Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Епа лаборанту ај распиши се .
А за местенките баш би те замолил да ми елаборираш.
Инаку околу нас пред 25 години беа веле сили а не џуџиња како сега.
Впрочем види на која тема имам нај многу одговори па држими лекции од тема безбедност.
По мене тема местенка после 25 мртви 50 ранети и30 во затвор не држи вода.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.451
Епа лаборанту ај распиши се .
А за местенките баш би те замолил да ми елаборираш.
Инаку околу нас пред 25 години беа веле сили а не џуџиња како сега.
Впрочем види на која тема имам нај многу одговори па држими лекции од тема безбедност.
По мене тема местенка после 25 мртви 50 ранети и30 во затвор не држи вода.
Многу чуден и сомнителен е тајмингот за нападите во Гошинце и во Куманово, баш во време кога се случуваат протести против актуелната влада на Република Македонија.

Но ај да не бегаме од темата, сеуште не ми одговори на прашањето:

Што направи Џорџ Буш од 2001 до 2009 кога беше на власт, за да воведе визна либерализација за граѓаните на Република Македонија и за да го укине двојното оданочување за Македонците кои живеат во САД ?
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Се слагам со тајмингот и повеке не одиме во Офф
ама со мртвите пага сомнежот во вода колку д апотплатам ама да има само 8 мртви и по колку ке им палтиме !!!( КРАЈ НА ОФФ)
Во врем на Кондолиза РАЈС методи јаџи јанев заврши акдеми каде се школуваа само саксонци преседан за не !
Тоа што нема ме конзистетна политка до нас е.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.451
Се слагам со тајмингот и повеке не одиме во Офф
ама со мртвите пага сомнежот во вода колку д апотплатам ама да има само 8 мртви и по колку ке им палтиме !!!( КРАЈ НА ОФФ)
Во врем на Кондолиза РАЈС методи јаџи јанев заврши акдеми каде се школуваа само саксонци преседан за не !
Тоа што нема ме конзистетна политка до нас е.
Дали Џорџ Буш воопшто направи било што за олеснување на процесот на вадење на американска виза за граѓаните на Република Македонија, или за воведување на целосна визна либерализација ?

И дали Џорџ Буш воопшто направи било што за укинување на двојното оданочување за Македонците во САД ?
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
во ред колега дискусијава иде во насока што би било кога би било.
Сепак републиканците ми се по мили од демократите.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.451
во ред колега дискусијава иде во насока што би било кога би било.
Сепак републиканците ми се по мили од демократите.
Е тоа е веќе прашање на твој личен вкус, а не на национални интереси.

Така веќе можеме да се разбереме.

На мене од друга страна, никој не ми е мил, ни едните ни другите.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Е тоа е веќе прашање на твој личен вкус, а не на национални интереси.

Така веќе можеме да се разбереме.

На мене од друга страна, никој не ми е мил, ни едните ни другите.
Се разбравме колега.Пријатно попладне.
 
M

mordekaj

Гостин
Доналд Трамп ја објави својата кандидатура за претседател. Се надева на поддршка од републиканците.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Колку би било подорбо да имаше некое блогче и таму да се пишуваат новости за избориве и биографии на кандидатите.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Први април е за дури 9 ипол месеца од сега, малку повеќе отколку што трае една бременост, така да, прерано е за првоаприлски шеги.

Ај кажи ни што добро видовме ние од фамилијата Буш ?

Дали на некаков начин придонесоа за намалување на невработеноста, или за зголемување на животниот стандард во Македонија ?

Или дали на некаков начин придонесоа за воведување визна либерализација за граѓаните на Република Македонија, или за укинување на двојното оданочување, поради кое Македонците кои се враќаат од САД мораат да плаќаат данок и таму и во Македонија за тоа што го заработиле во САД и обратно - Македонците кои се враќаат во САД мораат да плаќаат данок и таму и во Македонија за тоа што го заработиле во Македонија ?
Ако има човек и фамилиja во САД,коja познава регионот - тоа е Клинтон. Прво председателот Клинтон беше ангажиран со регионот. Да не забораваме,дека во владеенето на председателот Клинтон беше ставен краj на воjните во бившото пространство на СФРJ.
Ако има нашиот регион интерес- то тоа е Хилари Клинтон да е наредниот председател.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.451
Ако има човек и фамилиja во САД,коja познава регионот - тоа е Клинтон. Прво председателот Клинтон беше ангажиран со регионот. Да не забораваме,дека во владеенето на председателот Клинтон беше ставен краj на воjните во бившото пространство на СФРJ.
Ако има нашиот регион интерес- то тоа е Хилари Клинтон да е наредниот председател.
Тоа е твоето мислење.

Јас мислам дека и кланот Клинтон и кланот Буш се зла кои не му се потребни ниту на Балканот, ниту на Европа, ниту на САД, ниту на Америка, ниту на светот, па дури ниту на универзумот.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Тоа е твоето мислење.

Јас мислам дека и кланот Клинтон и кланот Буш се зла кои не му се потребни ниту на Балканот, ниту на Европа, ниту на САД, ниту на Америка, ниту на светот, па дури ниту на универзумот.
Фактот е факт. Нема фамилиja,коja да е била ангажирана на балканот и да познава подобро балканот от фамилиjaта Клинтон.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.451
Фактот е факт. Нема фамилиja,коja да е била ангажирана на балканот и да познава подобро балканот от фамилиjaта Клинтон.
И да му наштети на Балканот, заборави да додадеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom