Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Oва изолационистичка политика на Трамп не ми се свиѓа. Задњи два пути коа водеа таква политика избиваше општ куршлус.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Oва изолационистичка политика на Трамп не ми се свиѓа. Задњи два пути коа водеа таква политика избиваше општ куршлус.
И кој профитираше најмногу од таквите курцшлуси ?

Пред да удрат цунами бранови морето се повлекува, размисли малку.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Пред да удрат цунами бранови морето се повлекува, размисли малку.
Така е и сега. Глеам во контекст на забрзаното консолидирање на јужното крило на НАТО и други некои моменти од денешнава глобална политика.

А тоа кој профитирал можеме да дискутираме.
Британија, на пример, е најголемиот губитник.
СССР е (можеби) најголемиот добитник.[DOUBLEPOST=1538680901][/DOUBLEPOST]https://www.mkd.mk/svet/analizi/amerika-i-se-zakani-na-rusija-so-napad-shto-e-zadninata
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
Браво за изродот Џастин Трудо, навистина добар договор издејствува и потпиша.
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-45674264
Canada is not inviting the US or China to WTO reform meeting
Canada has not invited the US or China to a high-level meeting on reforming the World Trade Organisation (WTO).

The country will host a "small group of like-minded" trade ministers in Ottawa in late October to discuss the global trade body.

Officials say countries like the US and China will be included at a later date in the reforms discussion process.

The European Union, Australia, Japan, Singapore, and South Korea are expected to attend.

Brazil, Chile, Kenya, Mexico, New Zealand, Norway, and Switzerland are also invited to the 24 and 25 October meeting.
 
B

Bafra

Гостин
Не знам дали ќе се радуваат или плачат
Баце зборам за народот. Него го интересира само забава и леб. Кога си ги срушија кулите близначки, мнозинството од останатиот свет се радуваа, ок имаше и дел од америте кои се радуваа, тие што шитнаа акциите од авионските компании неколку дена пред случката и дел од воената индустрија :D

Прво ќе се радуваат. После ќе биде, од смеачка плачка. Плус додека на некој не му се стемни, на друг не може да му се раздени :icon_lol:

И кој профитираше најмногу од таквите курцшлуси ?

Пред да удрат цунами бранови морето се повлекува, размисли малку.
Ти што не профитираш, што те спречува, штом знаеш како било и како ќе биде :toe:[DOUBLEPOST=1538739872][/DOUBLEPOST]
:lolzz::lolzz: :pijanco: . Богами после 36 години да кажеш дека некој те нападнал, дека ти го сменил животот а на ништо друго не се сеќаваш, браво за Кавано. Какво јебавање-такво сеќавање. И останал врежан во меморија :D
 
