Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Еве бидејќи темава е за Америка. Што ги прави Американците да се патриоти и да си ја сакаат државата? И зошто најголем патриотизам е изразен после втора светска војна кога Америка станува индустриска супер сила со богата средна класа?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Еве бидејќи темава е за Америка. Што ги прави Американците да се патриоти и да си ја сакаат државата? И зошто најголем патриотизам е изразен после втора светска војна кога Америка станува индустриска супер сила со богата средна класа?
I ja toa vikam si go prodadoa gazot za pari :D
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Имам чувство дека Саудиска Арабија ќе го јаде. САД се подготвува да издаде санкции поради исчезнувањето на новинар-критичар на фамилијата Сауд. Тој изчезна пред саудискиот конзулат во Турција. Осамничена е монархијата. Во исто време Катар и Британија пуштаат во јавност класифицирани документи за корупција на кралската фамилија. Трамп јавно им кажува дека без него ни две недели не би опстанале на власт. Што се спрема ќе видиме но можна е “демократизација”. Таква транзиција ќе бида долга и крвава. Изгледа дека блиски исток мора да има војни. Кога во една земја завршува во друга почнува.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Ау, сигурно ќе го јаде. За новинар.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ау, сигурно ќе го јаде. За новинар.
Новинарот е само повод, причините се други. Зошто Трамп би кревал толку фама околу еден новинар, дури и женаму ја покани на разговор во белата куќа?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Новинарот е само повод, причините се други. Зошто Трамп би кревал толку фама околу еден новинар, дури и женаму ја покани на разговор во белата куќа?
Трамп?
Он може било што да каже.

Можеш и тоа мрчење за новинарот и да го поврзеш со интенцијата на КСА да купи с400.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
https://www.foxnews.com/world/saudi-ruler-ordered-detention-of-missing-journalist-jamal-khashoggi-report-says[DOUBLEPOST=1539250776][/DOUBLEPOST]
Трамп?
Он може било што да каже.

Можеш и тоа мрчење за новинарот и да го поврзеш со интенцијата на КСА да купи с400.
White House press secretary Sarah Huckabee Sanders said national security adviser John Bolton and presidential senior adviser Jared Kushner spoke on Tuesday to the crown prince about Khashoggi. Secretary of State Mike Pompeo then had a follow-up call with the crown prince to reiterate the U.S. request for information and a thorough, transparent investigation. On Wednesday, State Department spokesperson Robert Palladino said that the U.S. had "no advance knowledge" of Khashoggi's disappearance.[DOUBLEPOST=1539251020][/DOUBLEPOST]On Monday, Trump did say he was "concerned" about Khashoggi's disappearance. Meanwhile, Saudi Arabia's ambassador to the United States, Prince Khalid bin Salman, who is MBS's brother, said claims that Khashoggi had been killed in Istanbul were "absolutely false, and baseless."
If evidence emerges that Khashoggi was indeed murdered in Istanbul, US sanctions should be levied on the kingdom.
The Trump administration properly put sanctions on Russia earlier this year after evidence showed that a former Russian agent and his daughter living in the United Kingdom were the targets of a Russian assassination plot using a nerve agent. Why should the Saudis be treated differently?[DOUBLEPOST=1539251143][/DOUBLEPOST]https://www.rt.com/usa/440922-trump-letter-senators-khashoggi/
US senators demand Magnitsky Act probe, sanctions on Saudi Arabia over Khashoggi disappearance

Мене не ми изгледа толку банална ситуацијава.[DOUBLEPOST=1539251432][/DOUBLEPOST]Ако пробаат да го сменат кралот а таква е реториката на пропагандата дека СА се повеќе личела на Франција за време на Луј, тогаш овој режим нема да падне без крв. Секој режим има свои приврзаници како што имаше Садам, Гадафи, Асад. Промена на режим во вакви општества по дифолт значи граѓанска војна.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Ау, сигурно ќе го јаде. За новинар.
Полска го јадеше за лажен напад врз германска радио станица исцениран од страна на нацистите на 31 август 1939, па сепак после 1 септември 1939 Полјаците први го дегустираа горчливиот вкус на Втората Светска Војна - со амин од Советскиот Сојуз, се разбира.

После 6 години, Полјаците излегоа од Втората Светска Војна како воени победници, но политички губитници и со сменети граници на нивната држава - кои и до денешен ден остануваат непроменети.

Ни јас не верувам дека Саудијците ќе го јадат воениот стап поради исчезнат новинар, но сепак мислам дека откако најавија дека ќе нарачуваат С-400 против-воздушен одбранбен систем од Русија, САД можеби малку посериозно размислуваат за промена на власта во Саудиска Арабија.

А војна делува малку бесмислено, бидејќи Саудиска Арабија и онака е веќе окупирана од страна на американски воени бази, не можеш да војуваш против држава која и онака веќе ја имаш окупирано.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Полска го јадеше за лажен напад врз германска радио станица исцениран од страна на нацистите на 31 август 1939, па сепак после 1 септември 1939 Полјаците први го дегустираа горчливиот вкус на Втората Светска Војна - со амин од Советскиот Сојуз, се разбира.

После 6 години, Полјаците излегоа од Втората Светска Војна како воени победници, но политички губитници и со сменети граници на нивната држава - кои и до денешен ден остануваат непроменети.

Ни јас не верувам дека Саудијците ќе го јадат воениот стап поради исчезнат новинар, но сепак мислам дека откако најавија дека ќе нарачуваат С-400 против-воздушен одбранбен систем од Русија, САД можеби малку посериозно размислуваат за промена на власта во Саудиска Арабија.

А војна делува малку бесмислено, бидејќи Саудиска Арабија и онака е веќе окупирана од страна на американски воени бази, не можеш да војуваш против држава која и онака веќе ја имаш окупирано.
А мислиш ли дека режимот без крв ќе се откаже од власта. И јас викам нема шанси Америка да ја нападне СА но Сауд има и свои приврзаници со кои може да направи хаос. Да не заборавиме дека и Гадафи, Хусеин и тој еѓипќанецот беа амерички играчи но кога им кажаа дека не се веќе пожелни тие не ја дадоа власта без крв. Друг мајндест имаат не е парламентарна демократија СА.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Може ќе им фрлат атомска бомба, зардаи новинарот или заради тоа што сакаат у шопинг кај Русите да идат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom