите не бил наеднаш и целосен. Туку дел по дел, постепено.

Инаку твоето мислење дека влезот во ВСВ ја јакне индустријата, треба да важи за сите учесници, а во реалност, не е така.

Значи не е само да нафрлаш информации, а да не можеш да ги објасниш причините или последиците. Што ќе постигнеш со тоа ...:toe:
Значи во пракса ништо од крајната нето добивка - претходно оданочена од државата - не споделуваш со работниците ?

Ти благодарам за информацијата.

А кога сме кај јакнењето на индустријата за време на војна, кога би знаел барем малку историја би знаел зошто тоа правило не важело за сите држави учеснички во Втората Светска Војна.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.262
Значи во пракса ништо од крајната нето добивка - претходно оданочена од државата - не споделуваш со работниците ?

Ти благодарам за информацијата.

А кога сме кај јакнењето на индустријата за време на војна, кога би знаел барем малку историја би знаел зошто тоа правило не важело за сите држави учеснички во Втората Светска Војна.
Ах кутрото ти, иди глеј си снукер и чак пат напрај ласта, критикувајќи, за што ни ти самиот не знаеш што и зашто.

Пак не си сфатил за делбата со соработниците :facepalm:, ама јбг не може па и ти се да знаеш, клипчиња до 2мин таман се за тебе и твоите посебни потреби (y)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.566
Ах кутрото ти, иди глеј си снукер и чак пат напрај ласта, критикувајќи, за што ни ти самиот не знаеш што и зашто.

Пак не си сфатил за делбата со соработниците :facepalm:, ама јбг не може па и ти се да знаеш, клипчиња до 2мин таман се за тебе и твоите посебни потреби (y)
Во недостаток на аргументи секогаш си експерт за се, па сега изгледа и за снукер.

Направи си на себеси услуга и паузирај со твоите ласти.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.262
Во недостаток на аргументи секогаш си експерт за се, па сега изгледа и за снукер.

Направи си на себеси услуга и паузирај со твоите ласти.
За системот ќе кажеш, или мистичен ќе останеш :misticen:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.262
Не, улогата на мистик ќе ти ја оставам на тебе. ;)
Епа мене штом ми оставаш тоа, а ти не кажуваш, останува само дека си :blablab:.
Ај ќе очекувам пак ласти од тебе, дал Берни дал Трамп ти тука си да ни кажеш што не чини, а како треба тоа јбг не е во твој домен :pipi:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.566
Епа мене штом ми оставаш тоа, а ти не кажуваш, останува само дека си :blablab:.
Ај ќе очекувам пак ласти од тебе, дал Берни дал Трамп ти тука си да ни кажеш што не чини, а како треба тоа јбг не е во твој домен :pipi:
Ластите се твоја област на специјализирање, не ми припишувај на мене заслуги за тоа. ;)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.262
Друже Берни, ми ти се кунемо :LOL:
Види му само фацата и одговорот на 13:55, при самото одговарање јасно му е дека нема да ги оданочат најбогатите 1% , вика ќе треба и другите, ама не кажува кои и колку :pos:. Истото во Австралија им го направија, ќе го оданочиме луксузот, без прецизно да дефинираат што, па кога стапи на сила, цела електроника им поскапе.

Секоја чест и за видеово што убаво објасни како Шведска,Финска и Данска крахираат. :cuc::cuc:
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Види му само фацата и одговорот на 13:55, при самото одговарање јасно му е дека нема да ги оданочат најбогатите 1% , вика ќе треба и другите, ама не кажува кои и колку :pos:. Истото во Австралија им го направија, ќе го оданочиме луксузот, без прецизно да дефинираат што, па кога стапи на сила, цела електроника им поскапе.

Секоја чест и за видеово што убаво објасни како Шведска,Финска и Данска крахираат. :cuc::cuc:
Цело видео е worthwhile. Мене најомилен дел ми беше: "Health care in Nicaragua is now free. It's terrible. It's primitive. But it's now free." :pos: Исто така многу јак ми беше делот за Куба: "yeah there are a few problems in Cuba....no freedom and no prosperity....but other than that......":pos:, а друга добра работа во видеово е тоа што доби демант од данскиот премиер дека Данска е социјалистичка планирана економија.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.262
Цело видео е worthwhile. Мене најомилен дел ми беше: "Health care in Nicaragua is now free. It's terrible. It's primitive. But it's now free." :pos: Исто така многу јак ми беше делот за Куба: "yeah there are a few problems in Cuba....no freedom and no prosperity....but other than that......":pos:, а друга добра работа во видеово е тоа што доби демант од данскиот премиер дека Данска е социјалистичка планирана економија.
Те молам не ги заборавај лустерите и театарот во Русија, толку бил фасциниран од нив :love: како дете од 14 години кога раскажува како си поминало на одмор.

Ајде да видиме дали ќе се остварат прогнозите од Никита....

1582615890313.png

Би требало, штом народ се пали на изреки- to take on "the corporate elite" and the "whole damn 1%" не согледувајќи дека политичарите влегуваат во тие 1% ,а тие зар сами ќе си направат харикири.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.262
So ubav muabet si napravivte.

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
Убав-неубав тоа ти е, ама за економијата во САД не е убав сигурно. Како и што прогнозираа луѓе кои имаат врска со реалниот свет, така и им се случува деновиве на Америте.

Капиталот поради Берни, ќе почне да бара нови места за "паркирање", па можеби хаосот што им следи неделава на економски план,ќе ги освести Америте, а можеби па, ќе ги натера уште поголема моќ да им препуштат на политичарите, за да живеат праволиниски живот.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
- Политичарите во 1%
- Милијардерите во 0,01%: I've bough... I got them

Наместо политичарите, треба директно на милијардерите им се даде да управуваат со сѐ, сепак тие се генијални индивидуи вредни илјадници и милиони пати повеќе од простата раја која не знае што е најдобро за берзите. Cut out the middle man. Зошто демократите и републиканците воопшто глумат дека веруваат во демократија, кога де факто политичкиот систем функционира ко олигархија.

Еве ги и демократите со нивното сфаќање за демократијата, откако на изборите не можеа да престанат да ламентираат како не било фер што Хилари изгубила иако имала повеќе гласови:

Тоа дека им е најважно да се победи Трамп е само фраза за во јавност. Најважно им е да го сопрат Сандерс, кој патем им е најдобра шанса убедливо против Трамп, но знаат дека тој им е единствена закана да го поремети магичниот круг на пари од повратната спрега со богатите донори. Нив не им треба и не сакаат реални промени, Трамп не им се допаѓа најмногу од аспект на јавната слика за претседателството, нив им треба некој кој нема јавно да издава дека практично со НАТО бараат рекет од други држави или дека крадат нафта, не им се допаѓа некој да го кажува оној дел кој е за молчење на глас. Освен тоа Трамп работи во полза на нивните уште побогати газди, сон ќе им биде да го заменат со нивна верзија на богат арогантен милијардер со автократски тенденции ко Блумберг, кој ќе ја продолжи истата политика на "trickle down" економија, но ќе биде океј зошто нема да пишува контроверзни твитови во 3 саат наутро. Ако Берни не освои повеќе од 50% од гласовите сигурно ќе пробаат на недемократски начин да го спречат, има добри шанси да се обидат практично да му ја украдат номинацијата преку суперделагите, веќе ја вртат таа патка некое време да ја навикнат јавноста, значи сериозно таа опција се разгледува. Прашање е само кој ќе им биде патетичниот изговор. Е сега тоа ќе значи практично подарување на победата на Трамп, но тоа и не им е толку важно, колку што мислам дека анализите сеуште ги прават колкава ќе биде долготрајната штета од тоа. Ако наивно мислат дека ќе поминат лесно кај прогресивното крило и нивните гласачи сега можеби не ама повеќето после 4 години пак глатко ќе се наредат да учествуваат, можеби ќе го направат тоа. Но мислам дека се свесни дека ќе направат преголема деструкција на тој начин во партијата и ќе му дозволат номинација, но тивко ќе го саботираат и ќе работат на тоа да изгуби од Трамп, па да можат после тоа да го користат како аргумент да задушат секакво прогресивно движење со изговор дека тие идеи не можат да победат. Мислам дека тоа е најверојатното сценарио ако се паметни, но нема да ме чуди премногу и да си детонираат бомба одвнатре ако така им наложат донаторите, ако проценат првото е преголем ризик.

Елизабет Ворен која не им беше многу омилена на почетокот, сега со две раце би ја прифатиле, и кутрата се надева таа ќе се наметне како некаков компромис меѓу конзервативците и прогресивците на евентуална конвенција со суперделегати, но сепак мислам нема да им биде прв избор после Берни сигурно, тешко дека ќе биде 2ра во гласови, а и што е битно кога тоа значи автоматска победа за Трамп. Сега почнала да прима и пари од SuperPACs, откако зеде луѓе од кампањата на Хилари и Камала почна да игра на идентитетска карта дека е жена, се повлече од М4А, почна блатантно да лаже и да му забива нож на нејзиниот пријател Берни на многу провиден начин, обвинувајќи го дека е сексист, сѐ по книгата на Хилари, тотално се изгуби заслепена од амбицијата и сега други ѝ се криви што масовно опадна во популарност. Тоа е кога слушаш луѓе што изгубија во кампања од кловн, ама они се "експерти" за кампањи. Од друга страна голем дел прогресивни гласачи изгубија секаква доверба во неа и не би сакале ниту во евентуалнА администрација на Сандерс да биде, а не пак ВП, за што мислам дека ќе ѝ беше гарантирано сега ако се договореше од почетокот. Мило ми е само што го расплака Блумберг на дебатите, човекот тотално крахира, Трамп би го бришел подот со него. Но настрана од тоа, Ворен е најголемо разочарување дефинитивно, волк во овчја кожа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom