Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
2016 не е толку блиску, но не е ни толку далеку. :)
Кога ќе дојде времето за изборите ќе отвориме нова општа тема.
Оваа конкретна тема ќе биде за следење на кандидатурите, потенцијалните кандидати од двата табора и како ќе оди битката додека партиите изберат еден кандидат.

Хилари Клинтон и официјално потврди дека ќе влезе во трката за претседателски кандидат од страна на Демократската партија, додека пак кај Републиканците сега за сега сигурно е дека Ренд Пол и Тед Круз ќе се тркаат за претседателски кандидат, а долго време се шушка дека и Џеб Буш, братот на Џорџ Буш е во играта.

Темава некаде биде за новости, тука може да се споделуваат и биографиите на оние кои веќе официјално потврдија дека ќе се борат за кандидатската позиција во рамките на својата партија за да се запознаеме подобро со нив и се разбира да ги споредуваме профилите во однос на нивните заложби.

Ја отворам вака општо темата, немам толку време да пишувам на долго и широко, ќе се вклучам понатаму и јас во споделување на подетални информации.

Прашање: Кој ви изгледа како најинтересен кандидат од оние за кои сте чуле до сега? Што мислите, можат ли Републиканците овој пат да освојат?

Еве интересен линк со оние кои официјално влегле во трката и оние за кои се шпекулира.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Денес е 12.04.2015.

Изборите се на 08.11.2016.

God help us! Сите можни медиуми сега ќе известуваат за овие избори ден и ноќ, во помала или поголема мера. Ова не се избори, ова е шоу за народот. Оние 1% ќе си останат богати и после 08.11, другите 99% ќе одат уште надоле.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.920
Поени од реакции
4.366
И американците немаат право на втор мандат? Мислам трет...
 

• Војник •

БОРБА ТЕ ЧЕКА!
Член од
6 април 2011
Мислења
457
Поени од реакции
1.256
Ќе биде еден од Републиканците, поточно братот на Џорџ Буш, Џеб Буш 100%.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И американците немаат право на втор мандат? Мислам трет...
Ми се чини дека еден од нив има(ше) 3 (4?) мандати: Ф.Д. Рузвелт, како исклучок од можниот двоен мандат.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ми се чини дека еден од нив има(ше) 3 (4?) мандати: Ф.Д. Рузвелт, како исклучок од можниот двоен мандат.
Вака, од независноста, непишано правило било тоа да биде два мандата, бидејќи Вашингтон после вториот мандат самиот се повлекол и рекол дека тоа било доволно за еден претседател. Потоа сите некако се придржувале до тоа правило, се до Рузвелт, кој е единствениот кој не го испочитувал тоа. После него, непишаното правило станува пишано и сега веќе и според ЗАКОН претседателот може да владее максимум два мандати. :)
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.920
Поени од реакции
4.366
Ми се чини дека еден од нив има(ше) 3 (4?) мандати: Ф.Д. Рузвелт, како исклучок од можниот двоен мандат.
Добро законот е менлив, нпр. кај нас едно време важеше градоначалниците да имаат право на 2 мандати, сега на 3-4 можда. Уствари не сум ни за тоа сигурен, ако има некој што е позапознаен нека каже.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Добро законот е менлив, нпр. кај нас едно време важеше градоначалниците да имаат право на 2 мандати, сега на 3-4 можда. Уствари не сум ни за тоа сигурен, ако има некој што е позапознаен нека каже.
Со тоа што кога Рузвелт бил претседател немало таков закон, само било непишано правило, коешто останало од Вашингтон, кој сметал дека два мандата се доволно, бидејќи подолго владеење може да се претвори во апсолутистичко владеење. :) Парафразирам сега, не е точен цитат. :D
Рузвелт го прекршил правилото, а по него тоа станува и закон, за да нема идни “прекршувања“. :)
 
C

cige

Гостин
Редно време е да се вратат Републиканците на власт. Да се стегне малку државата. Овој циганов низ цела држава ќе ги легализираше педерите и марихуаната. Државата беше преплавена со Мексиканци со пуштени џебни ножиња да се шетаат по улица.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дали идниот претседател на САД ќе биде ѓоамити републиканец или ѓоамити демократ, за „просечниот„ граѓанин на САД тоа ништо битно не менува: кој и да биде, ќе фрла бомби по цел свет.

Кај американците, изборите „идат„ малку поинаку: за да гласаш, треба да си регистриран гласач. Колку ми е познато, од вкупното пучанство кое може да гласа, само 38 посто се регистрирани за гласачи, кои реално можат да гласаат, исто како што реално не избираат „прецедник„. На врапците им е повеќе од јасно кој и како одбира претседател на САД.

Но не само на САД, туку и било која политичка фаца во ЕУ на пример, така да времињата кога политичарите имаа каква-таква реална моќ, веќе се минато, а денешните и идните политичари се само службеници во функција од крупниот (банкарско-паразитски) капитал, за да може истиот тој (капитал) да стане уште покрупен. На пример, јавна тајна е дека Олан е одбран како кандидат од Ротшилдите.
 
Последно уредено:

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
992
Поени од реакции
2.765
Добро законот е менлив, нпр. кај нас едно време важеше градоначалниците да имаат право на 2 мандати, сега на 3-4 можда. Уствари не сум ни за тоа сигурен, ако има некој што е позапознаен нека каже.
Нема за градоначалниците кај нас ограничувања, бидејќи знам тој на Могила беше од 1996 до 2013 а незнам дали е уште
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Овие што самите се бомбардираа Ноември 2001-та не се вредни ни да ги спомнеш ко нација, не па да дискутираме на тема за кандидати за претседателски избори. Нејсе, отвараат и тие теми за нас пред избори, на некој форум нивни или нешто, праат анализи, биографии на секој пооделно? Додуша шо зборам и јас, тие незнаат Америка кај е на карта, не па Македонија и кои се тука главни фаци на политичкиот подиум али нема везе...
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Клинтон ќе се прошета на демократската конвенција, а е силен фаворит и за изборите.

Единствен од републиканците што има некаква шанса да и се спротивстави е Џеб Буш. Ама тоа најмногу зависи од кондицијата на татко му да го координира и раководи воено-безбедносното лоби (или подобро речено подземје). ГОП ќе мора да брка електори, а не гласачи. Ќе мора стариот Буш да ја повтори магијата што ја направи за првото ретардирано синче.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom