Претседателски избори во Америка (2016): Трамп vs. Клинтон

Член од
8 февруари 2020
Мислења
535
Поени од реакции
360

Упс... Но, кој ќе го плати ова!? Мешање на државата во економијата, не ли е ова социјализам? За споредба, проценката е дека бесплатното високо образование би чинело нешто над 90 милијарди.
Прегледај го приврзокот 237691

Одеднаш сите преку ноќ станаа социјалисти. И најтврдокорните капиталисти почнаа да се грижат за достапноста и цената на тестовите за коронавирусот, Трамп ги повика осигурутелните компании за да се олеснат давачките поврзани со тестирањето. Одеднаш никој не верува во слободниот пазар :(
Ова со ФЕД на кого му се помага, онака да прецизираме, за да знаеме точно кој го лапа кајмакот....
Приватни фирми сигурно не се, така!
Ти барем поголеми постови пишуваш па дај објасни попрецизно ова однесување на ФЕД, за кого е ...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.240
Поени од реакции
7.158
Така де, приватизирај ги добивките, социјализирај ги загубите. Кога е во нивна полза е колективизам, инаку е кражба. Кога нив им гори под нозe, вади се дека е неопходно зашто инаку сите заедно ќе пропаднете, инаку е индивидуална борба за преживување. Изгледа дека сепак има бесплатен ручек за некои. Одлична игра на елитите, морам да признаам.
Ме потсетуваш на децата кои работат аутсорсинг :D, ги познавам повеќе отколку што би можел да избројам во минута. Кога треба да работат ги нарекуваат претставници на компанијата, а кога им текнува да прашаат за плата, треба да прашаат кај својата аутсорсинг компанија за која работат.

Каква превара е денешниов (не)слободен пазар, додека да се освести рајата откриваат дека наполниле 50 или повеќе години и дека светот повеќе не е нивен, бидејќи нели светот им припаѓа на младите, ама на младите им текнува да го земат светот во своите раце дури кога ќе остарат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.365
Поени од реакции
7.482
Член од
24 април 2008
Мислења
8.240
Поени од реакции
7.158
Пак тој пусти социјализам, а од корпоративна Америка ни трага ни глас.

Изгледа не можело да се лекуваат вируси со Ајфон.

Cuomo pleads for Trump to nationalize coronavirus response as governors describe fight for medical supplies

1:35 - 3:27
6:32 - 8:45 Пари за народот, а не за корпорациите, да не се повтори сценариото од 2008 година, или ако се повторува, граѓаните да имаат корист од зделката :pos:

 
Член од
17 август 2009
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.166
Кој и да е новиот годинава, ќе треба да се справи со кризава и ќе му биде пеколно тешко. И двајцава шо ќе бидат највероватно кандидати се комедијанти прави, кикс до кикс и расправање им е приоритет Трамп-Бајден.
Имав верба у Сандерс, ама ништо простиот народ у САД нејќат сами да одберат човек што им нуди позитивни промени -од здравствено осигурување за сите до пренаменување на пари од Пентагон за бришење на студентски долгови и што не...
На минатата дебата го УБИ Бајден, начисто го УБИ и за три дена овој го тепаше убедливо у сите држави кај шо се гласаше и го избаци од трка за жал. Му кажа за super PAC кој му ја плаќа кандидатурата а Бајден си се смешкаше, плус за историјата нивна за гласање у Сенатот години и години уназад како сенатори.

Иначе еве нешто за САД и како лани у нормална година имале дефицит од 1.2 трилиони$, а сега со кризава со помалце даноци собирање и пакетот на помош за граѓаните од 3/4 трилиони ќе ги задужи уште толку а и дефицитот годинава може и преку 5 трилиони да биде...

The statistics are astonishing. Last year, the official budget deficit – how much more money the government spends than it takes in – reached a trillion. The national debt went up $1.2 trillion to $23 trillion. According to the New York Fed’s quarterly household credit and debt report, household debt in the fourth quarter of 2019 rose 4.4 percent. Student debt increased to $1.51 trillion at the end of 2018. Auto loans rose to $1.3 trillion, while credit card debt rose to a record $930 billion.

While America heaves under this burden of debt, there is another historical measure at play: a rising debt-to-GDP ratio. This compares how much a country owes to how much it produces. In 2012, the percentage of debt to GDP passed 100 percent, for the first time since the Second World War, back when the country was basically one giant factory pumping out armaments and supplies. In 2019 the debt-to-GDP ratio was 107 percent. This means that, at the moment, the debt is greater than the economy itself.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.154
Поени од реакции
502
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.154
Поени од реакции
502
На врв Bottom