Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Грета после говорот во УН скромно се врати дома на својата јахта зошто авионите загадуваат.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Se umira nemaj gajle, 10 godini po red od takvi 0.5 stepeni

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
Според научници викаат дека ако ништо не се направи (а ќе се направи) дека 1-2Ц максимум ќе порасне за 50-100 години. Мислам дека не е алармантно и вредно за вложување на многу енергија и напори за спречување. Барем јас не сум мотивиран да активно да барам мерки против климатски промени. Додека ПМ10 итн мислам дека е поалармантен и битен проблем од ЦО2.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.044
Поени од реакции
4.699
Според научници викаат дека ако ништо не се направи (а ќе се направи) дека 1-2Ц максимум ќе порасне за 50-100 години. Мислам дека не е алармантно и вредно за вложување на многу енергија и напори за спречување. Барем јас не сум мотивиран да активно да барам мерки против климатски промени. Додека ПМ10 итн мислам дека е поалармантен и битен проблем од ЦО2.
Обично од едното следи другото. Ако намалиш со емисија на 10 микрометарски честички, ќе намалиш и со емисија на СО2.
 
M

Macedon1um

Гостин
Условување на финансиска/воена помош со отпуштање на јавен обвинител - ако не е болест, не знам што е.
Демокративе само му направија услуга на Трамп со постапкава за импичмент
Како што рече со уцена влијаеле да се запре истрага за потенцијален криминал, и сега Трамп бил лошиот оти барал истата истрага да се обнови :tapp:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Условување на финансиска/воена помош со отпуштање на јавен обвинител - ако не е болест, не знам што е.
Не тоа, болест е да Трамп да тврди дека сушел некакво мочуриште, а болест е и за тие што веруваат во тоа.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Демокративе само му направија услуга на Трамп со постапкава за импичмент
Како што рече со уцена влијаеле да се запре истрага за потенцијален криминал, и сега Трамп бил лошиот оти барал истата истрага да се обнови :tapp:
Импичментот на Доналд Трамп - доколку воопшто биде спроведен - ќе заврши исто како и импичментот на Бил Клинтон: мнозинството пратеници во Конгресот ќе гласаат ЗА, а мнозинството пратеници во Сенатот ќе гласаат ПРОТИВ, а плавиот Трамп ќе си го истера својот прв претседателски мандат до крај.

А вториот претседателски мандат не му бега, демократите и медиумите и понатаму веруваат дека со цензура и продавање на магла во облик на непостоечки скандали и слична злоупотреба на власта, ќе успеат да го победат Трамп на редовните претседателски избори кои треба да се одржат во ноември 2020.

Ваквиот начин на размислување можеби ќе им поминеше ако се одржеа претседателски избори во ноември 2017, таман месец дена претходно избувна скандалот за сексуално злоставување од страна на Харви Вајнстин, па им дојде редот на Кевин Спејси и бројни други, па движењето на Мето (не Јовановски :D ) кое од самиот почеток јавно ги излинчува личностите обвинети за било какви злоставувања или малтретирања, притоа заборавајќи дека сите се невини додека не се докаже спротивното, и на крајот ослободителна пресуда за Спејси, а кај и да е, истото ќе го дочека и Вајнстин.

Лесно е да се манипулираат чувствата на луѓето, а особено на жените, децата и незрелите гласачи во своите рани 20-ти години, ма да на мене малку чудно ми беше од самиот почеток како тоа сите овие славни јавни личности молчеле со години, а не им претставувало проблем да се фотографираат со својот злоставувач/малтретирач, кој буквално им ги изгради кариерите и ги издигна на холивудскиот пиедестал на славата - дали боледувале од Стокхолмски синдром или не знам што, па си молчеле сите овие години.

На мене лично воопшто не ми беше мило и до денешен ден воопшто не ми е мило за победата на Доналд Трамп на редовните претседателски избори кои се одржаа на 8 ноември 2016, но ниту тогаш не криев, ниту денес не кријам дека ми беше мило и до денешен ден ми е мило за изборниот пораз на Хилари Клинтон.

Истото го мислам и за претстојните редовни претседателски избори кои треба да се одржат во ноември 2020 - воопшто нема да ми биде мило ако победи Трамп, но ако негов противник биде Џо Бајден или дедо Бојни Сандерс, ќе ми биде мило за изборниот пораз на противникот.

Не тоа, болест е да Трамп да тврди дека сушел некакво мочуриште, а болест е и за тие што веруваат во тоа.
Се согласувам дека е болест некој да дупи проста раја во здрав мозок - одличен пример дека американците не се ништо поарни од нас Македонците, но и условување на финансиска/воена помош со отпуштање на јавен обвинител исто така е болест.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Колку е гнасен Волстрит, практично со последнава афера, се надеваат дека единствени кандидати за претседател ќе останат само Бајден и Трамп.

Ворен туку што го помина Бајден пред некој месец и сега наеднаш излезе аферава.

 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Колку е гнасен Волстрит, практично со последнава афера, се надеваат дека единствени кандидати за претседател ќе останат само Бајден и Трамп.

Ворен туку што го помина Бајден пред некој месец и сега наеднаш излезе аферава.

Mislam deka eventualno ako Voren dobie kandidatura od Demokratite, Tramp ke ja izede za pojadok. Osobeno koga ke pochnat da ja melat so toa shto lazhno se prestavuva kako starosedelec/Indijanka.
Vidi samo kako Trudo vo Kanada se ispenjavi so izvinuvanja shto na vremeto se shminkal kako Crnec vo nekoi pretststvi i drami, ili taka neshto...go napravija golem rasist. Voren ke go ima istiot problem i Demosite toa dobro go znaat pa sega izmisluvaat aferi za bogati bankari i siromashna raja...demek Voren sankir ke mozhe neshto da smeni vo tie odnosi.
Jas lichno ne gledam nekoja jaka konkurencija na Tramp od site shto se kandidiraat kaj Demosite. Ima muabeti za Hilari pak da se kandidira, neshto kako "Povratak Otpisanih" ili "High Noon" na OK koralot, ili ranch shto li beshe.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.197
Поени од реакции
35.747
Бајден им е најдобра опција на Демократите што може да се носи со Трамп. Другите кога ќе дојде head to head кампања со Трамп тешко ќе се носат со него.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Грешите за тоа, и Берни и Ворен и те како можат да се носат со психопатот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom