Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Убаво е со прикаски од пред кооперација да се спие на розови облачиња и неам ја ништо против вашите занесенки, само не ми ги бутајте под нос како нешто релевантно.
Ти им ги буткаш твоите прикаски на други пред нос, па затоа ќе ти бидат буткани и на тебе пред нос.

Во современиот свет тоа се нарекува разменување на ставови, ако не ти се допаѓа, повели тепај досада/вади си го тролачкиот леб на друго место.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Во современиот свет тоа се нарекува разменување на ставови, ако не ти се допаѓа, повели тепај досада/вади си го тролачкиот леб на друго место.
Во современиот све - да. Во вашиот средновековен свет не важат тие правила.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
А као декстер станал болшевик ја дур сум бил у вц?
Да го разбуди некој и да му објасни која е годината?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Во современиот све - да. Во вашиот средновековен свет не важат тие правила.
Сакаше да кажеш во твојот средновековен свет, бидејќи по навика си алергичен на ставови спротивни на твоите.

Затоа убаво ти реков: ако не ти се допаѓа современиот свет, повели тепај досада/вади си го тролачкиот леб на друго место.

А као декстер станал болшевик ја дур сум бил у вц?
Да го разбуди некој и да му објасни која е годината?
Знам дека ти е тешко Мирке, археолозите велат дека твојот вид изумрел пред 24.000 години на Гибралтар, и затоа јасно ми е колку ти е тешко да се снајдеш во денешниот современ свет.

Но не можам да ти помогнам, роден сум далеку подоцна после изумирањето на твојот вид на Гибралтар пред 24.000 години и не знам како функционира твојот свет.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Трендоленд јуниор, само да се дообјасниш во кој контекс ме асоцираш со лик со кој ти си идеолошки поблизок (и интелектуално, тоа е очигледно нели)?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Трендоленд јуниор, само да се дообјасниш во кој контекс ме асоцираш со лик со кој ти си идеолошки поблизок (и интелектуално, тоа е очигледно нели)?
Не знам дали ми се обраќаш на мене со "трендоленд јуниор", но еве ќе ти реплицирам за последен пат на коментар со таков израз.

Ако ти се идентификуваш идеолошки со одреден лик, тоа многу добро ја објаснува твојата и алергија на ставови спротивни на твоите - немаш свој став, туку го браниш ставот на твојот идеолог.

Јас лично се идентификувам со вечната критика, верувам дека не постои совршенство и дека секогаш треба да се извадат на виделина сите позитивни и негативни карактеристики на секоја индивидуа и на секој ентитет. Токму затоа никогаш не се врзувам со никого, а уште помалку па со докажани злосторници како НАТО агресорите и ЕУ банкарите и бирократите.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.965
Не знам дали ми се обраќаш на мене со "трендоленд јуниор", но еве ќе ти реплицирам за последен пат на коментар со таков израз.

Ако ти се идентификуваш идеолошки со одреден лик, тоа многу добро ја објаснува твојата и алергија на ставови спротивни на твоите - немаш свој став, туку го браниш ставот на твојот идеолог.

Јас лично се идентификувам со вечната критика, верувам дека не постои совршенство и дека секогаш треба да се извадат на виделина сите позитивни и негативни карактеристики на секоја индивидуа и на секој ентитет. Токму затоа никогаш не се врзувам со никого, а уште помалку па со докажани злосторници како НАТО агресорите и ЕУ банкарите и бирократите.
НАТО зликовци :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Новата „генијална“ идеја на кретенот да не добиваат автоматски државјанство бебињата родени во САД е најглупавото нешто што му текнало досега.

САД се изградени на тој принцип, а плус предлогот доаѓа од човек на кој сегашната и бившата жена се две странкињи, има деца чии мајки не биле државјани на САД. :toe:
Зборува за илегалната миграција. За истото пишува и во неговата книга. Детето со американско државјанство може да ги повлече и неговите родители. За такво нешто нема поткрепа во Уставот на САД. На демократите им одговара да ги извртуваат зборовите затоа што моментално во тек се избори, а во 3 држави (Невада, Аризона и Флорида) резултатите се блиски, па сакаат да ги придобијат латино гласачите со вакви пораки. Слични приказни имаше и пред изборите во 2016 год., па ништо не се случи, ниту тргна против педерите, ниту против нелегалните мигранти кои се на територија на САД. Значи ова конкретно се однесува само на нелегалните мигранти, а не на мигрантите воопшто. Ова е можно решение на проблемот, затоа што депортацијата не е веќе решение. :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.965
Зборува за илегалната миграција. За истото пишува и во неговата книга. Детето со американско државјанство може да ги повлече и неговите родители. За такво нешто нема поткрепа во Уставот на САД. На демократите им одговара да ги извртуваат зборовите затоа што моментално во тек се избори, а во 3 држави (Невада, Аризона и Флорида) резултатите се блиски, па сакаат да ги придобијат латино гласачите со вакви пораки. Слични приказни имаше и пред изборите во 2016 год., па ништо не се случи, ниту тргна против педерите, ниту против нелегалните мигранти кои се на територија на САД. Значи ова конкретно се однесува само на нелегалните мигранти, а не на мигрантите воопшто. Ова е можно решение на проблемот, затоа што депортацијата не е веќе решение. :)
Оти го тргна море аватарот, тој на сликата беше убав колку што беше паметен :D
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.043
Поени од реакции
4.698
Јас лично се идентификувам со вечната критика, верувам дека не постои совршенство и дека секогаш треба да се извадат на виделина сите позитивни и негативни карактеристики на секоја индивидуа и на секој ентитет. Токму затоа никогаш не се врзувам со никого, а уште помалку па со докажани злосторници како НАТО агресорите и ЕУ банкарите и бирократите.
Се закла веќе во наредната реченица.
@Bafra еве ти конкуренција.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.965
Понапред - здравје.



Зошто ги постираш овие работи?

Абе ова е само доказ колку овие што го правеле ова биле во право. Реално освен донекаде во Југославија, во сите други комунстички земји беше полошо со болшевиците.

Не е џабе измислен во Југославија вицот за каде одат душите откако ќе умрат :)
 
B

Bafra

Гостин
Се закла веќе во наредната реченица.
@Bafra еве ти конкуренција.
Затоа тебе ти нема конкуренција (y) :cuc:

Веќе кога се исмејуваш, бар кажи што, зашто, како или се трудиш да станеш дел од групата форумџии кои ги исмејуваат другите на скоро сите теми, а без да кажат мислење. Односно само користат изрази како " глуп, фолијаш, Алекс Џоунс, јутуб клипчиња и слични" , без притоа да образложат.

@Dexter26 знам дека е дежурен критичар, впрочем и сам си кажа. Тој критикува се и секого, но горе доле подржано со одредени информации. Омилена изрека му е историјата кој не ја знае, ќе си ја повторува. Во право е, ама не е само да ја знаеш на памет, туку и да согледаш вистинските причинско последични врски.
Зашто НАТО само ги смета за злосторници а не и Русите, тој си знае. НАТО рацете им се крвави, ама па и другите не се со чисти раце, така да безполезно е да се збори само за едната страна, без да се каже за спротивната или пак за решение.

Е сега ти на темава што имаш кажано :toe: , еве дај мислење врска Трамп и состојбата во САД. Подобра ли е Америка во времето на Трамп или во времето на Обама. Добро би било во одговорот да има и некои информации што ќе го поткрепат твоето тврдење.

САД а и останатите имаат поголем проблем од Трамп, а тоа е: ШТО ПОСЛЕ ТРАМП :D


Врска мигрантите што патуваат накај САД, ако веќе се толку спремни и да умрат на граница при обид за влез, ЗАШТО бар не се обиделе во домашните земји да сменат состојбата .... веќе ако си спремен да умираш иди кај тој домашниот политичар што ти ја украл државата, убиј го и спаси се себеси а и останатите.
Од друга страна, САД се виновни со нивните политики па треба да ја платат сметката.
Најверојатно ќе ги пуштат да влезат, сепак не е некоја голема бројка за САД.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Оти го тргна море аватарот, тој на сликата беше убав колку што беше паметен :D
Најџел е најдобар критичар на ЕУ, а Вајлд вели дека критиката е еден вид на уметност, таа бара умешност и знаење. Друго е тоа што не ти се допаѓа неговата работа, но најголемите заслуги за неговиот успех ги има томку Меркел која не ја спушти рампата за време на мигрантската криза. Денес Германија се соочува со политичка криза, мигрантска криза, релативно голема сиромаштија (околу 20%), промена на политичката фигура која ја водеше државата скоро 15 год., пад на еврото што ќе ја погоди економијата и раст на крајната десница која никој не сака да ја види на власт, а моментално е 3та политичка партија по сила. Иако сеуште е најголема економија во Европа, не ја чека сјајна иднина, а ако кризира Германија, ќе кризира и ЕУ, една од фалинките на системот на ЕУ. Дополнителен доказ за тоа е цикличноста на капитализмот како систем. Подеми и падови. Се сеќаваме на 2008 год., ова е период на стабилизација, па во иднина не чека нешто слично. Затоа се потребни нужни реформи во унијата, без истите и други членки ќе тргнат по истиот пат како Британија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.965
Најџел е најдобар критичар на ЕУ, а Вајлд вели дека критиката е еден вид на уметност, таа бара умешност и знаење. Друго е тоа што не ти се допаѓа неговата работа, но најголемите заслуги за неговиот успех ги има томку Меркел која не ја спушти рампата за време на мигрантската криза. Денес Германија се соочува со политичка криза, мигрантска криза, релативно голема сиромаштија (околу 20%), промена на политичката фигура која ја водеше државата скоро 15 год., пад на еврото што ќе ја погоди економијата и раст на крајната десница која никој не сака да ја види на власт, а моментално е 3та политичка партија по сила. Иако сеуште е најголема економија во Европа, не ја чека сјајна иднина, а ако кризира Германија, ќе кризира и ЕУ, една од фалинките на системот на ЕУ. Дополнителен доказ за тоа е цикличноста на капитализмот како систем. Подеми и падови. Се сеќаваме на 2008 год., ова е период на стабилизација, па во иднина не чека нешто слично. Затоа се потребни нужни реформи во унијата, без истите и други членки ќе тргнат по истиот пат како Британија.
Најџел е типичен гомнар политичар од балкански тип, ја водеше кампањата за излез на Британија од ЕУ и сега не само што ќе зема пензија од ЕУ, туку и ќе продолжи да живее во ЕУ, после бргзит :)
Но, ако ништо друго Британциве т.е. британската политика си го заслужи тоа .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom