Претседателски избори во Америка (2016): Трамп vs. Клинтон

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Crazy in Love, 12 април 2015.

 1. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  5.642
  Допаѓања:
  5.663
  8 години? :place::place:
  Немој бе седи не сакам со плачење да си легнам. 8 години вика :pos: тој 8 месеци дали ќе издржи.
   
 2. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.360
  Допаѓања:
  3.182
  Исто викаа дека никогаш нема да стане претседател.
  Еј, 8 години :)
   
 3. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  5.642
  Допаѓања:
  5.663
  Човекот е луд, само лудаци не го гледаат тоа. А ние немаме никаква корист од тој лудак, така да не знам што е толку палење тука за гомното. Уствари веќе мирни се бидејќи Бејли е во Тунгузија амбасадор сега.
   
 4. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.360
  Допаѓања:
  3.182
  Не луд, туку не е "ваш".
   
  Последно уредено: 17 февруари 2017
 5. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  5.341
  Допаѓања:
  5.881
  трамп прави грешка што се расправа со гнидиве, не знае да се контролира и тука греши, нека ги пушти да си го тераат филмот па народот ќе види кој е во право
   
 6. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  5.642
  Допаѓања:
  5.663
  Па не знае да се контролира луд е. Да бил нормален немаше ни да се кандидира ама тој сакаше да глуми нешто што не е, нека глуми сега. Лудак.
   
 7. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  1.429
  Допаѓања:
  1.054
  Армијата веќе 2 години се распоредува низ територијата на САД. Но зашто мислиш дека би го бранеле Трамп а не обратно :cautious: .
  Циклусот на немири и масовни цивилни апсења во ЕУ и САД е започнат, а резултатот:

  By 2032, the other side of that turning point looks to be a serious risk of total chaos in the West, and the financial capital of the world will move to Asia. Keep in mind that Asia is NOT PART OF the bail-ins that governments in the West have signed into law. Asia is void of the real structural flaws that are going to cause the collapse of the United States and Europe. These people stirring up the protests do not realize that they cannot simply overthrow Trump and everything will be OK. This will lead to unimaginable confrontation and history provides a guide to how the military will itself split.


  После изборите во Франција и Германија, ќе биде "The Purge" :popce:.
  Само човечката глупост е непроменлива, се друго се движи во циклуси.
   
  На Solaire of Astora му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Darko_ufo

  Darko_ufo Гостин

  Taka e. Narotot sekogas.evo.pravo . Trump znae sto treba a volokot i ti ste pametni i toa ko procenivte.nema.soros da nadvladee.
   
 9. Darko_ufo

  Darko_ufo Гостин

  Taka e
   
 10. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  5.341
  Допаѓања:
  5.881
  така лидерот твој на времето рече, народот е право дури и кога греши
   
  На Spiegel, RomanistaRIM и VOLK2234 им се допаѓа ова.
 11. Dumbledore

  Dumbledore Професор

  Член од:
  24 октомври 2013
  Мислења:
  5.044
  Допаѓања:
  4.646
  Ако гледате СиЕнЕн (лажни вести и партиска пропаганда на демократите) тогаш Трамп е дното на американскиот народ. Но ако зборуваме за лудило, тогаш ајде- за Киллари Клинтон и нејините мали глупави медиумски куќи кој не го оставаат Трамп да дише. Ја нарекоа Меланија ’проститутка’, ширеа пропаганда дека бил против жените и сексуално ги злоставувал, вадеа цитати од жени кои всушност не се ни виделе со тие новинари на Тајмс или Пост......! Тоа ти е како нашата “Република“ или “Курир“. И што е посмешно беше обвинет дека ширел и победил благодарение на “лажните вести“. и мешањето на Русија. Ако имате ронка познавање за ситуацијата пред и за време на изборната капања ќе сфатевте дека тон информации за Киллари беа бледо премолчени или воопшто не влегоа во кадарот на камерата, ама затоа ако се појавеа 2-3 (јас нив ги викам курви) кои ги вадат цицките надвор во знак на некаков протест или ако се појавеа неколку бледи обиди за рушење на неговиот интегритет тоа беше ударна веста на денот! За неговите даноци пак, запек доби народот.

  Клинтонови имаат направено тон криминал. ТОН. Од Вајтвотер па до денес бизнисите во Украина и Косово. Патем дел од акциите на Косово се на Челси, што значи дека има уште еден демон во семејството, ништо чудно. Тие до власта се дочепаа со долг пат на криминални активности, убиства и кражби. Силувањата на сексуалниот манијак Бил се друга тема за дискусија. Пари се вливаа во нејзиниот буџет од сите страни, алудираше на црна пропаганда (па стигна со патори на митинзите на Трамп, нешто што СиЕнЕн го премолчи, како и возикањето од место до место на мексиканците и афро-американците како маргинализирана и дискриминирана група од Трамп, што се докажа дека не е така) и тој стана расист, хомофоб, нацист, антисемитист.....а сега само што се сретна во политичкиот врв на Израел и пред една недела имаше собир на жените менаџерки. Се’ падна во вода откако се отворија картите.

  По НАФТА и залагањата за ТПП во некои држави народот не сакаше да слушне за Клинтонови кои оставиле лузни кои чинеле неколку илјади пропаднати работни места. Тоа е лудило.

  И сега Трамп не ви штима. Зошто? Затоа што сака да ја заштити својата земја? Ајде да ја ѕирнеме историјата на Иран, поновата. Америка директно беше вмешана за убивањето на нивниот прв шах, следниот беше марионетка која беше протерана и избега во САД. Беше обвинет за измачување и убивање на политички противници и цивили (нели на сличен начин започнаа и протестите во Сирија во графитите и егзекуцијата на неколку семејства зад кои сеуште нема докази дека е дело на Асад) и народните немири влетаа во амбасадара на САД и киднапираа добар дел од персоналот со ултиматум да се екстрадира шахот или тие ќе бидат убиени. Од таму извира омразата на Иран кон САД и сега сакаат да продолжат со програмата за никлеарното оружје. Сирија и Јемен се очигледни држави кои беа на листата за банирани. Патем, во тие држави, ултраконзервативно- исламистички има листа забранети работи што за нашиот практичен ум се ненормални. Зошто ние да постапуваме полесно кон нив, кога тие убиваат лица кои се општествено маргинализирани, и тука имате 20-тина категории, а ние да ги примаме, гоштеваме, а тие да се прават инакви, добри и послушни граѓани. Видете една Белгија или Германија, сите испитаници, а воедно и избеглици се залагаат за шеријатското право! Тоа ти е едно гласање на европскиот парламент и ние сите ќе мораме да се прилагодиме кон нивните услови!

  Или илегалните мигранти. Гледам тажни стории на лажните вести. Јас сите би ги протерал. Легалниот пат за добивање еден вид на државјанство за подолг престој во САД е 5 г. или повеќе години. Зошто сега оној кој чекал цели 5 г. и оној кој само претрчал низ границата да бидат рамноправни? Добро, некогаш некои немаат време, но пак кога ќе се воспостават услови да бидат вратени и ајде, времето од престојот да им биде земено во обзир. Но вака не бива.
  И оние кои направиле криминал или кривично дело, зошто да бидат на државен товар?!

  И најнова пропаганда. Медиумите како Ребел Мидиа или Инфо Варс се тероризираат. Тие се конзервативни медиуми кои застанаа зад Трамп. Сега следи осветата. Но ако Трамп ги чепне Си ЕнЕн, глогов колец во пропагандата на Киллари, тогаш нов бран пропаганда и дополнителна причина за влажнење на очите на дел од слепите либерални умови кои слепо веруваат во нив.

  Трамп започна одлично. Ниту еден претседател не направил волку за толку краток временски период. Се’ што вети во првите 100 дена го спроведува. Банот треба да е во сила и да ги очекуваме одредбите кои ќе ги потпише следната недела, очигледно ќе има повеќе солзи од лажниве вести, а можеби и состојбата во држава со протестите ќе започне да се променува. Редно е да се соберат од улиците, затоа што ништо не можат да направат, и да почнат да работат. Со питачење за ништо, без аргумент и став не се постигнува баш многу. Можеби малку немири, ќе се дигне малку прашина, а потоа машината ќе снема гориво и сите ќе се разотидат.

  :ROFLMAO:
   
  Последно уредено: 17 февруари 2017
  На Del Boy, gjoko-mkd, Бачето и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.360
  Допаѓања:
  3.182
  Great news are coming from the State Department.
  Rex Tillerson is already draining the swamp.

  It's a bloodbath at the State Department

  Secretary of State Rex Tillerson is cleaning house at the State Department, according to a report.

  Staffers in the offices of deputy secretary of state for management and resources as well as
  counselor were shown the door Thursday, according to CBS News.
  :свиркам:
   
  На Dumbledore и gjoko-mkd им се допаѓа ова.
 13. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.234
  Допаѓања:
  11.167
  Човеков има огромен потенцијал да биде поголема катастрофа за САД од Големата Депресија.
   
  На Bateman му/ѝ се допаѓа ова.
 14. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.360
  Допаѓања:
  3.182
  Астероид
  --- Споено дупло мислење, 18 февруари 2017 ---
  На крајот на едно неодамнешно интервју, направив многубројни неформални искази за Република Македонија. Неодамна согледав дека некои од тие искази погрешно ја пренесле мојата намера. Оваа изјава ја појаснува мојата позиција. Македонија е легитимна држава со право на самоопределување и почитување на границите. Мојот коментар алудираше, можеби погрешно, на мојата загриженост кон предизвиците во внатрешното владеење со кои Македонија се соочува во врска со етничките малцинства, вели конгресменот во официјално писмено соопштение.

  - Јас во никој случај не сакав да кажам дека некој друг, освен Македонците треба да го утврди суверенитетот или границите на Македонија. Ако моите зборови беа сфатени на друг начин, јас длабоко се извинувам - изјави Рорабакер.

  Сакам да оддадам почит и да аплаудирам за позитивниот однос кој САД го има со Македонија. Македонија е вистински пријател на САД. Ова е особено видливо во значајната поддршката што македонската армија ја дава во текот на изминатите 20 години на САД, на НАТО, како и на придружните мултилатералните организации за одбрана, на мировните операции и операциите поврзани со бегалците во Авганистан, Ирак, Босна и Косово.

  Имав можност да сретнам многу Американци (и Македонци) кои споделија со мене многу корисни историски факти и информации за Македонија и регионот, како и за сегашната динамика на истиот. Со нетрпение очекувам заедничка соработка во иднина и што е најважно, заедно, континуирано, да даваме се од себе за да помогнеме во формирањето на надворешната политика на САД, така што тоа ќе резултира со мирен, просперитетен и слободен Балкан, додава републиканскиот конгресмен.
   
  Последно уредено: 18 февруари 2017
 15. Астера

  Астера

  Член од:
  17 ноември 2014
  Мислења:
  188
  Допаѓања:
  119
  Уште не можете да преболите што жена му на типот што одобри фрлање осиромашен ураниум на регионов не победи? Ајде ваљда и Трамп ќе фрли нешто навака.
   
 16. lans

  lans

  Член од:
  6 април 2005
  Мислења:
  2.156
  Допаѓања:
  1.362
  plati mu na covek da tropne zelena, pa da reterira. mvro se super, mvro ne branat od nadvoresniot `neprijatel` neka sedat mvro use 11 godini.
  yey
   

Сподели преку: