Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Interesno e kako MSM vo USA ednostavno ignorira da izvestuva za sluchai kade shto obichen gragjanin, so uredna dozvola za nosenje na ogneno oruzhje sprechil ograbuvanje na dukjan, ili usmrtil nekoja budala ushe pred da pochne mass shooting.
Za lesnata dostapnost na oruzhje ....Nasekade vo svetot mozhesh da nabavish oruzhje, nekade poteshko - nekade polesno, ama se mozhe. Jas kolku shto znam vo Svajcarija site onie shto se "za dom spremni" poseduvaat oruzhje vo svoite domovi.
Ama "neshto e gnilo vo USA" i mene me potrese edna vest, dali e vistin ili laga ne znam, deke vo Ukraina, stranci so snajperi, plakjaat ogromni pari da im bide dozvoleno da ubivaat "zhivi dvizhechki meti" vo Donbas.
Sega vo USA stignuva onaa genercija izrasnata od single mothers, izrasnata po gradinki, pominuvaa so roditelite nekolku chasa nedelno a mashkite deca pominaa niz traumata na feminiziranoto obrazovanie. Ednostavo, samo shto si se rodil kako white male ti si siluvach, nasilnik, opresor i shto ushte ne, a ako si nemiren i se odnesuvash kako mashko dete ke te napumpaat so lekovi za smiruvanje ushte od najrana vozrast.
I sega glumci amateri, ke leat solzi i ke raskazhuvaat kako go dozhiveale masakrot, i ke go uchat Trump shto da pravi, se razbira po skripta na CNN ili BBC,...." beshe uzhasno" i zakonot za nosenje oruzhje treba da se smeni pred site da izgineme.
A za ulogata na Holyiwood vo seto ova e drug muabet.
Море Пина да не се еден од руските тролови во САД ? :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Чакнати се Американците по оружје се додека им е дефектно општеството ќе има масовни пукања. Гунконтрол никад нема да има...А Трамп сака школите да ги направи полигони на УС Арми или Вајд Вест...Гарантирано ќе има по 100тина застрелани на училиште зошто криво погледнале учител или го опцуле директорот или нешто сомнително маткале во џеб. Контерстрајк Скул излегува наскоро!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Најубаво да им дадат на сите ученици пиштоли, така најлесно има да се одбранат од напаѓачите, нели @Bafra @Dexter26 @Vanlok , Последниов се наљути и го снема, ама ќе се врати, па тогаш ќе реплицира.
 
B

Bafra

Гостин
Најубаво да им дадат на сите ученици пиштоли, така најлесно има да се одбранат од напаѓачите, нели @Bafra @Dexter26 @Vanlok , Последниов се наљути и го снема, ама ќе се врати, па тогаш ќе реплицира.
Смешки си, чекај да се скокотнам да се насмеам на шалата.

Најубаво е како во Шведска, жената што носела пепер спреј и го искористила за да се заштити од силувач е казнета за носење на такво смртоносно оружје.
Најубаво е да оставиме системот да се грижи за нас бидејќи најдобро го прави тоа.
Најубаво е да бираме ретардирани политичари бидејќи тоа е единствена професија за која НЕ се потребни никакви квалификации и да очекуваме од нив позитивни акции.
Да правиш метли мора да исполниш некои прописи норми ама за политичар само желба.

Како што е кажано милион пати: пиштолот не убива луѓе.
Ако мрднат сака да направо беља ќе ја направи.
Да се потрудевте да има помалку мрднати ќе бевте позабавни за дискусии, вака со среќа во чекањето СИСТЕМОТ да ви обезбеди утопија, а вие само да јадете и серете, чак пат и клецнете.

Школото имало полицаец кој го обезбедувал ама на мајка му пичката се иплашил и си избегал. А додека лапал плата убаво му било.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.010
Dragi forumski clenovi, ne ubiva oruzjeto, lugjeto go pravat toa. Na drugo mesto lezi zajakot ama sekoj so svoj um.
Смешки си, чекај да се скокотнам да се насмеам на шалата.

Најубаво е како во Шведска, жената што носела пепер спреј и го искористила за да се заштити од силувач е казнета за носење на такво смртоносно оружје.
Најубаво е да оставиме системот да се грижи за нас бидејќи најдобро го прави тоа.
Најубаво е да бираме ретардирани политичари бидејќи тоа е единствена професија за која НЕ се потребни никакви квалификации и да очекуваме од нив позитивни акции.
Да правиш метли мора да исполниш некои прописи норми ама за политичар само желба.

Како што е кажано милион пати: пиштолот не убива луѓе.
Ако мрднат сака да направо беља ќе ја направи.
Да се потрудевте да има помалку мрднати ќе бевте позабавни за дискусии, вака со среќа во чекањето СИСТЕМОТ да ви обезбеди утопија, а вие само да јадете и серете, чак пат и клецнете.

Школото имало полицаец кој го обезбедувал ама на мајка му пичката се иплашил и си избегал. А додека лапал плата убаво му било.
Што би рекол легендата Jon Lajoie:
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Моменталната година е, а темава уште се вика
Претседателски избори во Америка (2016): Трамп vs. Клинтон
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Смешки си, чекај да се скокотнам да се насмеам на шалата.

Најубаво е како во Шведска, жената што носела пепер спреј и го искористила за да се заштити од силувач е казнета за носење на такво смртоносно оружје.
Најубаво е да оставиме системот да се грижи за нас бидејќи најдобро го прави тоа.
Најубаво е да бираме ретардирани политичари бидејќи тоа е единствена професија за која НЕ се потребни никакви квалификации и да очекуваме од нив позитивни акции.
Да правиш метли мора да исполниш некои прописи норми ама за политичар само желба.

Како што е кажано милион пати: пиштолот не убива луѓе.
Ако мрднат сака да направо беља ќе ја направи.
Да се потрудевте да има помалку мрднати ќе бевте позабавни за дискусии, вака со среќа во чекањето СИСТЕМОТ да ви обезбеди утопија, а вие само да јадете и серете, чак пат и клецнете.

Школото имало полицаец кој го обезбедувал ама на мајка му пичката се иплашил и си избегал. А додека лапал плата убаво му било.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.010
Чуден смисол за хумор имаш :D не те разбрав што сакаше да кажеш..
Малку да освежам, де....

Инаку демократот и жестокиот противник на Трамп Мајкл Мур, во еден од неговите документарци (не ми текиња по име), кажува дека не е проблем оружјето на граѓаните на САД, со ненормалниот степен на насилство што го има.... За разлика од САД Канада поседуваат процентуално повеќе оружје, а е прилично побезбедна земја....

Поентата на хумористичниот пост ми беше дека се слагам со тоа што ти и Владе го кажавте, „не убива оружјето, туку луѓето“....
---------------------------------------------------------------------------
Инаку покрај све, мој личен став е дека не сакам да живеам во држава каде што има толкав пристап до оружје како што има во САД.....
 
B

Bafra

Гостин
Малку да освежам, де....

Инаку демократот и жестокиот противник на Трамп Мајкл Мур, во еден од неговите документарци (не ми текиња по име), кажува дека не е проблем оружјето на граѓаните на САД, со ненормалниот степен на насилство што го има.... За разлика од САД Канада поседуваат процентуално повеќе оружје, а е прилично побезбедна земја....

Поентата на хумористичниот пост ми беше дека се слагам со тоа што ти и Владе го кажавте, „не убива оружјето, туку луѓето“....
---------------------------------------------------------------------------
Инаку покрај све, мој личен став е дека не сакам да живеам во држава каде што има толкав пристап до оружје како што има во САД.....
Ја па не би живеел каде што така лесно за се и сешто се даваат секакви "лекови" , каде што луѓето изгубиле осет за нормално итн. Ама па јбг, светот е голем, глобализацијата ни овозможи отворени врати :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Абе кажав смешки си. Капацитет невиден, Бил Бур и Шапел вода да ти носат. (y)
Планетава нема гајле со вакви капацитети ко тебе :cuc: . Мир низ светот.
Абе Бафра се гледа дека ги гледаш стварите многу површно, како се тоа да е едноставно, дај им оружје на луѓето наоружај ги да се бранат, без тоа ни најмалце не помислуваш за одговорноста тоа оружје што ја носи со себе, за психичката состојба на секој поединец што има оружје и како таа се менува со текот на времето, како некој нормален тип може да испоубие тон народ, да те потсетам малце на Лас Вегас пред некој месец, или го заборави?
 
B

Bafra

Гостин
Абе Бафра се гледа дека ги гледаш стварите многу површно, како се тоа да е едноставно, дај им оружје на луѓето наоружај ги да се бранат, без тоа ни најмалце не помислуваш за одговорноста тоа оружје што ја носи со себе, за психичката состојба на секој поединец што има оружје и како таа се менува со текот на времето, како некој нормален тип може да испоубие тон народ, да те потсетам малце на Лас Вегас пред некој месец, или го заборави?
И што со Лас Вегас, ај иди во таа тема и прочитај новите информации. :D
Ја површно а ти многу детално. Ако нема оружје, демек кокичиња ќе цветаат. Еден политичар со донесување на една одлука уништува постепено милиони животи а некогаш и во рок од неколку саати, па не гледам нешто да се буниш против нив :toe:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
И што со Лас Вегас, ај иди во таа тема и прочитај новите информации. :D
Ја површно а ти многу детално. Ако нема оружје, демек кокичиња ќе цветаат. Еден политичар со донесување на една одлука уништува постепено милиони животи а некогаш и во рок од неколку саати, па не гледам нешто да се буниш против нив :toe:
тресеш глупости само и спинуваш кога немаш аргумент
 

Kajgana Shop

На врв Bottom