Последно уредено од модератор:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
https://kajgana.com/grom-od-vedro-nebo-od-kina-ne-kupuva-vekje-nafta-od-sad
Гром од ведро небо од Кина – не купува веќе нафта од САД[DOUBLEPOST=1538833290][/DOUBLEPOST]http://tocka.com.mk/vesti/283838/patriot-se-posramil-s-400-trgnal-kon-indija-sad-se-zakanuvaat[DOUBLEPOST=1538833355][/DOUBLEPOST]Со Трамп вакви потези не се на арно. Импулсивен човек е баш да видиме што ќе биде али во принцип после секоја трговска војна, куршлуз испаѓа.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Јас бев убеден дека Кина троши руска и иранска нафта, ама ете учи чоек.
Не знам, економија и патриотизам се две неспоиви работи. Овој глуптаров, шо е познат по неприкажување на даночни податоци за свои компании, фати да исправа криви дрини со Кина. Ќе остане све ова неговово на пароли и флоскули.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Јас бев убеден дека Кина троши руска и иранска нафта, ама ете учи чоек.
Не знам, економија и патриотизам се две неспоиви работи. Овој глуптаров, шо е познат по неприкажување на даночни податоци за свои компании, фати да исправа криви дрини со Кина. Ќе остане све ова неговово на пароли и флоскули.
Напротив патриот е тој што ќе донесе економски просперитет за звојот народ не само ефтин национализам.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Напротив патриот е тој што ќе донесе економски просперитет за звојот народ не само ефтин национализам.
Незнам од кај ти е реченицава ама целосно е апсурдна и парадоксална...економски просперитет нема врска со патриотизам и национализам. Кај нас оваа теза сум ја забелешал од пред 5-10 години и е тотално искривување на дефинциите на поимите.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Незнам од кај ти е реченицава ама целосно е апсурдна и парадоксална...економски просперитет нема врска со патриотизам и национализам. Кај нас оваа теза сум ја забелешал од пред 5-10 години и е тотално искривување на дефинциите на поимите.
Нема поголема вистина од таа во постот шо си го цитирал.
И има голема врска. Национализмот е замена за економски неуспех. Кога немаш појма од економија како политичар, на народот му сервираш култ кон државата и националното, за да личи дека те јаде јанѕа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Нема поголема вистина од таа во постот шо си го цитирал.
И има голема врска. Национализмот е замена за економски неуспех. Кога немаш појма од економија како политичар, на народот му сервираш култ кон државата и националното, за да личи дека те јаде јанѕа.
Toa e posledica ponekogas ama ne znaci deka ako si nacionalista si ekonomski neuspesen. Postoi ponekogas povrzanost so pojavata...ama retko koga ima cauzalna vrska. A od druga strana ako gledas najcesto socijalliberalizmot e povrzan so ekonomski losi politiki na dolg rok i e asocorana po definicija so antinacioalizam. Malku e poslozena rabotata.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Toa e posledica ponekogas ama ne znaci deka ako si nacionalista si ekonomski neuspesen. Postoi ponekogas povrzanost so pojavata...ama retko koga ima cauzalna vrska. A od druga strana ako gledas najcesto socijalliberalizmot e povrzan so ekonomski losi politiki na dolg rok i e asocorana po definicija so antinacioalizam. Malku e poslozena rabotata.
Ај поврзи го со лоши економски политики у Швајцарија, па да седнам да размислам.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Ај поврзи го со лоши економски политики у Швајцарија, па да седнам да размислам.
Svajcarija ima nacionalizam svoj plus kapitalizam edno 300 godini. Da nespomnuvam deka bankarska tajna ja cuvaa kako svetost. Kaj nas imase turski feudalizam i 50 godini kumunizam. A pred nekoj mesec spremaa zakon ujp da prima izvestuvana od banki za prihodi. I posle mk ne e svajcarija. Ne bila i nema da bide uste dolgo vreme.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Нема полошо од една држава да остане празна. За мене патриот човек е тој што ќе придонесе за општеството, научник, уметник, бизнисмен кој ќе вработи луѓе и ќе плаќа даноци за да се грижи една држава се немоќните. Не е патриот некој од администрација што ништо неработи и гордо носи национално знаме на една држава. Ако 5 града ти се зпразнат џабе ти е се.[DOUBLEPOST=1538842256][/DOUBLEPOST]
Svajcarija ima nacionalizam svoj plus kapitalizam edno 300 godini. Da nespomnuvam deka bankarska tajna ja cuvaa kako svetost. Kaj nas imase turski feudalizam i 50 godini kumunizam. A pred nekoj mesec spremaa zakon ujp da prima izvestuvana od banki za prihodi. I posle mk ne e svajcarija. Ne bila i nema da bide uste dolgo vreme.
Знаеш дека женаму на Ајнштајн таа првата не ја примале да студира во Австроунгарија поради тоа што била жена па се запишала во Швајцарија да студира физика. Уште пред сто години Швајцарија била либерална држава а тоа со парите е економија - интерес.[DOUBLEPOST=1538842369][/DOUBLEPOST]Јас искрено не верувам дека луѓето во Северна Кореја се патриоти. Да можат да си одат утре би избегале 90% од населението таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom