Претседателски избори во Америка (2016): Трамп vs. Клинтон

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Crazy in Love, 12 април 2015.

 1. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.645
  Допаѓања:
  2.138
  Абе кажете кое е подобро за нас, а не кој колку освоил.
   
 2. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.739
  Допаѓања:
  2.800
  Нема подобар за нас во моментов.

  Но, ова што се случува во САД има големи реперкусии во светот, и во моментов сите се надеваат на позитивни промени кај демократите, за да се спречат банкарите во своето аздисување.

  Се појавија некој ѕвезди кај демократите во моментов, па да се надеваме дека некој ќе ги детронира Клинтонови и ќе се одалечи од банкарските финансиски кругови.

  Инаку со појавата на вештачка интелегенција, а со тоа и со паметни роботи, светот ќе влези во нова непозната територија на општествено уредување.

  Можат многу луди идеи да му дојдат на луѓе :)
   
  INDIJANEC123, VardarVoSrceto, Marick14 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Staeseng

  Staeseng

  Член од:
  21 јуни 2018
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  95
  Реторички тривијални глупости
   
 4. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.641
  Допаѓања:
  8.749
  Терминатор ќе стане реалноста, роботите кога ќе ја превземат контролата ќе не направат нивни робови.
   
 5. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.739
  Допаѓања:
  2.800
  Интересно е што сите одговори по темиве ти се како да ги одговара вештачка интелегенција...
   
 6. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.142
  Допаѓања:
  7.655
  Da se nasmeeme malku

  IMG_20181110_004142_786.JPG
   
  На Dumbledore му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dumbledore

  Dumbledore Професор

  Член од:
  24 октомври 2013
  Мислења:
  5.508
  Допаѓања:
  4.949
  Што се случува во Флорида и Аризона? Во Флорида, читам, дека е пресудено победата (сенаторското место) да припадне на демократите, а во Аризона магично пронаште 20.000 гласачки ливчиња за демократите и сега се во предност! Кандидатот на републиканците по 100% избројани гласови има околу 15.000 гласа предност во Флорида.
   
 8. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  11.537
  Допаѓања:
  23.757
  Од каде ти се тие информации дека во Флорида сенаторското место е официјално за демократите, не видов никаде по главниве сајтови.
   
 9. Dumbledore

  Dumbledore Професор

  Член од:
  24 октомври 2013
  Мислења:
  5.508
  Допаѓања:
  4.949
  Не е официјално, ниту кажав дека е. Републиканецот има право на тужба, но тоа е чиста формалност. Наводно пронашле 78.000 гласови, па потоа уште 15.000, кои не биле пријавени 30 мин. по завршување на изборниот процес, што е еден вид на правило. Сега повторно ќе се бројат гласовите (ако разликата е 0.5 повторно се бројат гласовите) каде демократите можат и да победат. Статус кво е моментално во Флорида, како за гувернерите, така и за сенаторите. И во Аризона би требало да се случи истото, само таму демократите имаат предност. :)
   
 10. TripleG

  TripleG

  Член од:
  25 мај 2016
  Мислења:
  399
  Допаѓања:
  586
  Често е вака во Флорида, сите знаеме како беше 2000 кога Буш таму доби за претседател после пресудата за повторно броење на гласови. Инаку за Аризона, исто често се случува ова и таму - кандидатката на Републикаците во 2012 има изгубено а во 2014 добиено избори на истиот ваков начин, со броење на сите, ама буквално сите гласови. Не станува збор за никаков конспираси, таков е системот на гласови таму.
  --- Споено дупло мислење, 10 ноември 2018 ---
  И официјално, full statewide machine recount во Флорида за сенаторското и гувернерското место.
   
  Последно уредено: 10 ноември 2018
  На Dumbledore, VardarVoSrceto и Bateman им се допаѓа ова.
 11. Dumbledore

  Dumbledore Професор

  Член од:
  24 октомври 2013
  Мислења:
  5.508
  Допаѓања:
  4.949
  Ако се случило 2 пати, не значи дека е честа појава, туку дека веќе еднаш или два пати во историјата се случило таму. Секаде во САД каде разликата е до 0,5 може да има пребројување. Проблемот е во тоа што излегле нови 78.000 гласови, каде разликата од 55.000 гласови за кандидатот на републиканците во Флорида падна на 14-15.000, а сега има дополнително пронајдени уште 15.000! Не значи дека сите гласови припаднале или ќе припаднат на демократите, по логика на нештата тоа јасно веќе можеме да го заклучиме, но овие гласови не биле пријавени во регуларното време. Тука е вмешан и поранешниот адвокат на Килари, и тој беше споменат. Значи се работи за новите гласови, а не за процедурата која ја објаснив. :)
   
 12. TripleG

  TripleG

  Член од:
  25 мај 2016
  Мислења:
  399
  Допаѓања:
  586
  “A recount also means that provisional and overseas absentee ballots — all of which are typically counted after Election Day — are counted, a process that can at times take more than a week.

  This is where the process gets tricky.

  There are always mail-in ballots and provisional ballots that aren’t counted — due to a lack of ID or matching address — that can be counted if they are rechecked. Typically, voters are notified of errors and have to sign an affidavit “curing” the mistakes before Election Day. But there are always ballots turned in on Election Day that can’t be re-checked, and people that cast provisional ballots.“
   
 13. Dumbledore

  Dumbledore Професор

  Член од:
  24 октомври 2013
  Мислења:
  5.508
  Допаѓања:
  4.949
  Можеш нешто и на македонски да напишеш. До пред 3-4 недели, дел од Флорида беше без струја, нормално е во таквите места да се бројат гласови, нели електрониката не функционира. Но се бројат само во региони кои не беа погодени од ураганот и тоа само во региони кои им припаѓаат на демократите. И во ред е се’, но е смешно да кажат дека пропуштиле да избројат речиси 90.000 гласови! Разликата од 55 дојде на 12, па сега заклучи сам каде води процесот. :)
   
 14. TripleG

  TripleG

  Член од:
  25 мај 2016
  Мислења:
  399
  Допаѓања:
  586
  А да кажеше нешто за гласовите преку пошта (од странство) и провижонал балотс, кои се бројат после денот на самите избори? Не станува збор за пропуштање на броење гласови туку процедура.
   
 15. Dumbledore

  Dumbledore Професор

  Член од:
  24 октомври 2013
  Мислења:
  5.508
  Допаѓања:
  4.949
  Значи 90.000 гласови пратиле преку пошта?
   

Сподели преку: